iPhone batarya pil sağlığı nasıl öğrenilir? Geçtiğimiz yıl iOS güncellemesinden sonra birçok eski iPhone modelinde yavaşlama söz konusu olmuştu. Bunun sebebi batarya sağlığı düşük olan iPhone’ların, takılmaması veya kapanmaması için performanslarının işletim sistemi tarafından otomatik olarak düşürülüyor olmasıydı. Sonraki iOS güncellemesi ile Apple, Ayarlar bölümünden batarya sağlığını göstermeye başladı.

Telefonunuzun Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı (Beta) yolunu izleyerek iPhone’nunuzun pil sağlığını görüntüleyebilirsiniz. Maksimum Kapasite kısmında yüzde olarak telefonunuzun batarya sağlığını görüntüleyebilirsiniz. Burada yer alan değer, yeni bir pile kıyasla mevcut pil kapasitesinin ölçüsüdür. Bu değerin düşük olması, cihazınızın bataryasının tam şarj sonrasında daha az kullanım sunacağını göstermektedir.

iphone pil sagligi

iPhone’larda Lityum iyon piller kullanılmaktadır. Bu piller eski pillere göre, daha hızlı şarj olur. Uzun süre dayanır ve küçük boyutta daha fazla pil ömrüne olanak tanır. Ancak diğer tüm pillerde olduğu gibi bu piller de kimyasal olarak yaşlandıkça daha az etkili hale gelirler. Normal şartlarda 2 yıl iyi performans sunan bu piller, ilerleyen yıllarda yaşlanır ve değişime ihtiyaç duyabilir.

Batarya sağlığınız azaldıkça, telefonunuzun batarya kapasitesi düşeceği için daha kısa sürede tam şarj olacaktır ancak aynı doğrultuda daha kısa sürede şarjları bitecektir. Ayrıca işletim sisteminin çalışma şekline bağlı olarak performans düşmesine de neden olacaktır. Eğer batarya sağlınız %70’in altına düşmüşse bataryanızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Paylaş

Leave A Reply