Facebook Connect 2021 etkinliğinde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’un yeni adının META olacağını duyurdu. Bildiğiniz gibi Facebook şirketi, Facebook, Instagram, Whatsapp gibi şirketleri kendi çatısı altında bulunduruyor. Artık bu çatının adı META olacak. Yani Facebook.com’un adı yine aynı şekilde kalacak.

Etkinlikte konuşan Zuckerberg, “Biz bağlantı kurmak için teknoloji oluşturan bir şirketiz. Kim olduğumuzu ve neyi inşa etmeyi umduğumuzu yansıtmak için, META ismi altında toplanacağız. Facebook adının şirketin şu anda yaptığı her şeyi tam olarak kapsamadığını ve hala tek bir ürünle (facebook) yakından bağlantılı olduğunu söyledi. Ama zamanla, umarım bir metaverse şirketi olarak görülürüz.” dedi.

meta

Mark Zuckerberg, Facebook’un, şirket olarak yatırım yaptıkları ve üzerinde çalıştıkları tüm projeleri kapsayamadığını belirtti. “Markamız tek bir ürünle o kadar özdeşleşti ki, bırakın önümüzdeki dönemi, bugün bile yaptığımız şeyleri tam olarak temsil etmesi imkansız.” diyen Zuckerberg, gelecekte Metaverse ağırlıklı bir şirket olarak anılmak istediklerini vurguladı.

Tüm bunlarla beraber Zuckerberg artık Facebook yerine tamamıyla Metaverse kavramına odaklanacaklarını ve artık yeni markanın yani Meta’nın ön plana çıkacağını söyledi.

Metaserve’in anlamına baktığımız zamansa, şirket Metaverse kavramını, “sosyal bağlantının yeni yolu” olarak tanımlıyor. Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerini merkezine alan Metaverse, sanal ve gerçek dünya arasındaki etkileşimi bir adım öteye taşımayı planlıyor. Bu projeyle birlikte hayatımıza ‘sanal evrenler’ girecek.

Paylaş.

Yorum Yap