Anasayfa BLOG Yakınlık Sensörü Sorunu ve Çözümü

Yakınlık Sensörü Sorunu ve Çözümü

5
PAYLAŞ

Akıllı telefonların birçoğunda yakınlık sensörü bulunmaktadır. Yakınlık sensörü telefonla konuşurken telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranın kapanmasını ve telefonu kulağınızdan çektiğinizde ekranın açılmasını sağlamaktadır. Samsung, LG, HTC, iPhone, Huawei, Sony, Lenovo, Asus gibi tüm markaların akıllı telefon modellerinde Yakınlık (proximity) sensörü bulunmaktadır.

Birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri telefonla konuşurken telefonu eline aldığında telefon ekranının açılmamasıdır. Bu sorunu geçici olarak Güç düğmesine basarak veya Home tuşuna basarak çözebilirsiniz. Ancak bu durum zamanla can sıkıcı olmaktadır.

Yakınlık sensörü çalışmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir. Bunlar, kullandığınız ekran koruyucunun sensörü kapaması, telefonun iç kısmında sensörün tozlanması veya yazılımsal olabilir. Ancak yakınlık sensörünün çalışmamasının en temel sebebi kullanılan ekran koruyunun sensörü kapatmasıdır.

Yakınlık sensörü telefonun genelde sağ veya sol üst tarafında ahizenin (Hoparlör) yanında bulunmaktadır. Eğer kullandığınız kılıfın bu kısmı açık değilse bir makas yardımıyla veya delgeç ile burayı delebilirsiniz. Ancak unutmayın ki ekran koruyucunun gölgesi bile sensörün üzerine geliyorsa sorun yine devam edecektir. Eğer o kısmı kestiğiniz halde sorun devam ediyorsa ekran koruyucu kılıfı tamamen çıkarmayı deneyin.

Xiaomi marka telefonlarda yakınlık sensörü sorunu için telefonun arama ekranına *#*#6484#*#* yazıp kalibre etmektir. Bu yöntem Xiaomi telefonlarda denenmiş ve işe yaramıştır.

Büyük olasılıkla yukarıda anlattığımız yöntemler işinizi görecektir. Eğer sorun halen devam ederse telefonun açılıp içinin temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi de kendiniz değil yetkili bir servise yaptırmanızı önermekteyiz.

5 YORUMLAR

  1. Xiaomi mi5x kullanıyorum bir haftalık telefon konusma esnasinda ekran kulağında iken ekran açılıp kapanıyor *#*#6484#*#* yaptığımda hiçbir tepki alamadım bu işlem ile bir menü çıkması gerekiyormuş aceba

  2. xiaomi mi 5 yakınlık sensörü çozümü için. yıldız kare yıldız kare 6484 kare yıldız kare yıldız yazıp kalibre etmelisiniz

    • kardeşim açıklaman için teşekkür ederim. Mi5 prime sorun çözüldü , Çağrı kardeşim google translate ile işini halledersin.

    • İngilizce yazıyor nasıl kalivre edeceğiz sadece kalibre tusuna bakmak mı gerekiyor uzun süreli görüşmelerde telefon yüzümü algılamıyor tel mi5

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen adınızı giriniz