Yakınlık Sensörü Sorunu ve Çözümü

Akıllı telefonların birçoğunda yakınlık sensörü bulunmaktadır. Yakınlık sensörü telefonla konuşurken telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranın kapanmasını ve telefonu kulağınızdan çektiğinizde ekranın açılmasını sağlamaktadır. Samsung, LG, HTC, iPhone, Huawei, Sony, Lenovo, Asus gibi tüm markaların akıllı telefon modellerinde Yakınlık (proximity) sensörü bulunmaktadır. Şimdi gelin yakınlık sensörü sorunu ve çözümü anlatalım.

Birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri telefonla konuşurken telefonu eline aldığında telefon ekranının kapanmaması ve açık kalmasıdır. Bu sorunu geçici olarak Güç düğmesine basarak veya Home tuşuna basarak çözebilirsiniz. Ancak bu durum zamanla can sıkıcı olmaktadır.

İçindekiler

Yakınlık Sensörü Sorunu

Yakınlık sensörü çalışmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir. Bunlar, kullandığınız ekran koruyucunun sensörü kapaması, telefonun iç kısmında sensörün tozlanması veya yazılımsal sorunlar olabilir. Ancak yakınlık sensörünün çalışmamasının en temel sebebi kullanılan ekran koruyucunun sensörü kapatmasıdır.

Yakınlık sensörü telefonun genelde sağ veya sol üst tarafında ahizenin (Hoparlör) yanında bulunmaktadır. Eğer kullandığınız kılıfın veya ekran koruyucunun bu kısmı açık değilse bir makas yardımıyla veya delgeç ile burayı delebilirsiniz. Ancak unutmayın ki ekran koruyucunun gölgesi bile sensörün üzerine geliyorsa sorun yine devam edecektir. Eğer o kısmı kestiğiniz halde sorun devam ediyorsa ekran koruyucu kılıfı tamamen çıkarmayı deneyin.

Yakınlık Sensörü (proximity) Kalibrasyonu

Samsung telefonlarda yakınlık sensörü sorununu çözmek için arama ekranına *#0*# yazıp arama yaparak kalibre işlemi yapabilirsiniz.

Xiaomi marka telefonlarda yakınlık sensörü sorunu için telefonun arama ekranına *#*#6484#*#* yazıp kalibre etmektir. Bu yöntem Xiaomi telefonlarda denenmiş ve işe yaramıştır.

Büyük olasılıkla yukarıda anlattığımız yöntemler işinizi görecektir. Eğer sorun halen devam ederse telefonun açılıp içinin temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi de kendiniz değil yetkili bir servise yaptırmanızı önermekteyiz.

“Yakınlık Sensörü Sorunu ve Çözümü” üzerine 61 yorum

 1. xiaomi mi 5 yakınlık sensörü çozümü için. yıldız kare yıldız kare 6484 kare yıldız kare yıldız yazıp kalibre etmelisiniz

  Cevapla
  • İngilizce yazıyor nasıl kalivre edeceğiz sadece kalibre tusuna bakmak mı gerekiyor uzun süreli görüşmelerde telefon yüzümü algılamıyor tel mi5

   Cevapla
  • kardeşim açıklaman için teşekkür ederim. Mi5 prime sorun çözüldü , Çağrı kardeşim google translate ile işini halledersin.

   Cevapla
 2. Xiaomi mi5x kullanıyorum bir haftalık telefon konusma esnasinda ekran kulağında iken ekran açılıp kapanıyor *#*#6484#*#* yaptığımda hiçbir tepki alamadım bu işlem ile bir menü çıkması gerekiyormuş aceba

  Cevapla
   • Çözümünü buldum. Ben internetten oldukça şık bir ekran koruyucu cam sipariş etmiştim. Cam full budy ve üst kısımlar siyah renk. Ancak sensör kısımları ve kamera şeffaf bırakılmış. Fakat camı taktıktan sonra yakınlık sensörü çalışmadı. Ben de ayarı hassastır, kalibre ederek hassasiyetini azaltılabilir isem sensör çalışır diye düşündüm. Fakat kodları denememe rağmen ayar menüsüne giremiyordum. Biraz kurcalama sonunda ayar menüsünü açabildim. Daha önce Varsayılan arama uygulamamı değiştirmiştim. Malum xiaominin arama uygulamasında türkçe karakterlerde sorun yaşıyoruz. Ö ve ç harfleri gibi harflerle başlayan isimler arama ekranında çıkmıyor. Bunu çözmek için marketten uygulama indirip varsayılan uygulamayı değiştirmiştim. Varsayılan arama uygulamasını tekrar kişiler ve çevirici yaptım (sistem uygulaması), ardından kodu deneyince *#*#6484#*#* ayar menüsü geldi. Fakat sorunumu çözemedim, yakınlık sensörünü kalibre etmedi. Çok şık olmasına rağmen ekran koruyucu camı sökmekten başka çarem kalmadı. Yakınlık sensörünü engelliyor çünkü.

    Cevapla
 3. Huawei p9 lite 2017 kullanıyorum arama yapınca ekran kararmiyor fakat sensör taramada çalışıyor ne yapmam lazim

  Cevapla
  • Redmi lerde yakinlik sensörü kronik çoğunda var ben servise yolladım anakart değişti gene duzelmedi gene yolladim simdi de sensoru değiştiriyorlar bakalım ne olacak

   Cevapla
 4. Arkadaşlar iPhone 6s kullanıcısiyim yakınlık sensörünün olduğu kısıma (ön kameranın yanı) dokununca,tutunca, parmakla kapatınca vs ekran kapanıyor bu sadece arama sırasında olmuyor oyundayken veya uygulamadayken hatta ana müdeyken oluyor sorunu nasıl düzelteceğim yorumlar için şimdiden teşekkürler 🙏

  Cevapla
 5. İPhone 6 kullanıyorum sensör sıkıntısı var telefonun .parmağımı üst kısma koyunca yakınlaştırınca ekran kararıyor
  Bilen varsa lütfen yardımcı olabilir mi acaba

  Cevapla
 6. Merhaba Samsung S8 kullanıyorum telefonum kapalı haldeyken güç tuşuna basarak açmaya çalıştığımda eğer elimi sol üste hani sensöre yaklaştırırsam Dokunmatik giriş engellendi yakınlık sensörünün engellenip engellenmediğini kontrol edin diye bir uyarı yazısı ile karşılaşıyorum. Bu hata ile sadece güç düğmesine basıp elimi veya herhangi bir nesneyi algılarsa veriyor. Samsung’a bize ulaşın kısmından 3 defa hatanın ss’ini alarak mail attım 1 kere bile geri dönüş sağlanılmadı. Sizce sorun ne olabilir ? yardımcı olursanız sevinirim. Telefonun garantisi var 5 6 ay oldu alalı servise göndersem 2-3 haftaya anca gelir belkide gelmez.

  Cevapla

Yorum yapın