Ana sayfa BLOG Whatsapp Bildirim Sesi Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Whatsapp Bildirim Sesi Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

2

Whatsapp bildirim sesi gelmiyor sorunu, whatsapp kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları bir problemdir. iPhone ve Android işletim sistemini kullanan Samsung, Xiaomi, Huawei gibi tüm telefon modelleri için whatsapp bildirim sesi gelmiyor sorununun çözüm yöntemlerini anlatacağız.

Whatsapp bildirim sesinin gelmemesinin temelde iki nedeni vardır. Birinci neden, whatsapp bildirim sesinin veya grup sesinin kapalı olmasıdır. İkinci neden ise telefonun güç tasarrufu özelliği nedeniyle arka planda çalışan uygulamalara kısıtlama getirmesidir. Bu iki temel nedenin dışındaki ek çözüm yöntemlerini de sizlerle paylaşacağız.

Eğer sorununuz bildirim sesi değilde, whatsapp bildirimlerinin gelmemesi ise Whatsapp Bildirim Gelmiyor yazımıza bakabilirsiniz.

Öncelikle whatsapp bildirim sesinin açık olup olmadığını kontrol edin. iPhone’da Whatsapp > Ayarlar > Bildirimler yolunu izleyin ve Mesaj Bildirimleri ve Grup Bildirimleri sekmeleri altında yer alan Ses seçeneklerinin açık olduğunu ve bir bildirim sesinin seçili olduğunu kontrol edin. Eğer “Yok” seçeneği seçili ise bildirim sesinin gelmemesi bundan kaynaklanıyor demektir.

Samsung, Xiaomi, Huawei gibi android kullanıcıları,  Whatsapp > … üç nokta > Ayarlar > Bildirimler yolunu izleyip, Sohbet sesleri seçeneğinin aktif olduğunu kontrol etsinler.

Yukarıdaki işlemi yaptığınız halde halen whatsapp bildirim sesi gelmiyor ise telefonunuzun güç tasarruf modunda olup olmadığını kontrol edin. Eğer cihazınızın şarjı az ise veya güç tasarrufu modunda ise telefonunuzu şarja takın ve tam şarj olmasını sağlayın. Böylece telefonunuz güç tasarrufu modundan çıkacaktır. iPhone kullanıcıları, iPhone Düşük Güç Modu Açma ve Kapatma yazımıza bakabilirler. Android kullanıcıları Ayarlar > Pil bölümünden cihazlarını pil tasarruf modundan çıkarabilirler.

Whatsapp bildirimlerinin veya whatsapp bildirim sesinin gelmemesinin bir diğer nedeni ise arka plan verisinin sınırlanmasından kaynaklanmaktadır. Android’de: Ayarlar > Uygulamalar > Whatsapp > Mobil Veri yolunu izleyin ve Arka planda veri kullanımına izin ver seçeneğini aktif edin.

iPhone’da Ayarlar > Whatsapp yolunu izleyin. Arka Planda Yenile ve Hücresel Veri seçeneğinin aktif olduğunu kontrol edin.

Whatsapp bildirim sesi gelmiyor sorunun bir diğer çözüm yöntemi ise uygulama tercihlerini sıfırlamaktır. Ayarlar > Uygulamalar > … üç nokta > Uygulama tercihlerini sıfırlayın yolunu izleyin.

Whatsapp bildirim sesi gelmiyor sorununu çözmek için yukarıdaki yöntemleri denediniz ancak halen bildirim sesi gelmiyorsa, telefonunuzu kapatıp tekrar açın. Telefonu açıp kapatmak birçok soruna çözüm üretmektedir. Ayrıca cihazınızı optimize etmek veya zararlı ve gereksiz dosyalarını temizlemek için kullandığınız CleanMaster gibi uygulamalar veri tasarrufu sağlamak için Whatsapp gibi uygulamalara kısıtlama getirebilmektedir. Eğer böyle bir uygulama telefonunuzda yüklüyse bu tür uygulamaları telefonunuzdan kaldırmayı deneyebilirsiniz.


2 YORUMLAR

  1. Teşekkürler, tüm ayarlar normal olmasına rağmen , gelen güncelleme ile birlikte, uygulama ayarlarında bildirim engelle seçili hale gelmiş. Android kullanıcıları için: Ayarlar – Uygulamalar – Whatsapp – alt kısımda bulunan “uygulama ayarları” – bildirimler “izin verildi” seçili olmalı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here