Apple her yıl yeni cihazlarını yeni iOS işletim sistemiyle tanıtıyor. Son sürüm iOS versiyonu kullanmak cazip gelse de yeni güncellemeler eski cihazların yavaşlamasına neden oluyor. Yavaşlayan iPhone ve iPad için bataryanızı değiştirmeniz veya cihazı sıfırlamanız önerilir ancak bu işlemleri yapmadan önce size anlatacağımız yöntemler ile yavaşlayan iPhone ve iPad’inizi hızlandırabilirsiniz.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Bu kulağa aptalca gelebilir ancak biliyoruz ki iPhone’da yaşanan birçok sorun telefonu kapatıp açmak ile düzelmektedir. Bu aynı zamanda yavaşlayan iPhone ve iPad’inizi hızlandıracaktır. Telefonunuzu yeniden başlatmak için Kapat seçeneğini görene kadar güç düğmesine basılı tutun ve kapat seçeneğiyle telefonu kapatın.

iphone kapatma

Saydamlığı ve Hareketi Azaltın

Grafikler büyük performans yükü içermektedir. iPhone’un sahip olduğu bazı grafik ve hareket özelliklerini devre dışı bırakarak cihaz üzerindeki yükü alarak az da olsa bir performans artışı sağlayabilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Erişebilirlik yolunu izleyin. Bu alanda bulunan Kontrastı Artır seçeneğine dokunun ve açılan ekranda Saydamlığı Azalt seçeneğini aktifleştirin.

Yine Ayarlar > Genel > Erişebilirlik yolunda yer alan Hareketi Azalt seçeneğine dokunun ve Hareketi Azalt seçeneğini aktif hale getirin.

iphone saydamlik hareket azaltma

Uygulamaları Silin ve Boş Alan Açın

Kullanmadığınız uygulamaları silmek hem boş disk alanı açarak iPhone ve iPad’inizi rahatlacak hem de arka planda çalışarak harcadıkları RAM’i boşaltacaktır. Bu da cihazınızın hızlanmasına katkı sağlayacaktır.

Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı yolunu izleyin. Burada cihazınızda bulunan uygulamaları görebilir, bu uygulamaları seçerek silebilirsiniz. Ayrıca Kullanılmayanları Sil özelliğini aktif hale getirerek kullanmadığınız uygulamaların otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz.

iphone uygulama silme

Arka Planda Uygulama Yenile Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Bazı uygulamalar internet bağlantınız olduğu zaman arkaplanda otomatik olarak veri indirerek kendilerini güncellerler. Örneğin Borsa, Hava Durumu gibi uygulamalar arka planda çalışarak sürekli bilgilerini günceller ve bu da performans düşüşüne sebep olur. Cihazınızın performansını yükseltmek için kesin çözümlerden biri Arka planda uygulama yenilemeyi kapatmaktır. Bunun için Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile seçeneğine dokunun ve Kapalı seçeneğini seçin. Ayrıca burada bu özelliği açıp belirli uygulamalar için izin verebilirsiniz.

iphone arka planda uygulama yenile

Mesajları Temizleyin

Mesajları temizlemek, telefonunun tamamımın hızlanmasına çok katkı sağlamasa da mesajlar uygulamasının hızlanmasını kesinlikle sağlamaktadır. Yüzlerce belki de binlerde mesajın olduğu düşünüldüğünde uygulamasının yavaşlaması normaldir. Mesajları tek tek silmek için mesajı sola doğru çekin ve Sil seçeneği ile mesajı silin. Mesajları toplu silmek için ekranın sol üst köşesinde yer alan Düzenle seçeneğine dokunup mesajları seçin ve ekranın sağ alt köşesinde yer alan Sil seçeneği ile mesajları toplu olarak silin.

iphone mesaj silme

Ayrıca ayarlar bölümünden mesajların 30 gün sonra veya 1 yıl sonra otomatik olarak silinmesini de sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Mesajlar yolunu izleyin ve Mesajları Tut seçeneğini 30 gün veya 1 yıl olarak seçebilirsiniz.

iphone mesajlari otomatik silme

Siri Arama Önerilerini Devre Dışı Bırakın

Eski bir iPhone’da Siri Arama Önerilerini devre dışı bırakmak cihazın rahatlamasını sağlayacaktır. Arka plan uygulamalarında olduğu gibi tüm uygulamalar için arama önerilerini kapatabileceğiniz gibi tek tek de seçim yapabilirsiniz. Ayarlar > Siri ve Arama yolunu izleyip Arama Önerileri ve Ara Komutu Önerileri özelliklerini devre dışı bırakın.

siri arama onerilerini kapatma

Apple’ın Uygulamalarını Kullanın

3. parti uygulamalar daha çok işlev sunsa da Apple’ın kendi uygulamalarına göre daha çok kaynak tüketirler. Sürekli güncellenen 3. parti uygulamalarındansa daha az güncelleme alan Apple uygulamalarını tercih edin. Örneğin Chrome tarayıcı yerine Safari’yi kullanın.

Eski ve yavaş bir iPhone’u hızlandırmak için sizlere önereceğimiz pratik yöntemler bunlar. Eğer yukarıdaki işlemler telefonu hızlandırmak için size yeterli gelmediyse telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayabilir ve daha yüksek performans için cihazınızın bataryasını değiştirebilirsiniz. Batarya ömrü azalan iPhone’larda performans düşüşleri yaşanmaktadır. iPhone batarya sağlığını hakkında detaylı bilgiye iPhone Batarya Sağlığı Nasıl Öğrenilir? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık