10 yıl aradan sonra Twitter tekrar, Instagram gönderileri için önizleme özelliğini devreye aldı. Artık Instagram’da paylaştığınız bir gönderiyi Twitter’da paylaştığınız zaman, gönderinin bir önizlemesi gösterilecek. Instagram bunu resmi Twitter hesabından duyurdu.

Facebook’un (yeni adı META) Instagram’ı satın almasından bu yana, yaklaşık 10 yıldır Twitter ile Facebook arasında soğuk savaş devam ediyordu. Twitter, Instagram’ın Twitter API’sini kullanarak arkadaş bulmasını engelleme, gönderiler için önizleme iptali gibi adımlar atmıştı. Şimdiyse Twitter, paylaşılan bir Instagram gönderisinin fotoğraf önizlemesini göstermesine izin vererek kan davasını sona erdirmek için ilk adımı attı.

Bugün Instagram, Twitter’da Instagram gönderilerinin önizlemelerini görebileceğinizi gururla duyurdu. Herhangi bir tweet’e herhangi bir Instagram bağlantısını girdiğinizde bunlar otomatik olarak bir kart formatına dönüştürülecektir.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Facebook şirket adını META olarak değiştirdi. Dün paylaştığımız haberde de META’nın yüz tanıma sistemini kapatacağını sizlere duyurmuştuk. Görünen o ki Facebook sadece adını değiştirmekle kalmayacak. Şirketin zedelenen imajını düzeltmek için adımlar attığı çok bariz bir şekilde ortada. Bu tür gelişmeleri görmek, bizim gibi son kullanıcılar için sevindirici. Tabi ilerleyen günlerde ne olacak, META ne gibi düzgün adımlar atacak hep beraber göreceğiz. Tabi kırılan güveni geri kazanmak kolay olmayacak.

Tüm bunlarla beraber, Twitter, Instagram’a göre daha küçük bir kitleye hitap ediyor. Böyle bir adım Twitter için daha fazla fayda sağlayacak diyebiliriz.

Paylaş

Yorumdan çık