Ana sayfa BLOG Kilit Ekranında Mesajın İçeriğini Gizleme

Kilit Ekranında Mesajın İçeriğini Gizleme

12

Bu yazımızda Android telefonlarda ekran kapalıyken yani kilit ekranı etkinken gelen mesajın içeriğini gizlemeyi anlatacağız. Kişisel gizliliği korumak için kilit ekranı kullanıyoruz ancak eğer mesajların içeriğini kilit ekranında gizlemezsek gelen mesajlar kilit ekranında okunabiliyor. Bu da gizliliğimizi engelliyor.

Normal şartlarda Sms, Whatsapp, Messenger gibi uygulamalardan mesaj geldiği zaman kilit ekranında gelen mesajın kimden geldiği ve mesajın bir bölümü okunabiliyor. Örnek vermek gerekirse Whatsapp’tan size bir mesaj geldiği zaman mesajın kimden geldiği ve mesajın önizlemesi kilit ekranında gözükür. Bu da kişisel gizliliğine önem veren kişiler için büyük bir açık oluşturuyor.

Bu yazımızda göstereceğimiz ayar yardımı ile ekran kapalıyken yani kilit ekranı etkinken gelen mesajların kimden geldiğini ve mesajın içeriğini gizlenecek ve gelen mesaj ekranda gözükmeyecektir. Android 5.0 ve üstü versiyonlarda mesaj içeriği gizleme özelliği bulunmaktadır.

Android versiyonu ve telefon temasına göre Ayarlar bölümü farklılık gösterebileceği için bu yazımızda hem Android Marshmallow hem de Android Nougat’ta mesaj içeriğini gizlemeyi göstereceğiz.

Android Nougat işletim sistemine sahip telefonlarda mesaj içeriğini gizlemek için: Ayarlar > Kilit Ekranı ve Güvenlik > Kilit Ekranındaki İçerik yolunu izleyin ve menüden İçeriği Gizle seçeneğini seçin. Artık telefon ekranı kapalıyken gelen mesajlar gizlenecektir.

Android Marhmallow işletim sistemine sahip telefonlarda mesaj içeriğini gizlemek için: Ayarlar > Ses ve Bildirimler > Kilit Ekranındaki Bildirimler yolunu izleyin ve İçeriği Gizle seçeneğini seçin.

Yukarıda anlattığımız yöntemle içeriği gizlediğiniz zaman gelen mesajlar hangi uygulamadan geliyorsa uygulamanın adı (whatsapp, messenger vb.) ve kaç adet mesaj olduğu bilgisi kilit ekranında gözükecektir. Aynı şekilde diğer bildirimler de gizlenecektir.


12 YORUMLAR

  1. merhaba ben oppo a5s kullanıyorum ekran kapalıyken bildirim içeriği görükmesin ama ekran açıkken bildirim içeriği görüksün istiyorum watsapta nasıl yapıcam

  2. Merhaba p20 lite aldım ekranda mesaj içeriğini gizle yapmama rağmen kilit ekranında hala mesaj içeriği görünüyor yapılabilecek başka bişey yok mu acaba?

  3. iyi günler benim telefon samsung c7 telefonun üst kısmında gelen mirasların gizlenmesini istiyorum ne yapmam gerekir

  4. msjlara gırın sonra msj ayrlarını secın orrda bıldırımler var onun ıcıne gırın en altta msj on izleme var onu kaptın sorun cozulecek arkadslar kolay gelsın umarım yardımcı olbılmısımdır

    • Bu s9 larda default mu yoksa ayarlardan isteğe bağlı mı değiştiriliyor acaba? Yani fabrika ayarında hangi seçenek seçili?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here