Apple WWDC 2023 etkinliğinde visionOS tarafından desteklenen ilk karma gerçeklik kulaklığı Apple Vision Pro‘yu tanıtmıştı. Geçtiğimiz gün Apple Vision Pro Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda Vision Pro hakkında detaylı bilgi sunmuştuk. Bu yazımızda ise visionOS hakkında tüm detayları paylaşacağız. visionOS, uzamsal hesaplamanın düşük gecikme gereksinimini desteklemek için tasarlanmış dünyanın ilk Uzamsal Bilişim İşletim Sistemidir. VisionOS, dijital içeriğe fiziksel olarak varmış hissi vererek etkileşim kurmanıza olanak tanır. Gelin şimdi VisionOS’un özelliklerine yakından bakalım.

Apple işletim sistemleri konusunda her zaman harika işler çıkartır ve işletim sistemleri rakiplerine göre her zaman daha stabil olarak çalışır. Şimdi iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS‘un arasına bir de visionOS katıldı. Gelin şimdi çok merak edilen visionOS’un özelliklerine geçelim.

Üç Boyutlu Arayüz

VisionOS, uygulamaları ekran boyutu sınırlamasından kurtaran ve onları çevrenizde yan yana görüntülemenize olanak tanıyan tamamen yeni üç boyutlu bir arayüze sahiptir. Bu, ekranlarınızın sınırlı gösterimiyle sınırlı kalmamanıza ve en sevdiğiniz uygulamaları daha önce hiç olmadığı gibi deneyimleyebileceğiniz anlamına gelir. Uygulamaları beğeninize göre yeniden boyutlandırabilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz.

apple vision pro uygulama

Denetleyicisiz Giriş Sistemi

visionOS’un diğer AR/VR işletim sistemlerinden belki de en üstün olduğu yönü bir el kontrol cihazına ihtiyaç duymadan çalışmasıdır. visionOS sayesinde Vision Pro, navigasyon için kullanıcının ellerine, sesine ve gözlerine güvenir. Kullanıcılar, sadece uygulamalara bakarak uygulamayı çalıştırabilmektedir.

apple vision pro goz takibi

İlk olarak, sanal alandaki uygulamaya veya düğmeye bakmanız yeterlidir. Ardından, parmaklarınızı havada gezdirdiğinizde Vision Pro kulaklık, el hareketlerinize gecikme olmadan yanıt verir.

Yeniden Tasarlanan App Store

visionOS’un rakiplerinden bir diğer üstün yanı, onun için özel olarak tasarlanmış bir uygulama mağazası olmasıdır. Bununla birlikte bu mağazada aşina olduğunuz binlerce iPhone ve iPad uygulamasına da erişebileceksiniz. Burada yer alan uygulamalar visionOS ile sorunsuz çalışmaktadır.

visionos app store

Sürükleyici Ortamlar

Aslında bu özelliği kelimeler ile anlatmak çok zor. Sürükleyici Ortamlar ile kullanıcılar, farklı senaryolar içindeyken dinamik ve çarpıcı manzaralarla dünyalarını standart fiziksel odalarının boyutlarının ötesine taşıyabilirler. Yani visionOS ve Vision Pro ile sanki farklı bir atmosfer ve ortamın içindeymiş hissine kapılacaksınız.

apple vision pro ortam

Görme

İnsanlar için en korkunç şey karşıdaki kişinin veya şeyin gözlerini görememektir. Bunun farklında olan Apple, visionOS’un Eyesight özelliği ile Vision Pro’ya çok beğenilen Görme özelliğini getirdi. Bu özellik ile Vision Pro’yu kullanan kişiye biri yaklaştığında ekran şeffaflaşıyor ve gözler gözükür hale geliyor. Bu, her iki kişinin de birbirini görmesini sağlıyor. Görme özelliği, kullanıcının neye odaklandığı hakkında başkalarına görsel ipuçları da veriyor.

apple vision pro 2

FaceTime Aramalarında Dijital Karakter

visionOS ile gelen Digital Persona, bir FaceTime araması sırasında kullanıcının yüz ve el hareketlerinin dinamik ve doğal bir temsilidir. Siz Vision Pro’yu takarken başkalarının sizi görmesini sağlar.

Optik Kimlik: Yepyeni Gizlilik Özelliği

Diğer Apple ürünleri gibi, VisionOS da verilerinizin gizliliğini kontrol altında tutmanız için tasarlandı. visionOS, göz irisinizin benzersizliğini kullanan bir kimlik doğrulama sistemi olan Optik Kimlik adında yepyeni bir gizlilik ve güvenlik özelliği getirdi.

Siri, visionOS’ta Erişilebilir

Apple’ın sesli komut asistanı Siri, visionOS’da da karşımıza çıkıyor. visionOS ile Siri’ye sesli komutlar gönderebilirsiniz. Vision Pro’yu kafanıza takip “Siri” demeniz yeterlidir. Siri hemen sizi algılar ve isteğinizi yerine getirir.

Evet, visionOS hakkında tüm bilinenleri sizlerle paylaştık. Apple, 2024’ün ilk çeyreğinde visionOS ile çalışan Vision Pro’yu Amerika’da satışa sunacak. Cihaz hakkında yeni bilgiler edindikçe, biz de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Paylaş

Yorumdan çık