Xiaomi’nin LED bildirim ışığına sahip olan modellerinde, telefonunuza çağrı geldiğinde, mesaj geldiğinde, şarj az kaldığında veya telefonu şarja taktığınızda bildirim ışığı yanmaktadır. Xiaomi telefonlarda bildirim ışığı açma, kapama ve bildirim ışığı rengini ayarlama nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız.

Xiaomi, Mi 5, Mi 6, Redmi note 10, redmi note 11, redmi note 12, xiaomi 12t, poco m5, Redmi Note 7, Mi 9, Mi Mix 3, Black Shark 2 ve diğer birçok modelde ön kameranın yanında LED bildirim ışığı bulunmaktadır. Telefona gelen cevapsız çağrı, mesaj ve bildirimler sonrası bu LED flaş yanıp sönerek size, çağrı, mesaj veya bildirim geldiğini bildirir. Böylece telefonu elinize almadan bu uyarı ile çağrı veya bildirim aldığınızı anlarsınız. Ayrıca telefonun şarjı az kaldığı zaman ve telefonu şarja taktığınızda da bildirim ışığının yanmasını sağlayabilirsiniz.

Xiaomi Bildirim Işığı Açma / Kapama

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Ek Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Bildirim Işığı seçeneğini seçin.
  • Bildirim Işığını Yakıp Söndür seçeneğini aktif hale getirirseniz, bildirim ışığı açılır. Pasif hale getirirseniz bildirim ışığı kapatılır.
  • Ekranın üst kısmında yer alan Şarj olurken ışığı yak seçeneğini aktif hale getirirseniz, telefonu şarja taktığınız zaman bildirim ışığı yanar.

xiaomi bildirim isigi acma

Xiaomi Bildirim Işığı Rengi Değiştirme

Xiaomi telefonlarda, bildirim, arama ve mesaj ışık rengini değiştirebilirsiniz. Ayarlar > Ek Ayarlar > Bildirim Işığı yolunu izleyin. Buradan, Bildirim ışık rengi, Mesaj ışık rengi, Arama ışık rengi için renk seçebilirsiniz. Seçenekler arasında, mavi, kırmızı, sarı, yeşil, camgöbeği, beyaz ve menekşe yer almaktadır. Eğer ayarlar kısmında renk seçeneğini göremiyorsanız ve bildirim ışığınız sadece beyaz renkte yanıyorsa bu kullandığınız rom’dan kaynaklanmaktadır.

xiaomi bildirim isigi rengi degistirme

Xiaomi Bildirim Işığı Olmayan Modellerde Ön Kamera Çevresini Bildirim Işığı Olarak Kullanma

Eğer kullandığınız Xiaomi modelinde ön kameranın yanında bildirim ışığı için led bulunmuyorsa, yukarıda anlattığımız Ayarlar sizde gözükmeyecek veya Ayarlasanız bile bildirim ışığı yanmayacaktır. Ancak sizlere önereceğimiz 3. parti bir uygulama sayesinde telefonun ön kamerasını bildirim ışığı olarak kullanabilirsiniz. Telefonunuza çağrı, mesaj veya uygulama bildirimi geldiği zaman, ön kameranın çevresi farklı renklerde yanıp söner. Buradaki Ön Kamera Çevresini Bildirim Işığı Yapmak yazımızdan uygulama hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve uygulamayı indirebilirsiniz.

Xiaomi Bildirim Işığı Sürekli Yanıyor Sorunu

Bazı Xiaomi kullanıcıları bildirim ışığının sürekli yanmasından şikayet etmektedir. Bunun sebebi telefonun pil tasarruf modundan kaynaklanmaktadır. Örneğin telefonun bataryası %50’nin altına düştüğünde bildirim ışığının yanmasını sağlayabileceğiniz gibi %5’in altına düştüğünde de yanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar bölümünden Pil Tasarrufu bölümünü açın ve yüzde seçeme bölümünü %5’e getirin.

xiaomi pil tasarrufu

Xiaomi bildirim ışığı sorunu yaşayanlar yorum kısmından bize yazabilirler. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

Paylaş

38 yorum

  1. Yaa abii ben redmi not 8 pro kullanıyorum sizin sayeniz de gelen aramalar da flaş yaniyor ama mesaj bildirim tuşu nu aktif hale getirdiğim halde yinede flaş bildirimi olmuyor yardım ci olursanız seviniriz tşk ederim

  2. Bendim telefonum redmi 10 2022 bildirim ışığı yeri var ama ayarlar da bildirim ışığı aç yada kapat gibi hiç birşey yok. Araştıyorum bakıyorum ama ne yaptıysam bildirim ışığı ile ilgili birşey bulamıyorum telim de … Yardımcı olursanız sevinirim…

Yorumdan çık