Netflix, şimdiye kadar şifre paylaşanlara hep göz yumdu. Hal böyle olunca netflix hesabı olan kişiler bunu hane dışındaki, arkadaş ve aile üyeleriyle paylaşmaya başladı. Şuanda tek bir netflix hesabıyla birden fazla hane film ve dizileri izleyebiliyor. Bugün Netflix, resmi bloğu üzerinde yaptığı duyuruda, şifrelerin paylaşıldığını bildiklerini ve bazı ülkelerde şifre paylaşmaya ücret getirildiğini duyurdu.

Netflix tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada “Standart ve Premium Planlarımızda birlikte yaşayan kişilerin ayrı profiller oluşturarak, Netflix hesaplarını paylaşmalarını her zaman kolaylaştırdık. Bunlar son derece popüler olmakla birlikte, bu Netflix’in ne zaman ve nasıl paylaşılabileceği konusunda bazı kafa karışıklıkları yarattı. Sonuç olarak, hesaplar haneler arasında paylaşılıyor ve bu da üyelerimiz için yeni TV ve filmlere yatırım yapma yeteneğimizi etkiliyor. Bu nedenle, geçen yıldan beri hane dışına paylaşım yapan üyelerin bunu kolay ve güvenli bir şekilde ve aynı zamanda biraz daha fazla ödeme yapmalarını sağlamanın yolları üzerinde çalışıyoruz.” denildi.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde Netflix, Şili, Kosta Rika ve Peru‘daki mevcut hesaplar için “alt hesaplar” olarak tanımlanan ancak resmi olarak “Ekstra Üye” olarak adlandırılan hesapları test etmeye başlayacak. Hesap sahipleri, üye başına ekstra aylık ücret karşılığında hane dışında yaşayan iki ilave üyeyi hesaplarına ekleyebilecekler. Hesap ekleme ücretlerini de belirleyen şirket, Şili’de 2.380 CLP, Kosta Rika’da 2,99 USD ve Peru’da 7,9 PEN ücret talep edecek. Bununla birlikte, bu üyelerin her birinin kendi kullanıcı adı ve şifresi olacak.

Netflix bu yeni adımı öncelikle bu üç ülkede test edecek. Amaç gelirlerin artırılması ve abone kaybının olmaması. Eğer gelirde artış olur ve abone sayısında azalma olmazsa yakın zamanda Türkiye de dahil olmak üzere her yerde bu yeni özellik kullanılacak.

Paylaş

Yorumdan çık