Netflix dün 3 aylık raporunu yayınladı. Ocak-Mart rakamlarını içeren rapora şirket son 10 yılda ilk kez müşteri kaybı yaşadı. Netflix, 2.5 milyon abone artışı beklerken yılının ilk üç ayında 200.000 abone kaybetti. Açıklanan rapordan sonra şirket hisseleri %25 değer kaybetti.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde fiyatlara zam yapan ve ayrıca belli pilot bölgelerde şifrelerini paylaşan kullanıcılardan ek ücret talep eden Netflix, yaptığı bu hamleler sonrası müşteri kaybı yaşadı. Yaşanan bu gelişmeden sonra şirket, daha uygun fiyatlı olan ancak reklam içeren abonelik sistemini gündemine aldı.

Netflix CEO‘su Reed Hastings, kişisel olarak “reklamcılığın karmaşıklığına” karşı olduğunu ve “aboneliğin basitliğini” tercih ettiğini söyledi. Ancak aynı zamanda “tüketici seçiminin bir hayranı” olduğunu, yani şirketin reklamlarla daha ucuz bir katman sunmayı düşündüğü belirtti.

2021’deki aynı Ocak-Mart döneminde Netflix, 4 milyon ödeme yapan kullanıcı artışı yaşamıştı. Bu yıl aynı dönemde 200.000 bin düşüş oldu. Platform Rusya’dan çekildiğinden beri 700.000 kullanıcısını kaybetti ve bu müşteri kaybına neden oldu. Bu durum Ekim 2011’den bu yana ilk kez oldu.

Reuters ABD’deki 100 milyon hanenin Netflix için zaten ödeme yaptığını ve şirketin diğer bölgelerde genişleme araması gerektiğini belirtti. HBO Max ve Disney gibi rakiplerle de arasında kıyasıya bir rekabet var. Şirket bu gelişmenin ışında önümüzdeki üç ay içinde 2 milyon daha kullanıcı kaybı olacağını tahmin ediyor.

Bu rakamlar şirketin hisselerinde de şok edici bir düşüşe neden oldu ve Netflix hisseleri Salı günkü zilin ardından %26 değer kaybederek 40 milyar dolarlık değeri sildi. Bu düşüş diğer film/dizi platformlarını da etkiledi: Roku %6, Walt Disney %5, Warner Bros Discovery ise %3,5 düşüş yaşadı. Netflix, Ocak ayında zayıf bir abone artışı beklediğini belirttiğinden beri değerinin yarısını kaybetti.

Paylaş

Yorumdan çık