Akıllı telefonların hepsinde yakınlık sensörü bulunmaktadır. Yakınlık sensörü telefonla konuşurken telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranın kapanmasını ve telefonu kulağınızdan çektiğinizde ekranın açılmasını sağlamaktadır. Samsung, LG, HTC, iPhone, Huawei, Sony, Lenovo, Asus gibi tüm markaların akıllı telefon modellerinde Yakınlık (proximity) sensörü bulunmaktadır. Şimdi gelin yakınlık sensörü sorunu ve çözümü anlatalım.

Birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri telefonla konuşurken telefonu kulağına götürdüğünde telefon ekranının kapanmaması ve açık kalmasıdır. Bu sorunu geçici olarak Güç düğmesine basarak veya Home tuşuna basarak çözebilirsiniz. Ancak bu durum zamanla can sıkıcı olmaktadır.

Yakınlık Sensörü Sorunu

Yakınlık sensörü çalışmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir. Bunlar, kullandığınız ekran koruyucunun sensörü kapaması, telefonun iç kısmında sensörün tozlanması veya yazılım kaynaklı sorunlar olabilir. Ancak yakınlık sensörünün çalışmamasının en temel sebebi kullanılan ekran koruyucunun sensörü kapatmasıdır.

Yakınlık sensörü telefonun üst kısmında, ahizenin (Hoparlör) sağ veya sol üst tarafında yanında bulunmaktadır. Eğer kullandığınız kılıfın veya ekran koruyucunun bu kısmı açık değilse bir makas yardımıyla veya delgeç ile burayı delebilirsiniz. Ancak unutmayın ki ekran koruyucunun gölgesi bile sensörün üzerine geliyorsa sorun yine devam edecektir. Eğer o kısmı kestiğiniz halde sorun devam ediyorsa ekran koruyucu kılıfı tamamen çıkarmayı deneyin.

Yazılım Güncellemesi Yapın

Telefonun işletim sistemi bazen kararlı bir şekilde çalışmayı durdurur veya yeni güncellemeler telefonda yaşanan sorunları çözer. Telefonunuzda Ayarlar> Yazılım güncelleme> İndir ve yükle yolunu izleyerek varsa bir yazılım güncellemesi telefonunuzu güncelleyin.

Yakınlık Sensörü (proximity) Kalibrasyonu

Samsung telefonlarda yakınlık sensörü sorununu çözmek için arama ekranına *#0*# yazıp arama yaparak kalibre işlemi yapabilirsiniz.

Xiaomi marka telefonlarda yakınlık sensörü sorunu için telefonun arama ekranına *#*#6484#*#* yazıp kalibre etmektir. Bu yöntem Xiaomi telefonlarda denenmiş ve işe yaramıştır.

Büyük olasılıkla yukarıda anlattığımız yöntemler işinizi görecektir. Eğer sorun halen devam ederse telefonun açılıp içinin temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi de kendiniz değil yetkili bir servise yaptırmanızı önermekteyiz.

Paylaş

65 yorum

  1. Mehmet coşkun on

    Ekran 5 saniye sonra kapanacak sorununu çözdüm Samsung j7 pro için… denedim oldu…ayarlar…ekran…ekranı kapalı tut … butonununu bas kapat… sorun morun kalmayık

  2. Note 10 lite aldım yakınlık sensörü çalışmıyor aksine etmem gerekiyordur belki de dedim ayarlarda aradım ama bulamadım sinir oldum her aramada yanağım tuşlara basıyor yok beklemeye alıyor hatta kapatıyor aramayı. Lütfen yardımcı olun a,b,c basamak basamak anlatirmisiniz

  3. Çok sağolun. Kafayı yiyordum ya sensör çalışmıyor diye. Telefonun samsung j7 duo. Dediğiniz gibi julaklığın sağındaki sensörün üstü kirlenmiş o yüzden çaışmıyor. Peçeteyle temizleyince oldu. Çok sağolun…

  4. Bu hafta ikinci defa sitenizden aldığım bilgiyle sorunu çözdüm. Çok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

  5. Telefonum xaiomi mi 10t pro 20 gündür serviste sensör için bekliyordu, telefonun yazılımını yenileyeceğiz dediler önemli belgelerimin silineceğini söylediler ben de geri aldım servisten ve sizin verdiğiniz kodu uyguladım; inanılmaz bir şekilde problem çözüldü. Bu sorunu yaşayanlar için mutlaka denenmesi gerek.
    Teşekkürler

Yorumdan çık