Yakınlık Sensörü Sorunu ve Çözümü

Akıllı telefonların birçoğunda yakınlık sensörü bulunmaktadır. Yakınlık sensörü telefonla konuşurken telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranın kapanmasını ve telefonu kulağınızdan çektiğinizde ekranın açılmasını sağlamaktadır. Samsung, LG, HTC, iPhone, Huawei, Sony, Lenovo, Asus gibi tüm markaların akıllı telefon modellerinde Yakınlık (proximity) sensörü bulunmaktadır. Şimdi gelin yakınlık sensörü sorunu ve çözümü anlatalım.

Birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri telefonla konuşurken telefonu eline aldığında telefon ekranının kapanmaması ve açık kalmasıdır. Bu sorunu geçici olarak Güç düğmesine basarak veya Home tuşuna basarak çözebilirsiniz. Ancak bu durum zamanla can sıkıcı olmaktadır.

İçindekiler

Yakınlık Sensörü Sorunu

Yakınlık sensörü çalışmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir. Bunlar, kullandığınız ekran koruyucunun sensörü kapaması, telefonun iç kısmında sensörün tozlanması veya yazılımsal sorunlar olabilir. Ancak yakınlık sensörünün çalışmamasının en temel sebebi kullanılan ekran koruyucunun sensörü kapatmasıdır.

Yakınlık sensörü telefonun genelde sağ veya sol üst tarafında ahizenin (Hoparlör) yanında bulunmaktadır. Eğer kullandığınız kılıfın veya ekran koruyucunun bu kısmı açık değilse bir makas yardımıyla veya delgeç ile burayı delebilirsiniz. Ancak unutmayın ki ekran koruyucunun gölgesi bile sensörün üzerine geliyorsa sorun yine devam edecektir. Eğer o kısmı kestiğiniz halde sorun devam ediyorsa ekran koruyucu kılıfı tamamen çıkarmayı deneyin.

Yakınlık Sensörü (proximity) Kalibrasyonu

Samsung telefonlarda yakınlık sensörü sorununu çözmek için arama ekranına *#0*# yazıp arama yaparak kalibre işlemi yapabilirsiniz.

Xiaomi marka telefonlarda yakınlık sensörü sorunu için telefonun arama ekranına *#*#6484#*#* yazıp kalibre etmektir. Bu yöntem Xiaomi telefonlarda denenmiş ve işe yaramıştır.

Büyük olasılıkla yukarıda anlattığımız yöntemler işinizi görecektir. Eğer sorun halen devam ederse telefonun açılıp içinin temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi de kendiniz değil yetkili bir servise yaptırmanızı önermekteyiz.

“Yakınlık Sensörü Sorunu ve Çözümü” üzerine 61 yorum

 1. Ekran 5 saniye sonra kapanacak sorununu çözdüm Samsung j7 pro için… denedim oldu…ayarlar…ekran…ekranı kapalı tut … butonununu bas kapat… sorun morun kalmayık

  Cevapla
 2. Note 10 lite aldım yakınlık sensörü çalışmıyor aksine etmem gerekiyordur belki de dedim ayarlarda aradım ama bulamadım sinir oldum her aramada yanağım tuşlara basıyor yok beklemeye alıyor hatta kapatıyor aramayı. Lütfen yardımcı olun a,b,c basamak basamak anlatirmisiniz

  Cevapla
 3. Çok sağolun. Kafayı yiyordum ya sensör çalışmıyor diye. Telefonun samsung j7 duo. Dediğiniz gibi julaklığın sağındaki sensörün üstü kirlenmiş o yüzden çaışmıyor. Peçeteyle temizleyince oldu. Çok sağolun…

  Cevapla
 4. Casper via f20 arama yaparken ekran isigi kapaniyor karsidaki kapatmadigi surece acilmiyor arama cozumu nedir

  Cevapla
 5. Bu hafta ikinci defa sitenizden aldığım bilgiyle sorunu çözdüm. Çok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

  Cevapla

Yorum yapın