Geçtiğimiz günlerde Gizlilik Sözleşmesini yenileyen Whatsapp, sözleşmeyi onaylamayanların 8 Şubat itibariyle uygulamayı kullanamayacağını duyurdu ve büyük tepkiye yol açtı. Whatsapp gizlilik sözleşmesini kabul edenler, Whatsapp gizlilik sözleşmesini nasıl iptal edebilirim diye merak etmektedir. Gelin şimdi Whatsapp gizlilik sözleşmesi hakkında merak edilen tüm soruları cevaplayalım.

Whatsapp geçtiğimiz günlerde yeni gizlilik sözleşmesiyle, Whatsapp uygulamasını kullananların bilgilerini Facebook ile paylaşacağını duyurdu. Ayrıca yeni sözleşmeyi kabul etmeyenlerin uygulamayı 8 Şubat itibariyle kullanamayacağını söyledi. Aslında, Whatsapp ve diğer birçok (neredeyse hepsi) uygulama kişisel bilgilerimizi topluyor, bizi dinliyor ve bu bilgileri pazarlıyorlar. Sonuç olarak Whatsapp bunu sadece açık açık yapmak için böyle bir adım attı.

Akıllı telefonlarda bizi dinleyenlerin başında Google, Apple ve Facebook (facebook, instagram, whatsapp) geliyor. Biriyle telefonda konuşurken veya telefonunuz yanınızdayken (telefon ekranı kapalı konumda iken) konuştuğunuz zaman telefonunuz dinlenmektedir. Örneğin konuşmanızda “Adidas spor ayakkabı almayı düşünüyorum” derseniz, gün içerisinde facebook’a, instagram’a veya internette her hangi bir siteye girdiğinizde karşınıza Adidas ayakkabı reklamı çıkacaktır. Bunu bizzat kendiniz de test edebilirsiniz.

Whatsapp’ın yeni gizlilik güncellemesiyle birlikte Whatsapp yazışmalarınızda/konuşmalarınızda benzer şekilde Spor Ayakkabı muhabbeti ederseniz, karşınıza spor ayakkabı reklamı çıkması muhtemeldir. Tabi bu işin en zararsız boyutudur ve umarız bilgilerimiz ve dinlenmelerimiz sadece bu tür amaçlar için kullanılıyordur. Şimdi gelelim asıl konumuza: Whatsapp gizlilik sözleşmesini kabul ettiniz ve whatsapp sözleşmesi iptal etmek istiyorsanız ne yapmalısınız.

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi İptal Etme

Whatsapp gizlilik sözleşmesini kabul ettiyseniz, sözleşmeyi kabul eden kişiler arasındasınız demektir. Maalesef whatsapp gizlilik sözleşmesini iptal etmek için bir seçenek sunmamaktadır. Whatsapp gizlilik sözleşmesini iptal etmek için yapmanız gereken tek şey Whatsapp hesabını silmektir.

Whatsapp uygulamasını silmek ile Whatsapp hesap silme işlemini birbirine karıştırmayın. Whatsapp uygulamasını silmek sadece programı telefondan silmektir. Hesap silme işlemi ise Whatsapp’taki tüm verilerinizi(!) silmek için kullanılır. Detaylı bilgi için Whatsapp Hesap Silme yazımızı okuyabilirsiniz.

Whatsapp sözleşmesini kabul edip etmediğimi nasıl anlarım?

Eğer 8 Şubat tarihinden sonra uygulamayı kullanmaya devam ediyorsanız, sözleşmeyi kabul etmişsiniz demektir. Whatsapp sözleşmesini kabul edip etmediğinizi Whatsapp uygulaması üzerinden anlamanın bir yolu yoktur.

Paylaş

Yorumdan çık