Facebook, bugün yaptığı açıklamada yüz tanıma sistemini kapatacağını duyurdu. Bununla birlikte bir milyardan fazla kişinin bireysel yüz tanıma şablonları silinecek. Facebook yaptığı açıklamada bunun nedenini, “bu konuda özellikle düzenleyiciler henüz net kurallar sağlamadığı için, artan toplumsal kaygılara karşı yüz tanıma için olumlu kullanım durumlarını tartmamız gerekiyor.” diye belirtti.

Facebook Yüz Tanıtıma Sistemini Kapatıyor

Facebook kendi resmi bloğu üzerinde konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

  • Facebook’ta Yüz Tanıma sistemini kapatıyoruz. Seçen kişiler artık fotoğraf ve videolarda otomatik olarak tanınmayacak ve bir milyardan fazla kişinin bireysel yüz tanıma şablonlarını sileceğiz.
  • Bu değişiklik, görme engelli kişiler için resim açıklamaları oluşturan Otomatik Alternatif Metni (AAT) de etkileyecek. Bu değişiklikten sonra, AAT açıklamaları artık fotoğraflarda tanınan kişilerin adlarını içermeyecek ve normal şekilde çalışacak.
  • Özellikle düzenleyiciler henüz net kurallar sağlamadığı için, artan toplumsal kaygılara karşı yüz tanıma için olumlu kullanım durumlarını tartmamız gerekiyor.

Facebook’un böyle bir karar alması birçok kişi de şok etkisi yarattı. Facebook’un günlük aktif kullanıcılarının üçte birinden fazlası Yüz Tanıma ayarlarını seçti ve tanınabiliyor. Bu da bir milyardan fazla insanın bireysel yüz tanıma şablonlarının silinmesine neden olacak.

Facebook’un yüz tanıma sistemi oldukça gelişmiş bir özellik. Birçok alanda iyi niyetli çalışmalarda kullanılabilir. Ancak sizin de tahmin edebileceğiniz gibi yüz tanıma sistemi büyük bir veri içeriyor ve milyarca kişinin tanınmasını sağlıyor. Böyle bir şey de güvenlik ve gizlilik konusunda endişe yaratıyor. Zaten gizlilik anlamında çokça eleştiri alan Facebook, yeni ismi META ile birlikte kaybettiği güveni geri kazanmaya çalışıyor gibi gözüküyor.

Paylaş

Yorumdan çık