Apple WWDC 2023 devcon’da, işletim sistemleri için bir dolu yeni özellik ve iyileştirme duyurdu. Bununla birlikte etkinlikte çığır açan, şirketin ilk karma gerçeklik kulaklığı Apple Vision Pro tanıtıldı. İnanılmaz derecede sürükleyici bir deneyimle birleştirilmiş son derece güçlü donanımıyla Vision Pro gerçekten harika görünüyor. Ancak, tam olarak nedir ve neler sunuyor? Bu yazımızda Apple Vision Pro hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Apple Vision Pro Nedir?

Apple Vision Pro bazı kaynaklarda kulaklık, bazı kaynaklarda ise gözlük olarak geçiyor. Ancak bu cihaza gözlük veya kulaklık demek gerçekten haksızlık olur. Apple Vision Pro, şirketin gerçek fiziksel dünya ile sanal dünyayı birleştiren ilk ve çığır açan karma gerçeklik başlığıdır. Buna uzamsal bilgisayar adını veren Apple, Vision Pro’nun şimdiye kadarki en güçlü ve sürükleyici kişisel elektronik cihaz olduğunu iddia ediyor.

Vision Pro, kullanıcıların etkileşimde bulunabileceği üç boyutlu bir alan yaratarak gerçek hayat ile dijital tuvali genişletip harmanlıyor. Vision Pro, kullanıcılara rakiplerindeki gibi el kontrol cihazı vermek yerine, çalışmak için ellerinizi, sesinizi ve gözlerinizi kullanma imkanı tanıyor. Karma gerçeklik başlığı, bunu mümkün kılmak için gelişmiş bir Apple Silicon kombinasyonu ve yüksek kaliteli donanımların bir kombinasyonunu kullanıyor.

apple vision pro 1

Apple’a göre Vision Pro, yıllardır yapılan piyasadaki diğer hiçbir karma gerçeklik başlığına veya ürününe benzemiyor. Uzamsal bilgisayar, kullanıcıları gerçek dünyada tutarken sorunsuz bir şekilde gerçekçi bir sanal atmosfer yaratıyor. Hadi gelin şimdi Apple Vision Pro’nun özelliklerine geçelim.

Apple Vision Pro: Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Vision Pro, 3.499$‘dan satışa sunulacak. Apple, Vision Pro’nun ABD’de 2024’ün başlarında piyasaya çıkacağını açıkladı. Dünyanın geri kalanı Vision Pro’yu satın alabilmek için 2024’ün sonlarını beklemek zorunda kalacak.

apple vision pro fiyat

Apple Vision Pro: Tasarım

Apple, diğer ürünlerinde olduğu gibi Vision Pro’da da sofistike ancak zarif tasarımı bir araya getirdi. Vision Pro, cam, çelik, kumaş ve diğer malzemelerin bir kombinasyonundan yapılmıştır.

Kulaklığın önü, lens oluşturmak için parlatılmış, üç boyutlu şekillendirilmiş tek parça lamine camdan yapılmıştır. Bu, kulaklığın kameralarının ve sensörlerinin gerçek dünyayı algılamak için kullandığı omurgadır. Cam, kullanıcının rahat etmesini sağlarken yüzünü sorunsuz bir şekilde saran özel bir alüminyum alaşımlı çerçeveye bağlıdır. Bu çerçevenin üst kısmında bir düğme bulunurken, sağ tarafında daldırmayı kontrol etmek için bir taç bulunur. Ayrıca havalandırma kanalları da mevcuttur.

apple vision pro tasarim

Kafa bandının kendisi, son derece rahat, nefes alabilen ve esnek tek parça 3D örgü kumaştan yapılmış. Son olarak, Apple Vision Pro’nun sol alt tarafında, kulaklığa bağlanan pil takımı için bir yuva bulunur.

Apple Vision Pro: Temel Özellikleri

Tam Denetleyicisiz Sistem

Apple Vision Pro ile ilgili büyük bir sürpriz, onu kullanmak için hiçbir kontrol cihazının olmamasıdır. Kulaklık, navigasyon için kullanıcının ellerine, sesine ve gözlerine güvenir. Kullanıcılar, sadece onlara bakarak uygulamalara göz atabilecekler.

apple vision pro goz takibi

Kulaklık niyetinizi okur ve otomatik olarak yönlendirir. Ardından uygulamaları seçmek için bileklerinizi ve parmaklarınızı kullanabilir ve son olarak dikte etmek için sesinizi kullanabilirsiniz. El denetleyicisi kullanan Meta Quest‘e göre Vision Pro’nun öne çıkan en iyi özelliklerinden biri hiç kuşkusuz budur.

Apple Apps ile Tam Ölçekli Sürükleyici Kullanıcı Arayüzü

Apple Vision Pro herhangi bir MR kulaklığı gibi gözükse de çok daha fazlasına sahiptir. Kulaklık, üzerine yerleştirilmiş dijital ekranla, size evinizin görünümünü gösterir. Diğer kulaklıklardan farklı olarak Apple, gerçek ortamlarda mükemmel bir şekilde kendini evinde hissettiren gerçekçi merkezli bir kullanıcı arayüzü tasarımına gitti. Öğeler, onlara boyut ve kalınlık veren 3B katmanlara sahiptir.

apple vision pro arayuz

Tasarım ışığa bile tepki verir ve ortama gölge düşürür. Tasarım ölçeği ve mesafeyi anladığından, ortamınıza ve hareketinize dinamik olarak yanıt verir. Ancak kullanıcılar, herhangi bir uygulamayı ortamlarında istedikleri yere kolayca yerleştirebilirler. Rahat görüntüleme için uygulamaları son derece büyük bile yapabilirsiniz.

Meta Quest Pro gibi, Apple Vision Pro da her biri kendi alanını kaplayan ve ortama uyum sağlayan birden çok uygulamayı aynı anda çalıştırmanıza olanak tanır. Bu özellik, Vision Pro’ya aynı anda yan yana sonsuz miktarda tuval imkanı verir.

apple vision pro uygulama

Gerçek Ortamı Uzaklaştırabilme

Apple Vision Pro, öncelikle bir MR kulaklığı olsa da, şirketin Ortamlar dediği şeyle birlikte gelir. Vision Pro, kullanıcıların karmaşık gerçek dünyayı hızla gizlemelerine yardımcı olabilecek dinamik ve güzel manzaralarla gelecek. Yapmanız gereken tek şey tepedeki düğmeyi çevirmek ve artırılmış gerçeklik dünyasına giriş yapmak.

apple vision pro ortam

Yukarıda bahsedildiği gibi, uygulamalar istedikleri kadar büyük ölçeklendirilebilir. Kullanıcılar ekranı 100 fit kadar büyük hissettirebildiğinden, bu aynı zamanda filmler ve TV şovları için de geçerlidir. Buna ek olarak, Apple’ın Sürükleyici Video’su, uzamsal sesle 180 derecelik yüksek çözünürlüklü kayıtlara ve hatta Vision Pro’da oynanabilecek 100 Apple Arcade oyununa sahip olacak.

Kullanıcılar, tamamen yeni visionOS uygulama mağazasında yüzlerce uygulamaya erişebilecek. Apple, bu mağazanın kulaklığın sistemiyle otomatik olarak çalışan yüzlerce tanıdık iPhone ve iPad uygulamasını barındıracağını da iddia ediyor.

Apple Vision Pro: Görme

Yeni Apple AR kulaklık, kullanıcıların gerçek dünyayla bağlantıda kalmasına yardımcı olacak “Görme” adlı yeni bir özellikle birlikte geliyor. Vision Pro kullanıcısına başka bir kişi yaklaştığında ekran şeffaflaşıyor ve gözler gözükür hale geliyor. Bu, her iki kişinin de birbirini görmesini sağlıyor. Görme özelliği, kullanıcının neye odaklandığı hakkında başkalarına görsel ipuçları bile veriyor. Bu özellik, kulaklık kullanıcısının dış dünyayı görmesine izin veren ancak ekranı tamamen karartan Meta Quest’in geçişinden farklıdır.

apple vision pro gozler

visionOS İşletim Sistemi

Apple Vision Pro’ya bazı ilginç donanımlar güç sağlasa da, kulaklığın yazılımı tamamen yeni. Apple Vision, yeni bir visionOS işletim sistemini kullanmaktadır. Bu işletim sistemi, mekansal bilgi işlemin düşük gecikme gereksinimlerini desteklemek için sıfırdan oluşturulmuştur. VisionOS yepyeni bir üç boyutlu arayüz ile geliyor.

Optik Kimlik Gizliliği

Apple’daki diğer her şey gibi, Vision Pro da gizlilik ve güvenlik göz önünde bulundurularak oluşturuldu. Uzamsal bilgisayar, Apple’ın Optik Kimlik dediği şeyle birlikte gelir. Basitçe söylemek gerekirse, Optik Kimlik, kullanıcının irisini analiz eden ve ardından verileri kayıtlı kimlik verileriyle karşılaştıran yeni bir kimlik doğrulama sistemidir. Kulaklıklı mikrofon seti bunu çeşitli görünmez LED ışık pozlamalarıyla yapar ve bu da onu başlı başına gelişmiş bir teknoloji haline getirir. Apple, optik bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşmayacağını da üstüne basa basa dile getiriyor.

Apple Vision Pro: Donanım Özellikleri

Görüntüleme

Apple, Vision Pro’nun içindeki ekranların tam teknik özelliklerini sunmasa da, arka planda ne olduğu hakkında iyi bir fikrimiz var. Apple Vision Pro, şirketin 23 milyon pikseli iki ekrana sığdırdığını iddia ettiği mikro-OLED teknolojisini kullanıyor. Apple bunun her bir göz için birden fazla 4K TV ekranı anlamına geldiğini iddia ediyor. Vision Pro’ya olağanüstü keskinlik ve netlik kazandıran özel katadioptrik lensler eşlik ediyor. Şirket, erişilebilirlik ve netlik için ZEISS Optik Ek Parçaları ile ortaklık kurdu ve bunları kullandı.

apple vision pro goruntu

Ses

Ses deneyimini eşit derecede sürükleyici hale getirmek için Apple’ın Vision Pro’ya hoparlörlerle dolu bir dünya kurması doğaldır. Vision Pro, her bir kulağın yanındaki ses bölmesinin içinde iki güçlendirilmiş sürücü kullanır. Bu sürücüler, mekansal bir ses deneyimi sunmak için kullanıcının kafa geometrisi ile birlikte çalışır. Böylece, tam surround ses deneyimi yaşamasanız bile, her zaman öyleymiş gibi hissedeceksiniz. Ayrıca Apple, ortamınızı akıllı bir şekilde duyan ve tutarlı ve melodik bir ses deneyimi sunan “Ses Işın İzleme” teknolojisini kullanır.

Yonga Seti

Apple Vision Pro gibi gelişmiş uzamsal bir bilgisayar, bol miktarda bilgi işlem gücü gerektirir. Gecikme olmaması için Apple Vision Pro, M2 Çip ile yepyeni bir R1 çipin karmaşık bir birleşiminden güç alıyor. M2 çip, kulaklığı akıllı bir şekilde serin ve rahat tutarken hesaplama görevlerinin üstesinden gelir. İkinci kısım, R1’in devraldığı yerdir. Yeni R1 çipi, yalnızca sensör işleme görevi için özel olarak tasarlanmıştır. Çip, kulaklığın 12 kamerası, 5 sensörü ve 6 mikrofonundan gelen girdileri işler. R1 çipinin kapasitesi, ekrana yeni görüntüler aktarılırken 12 ms gibi düşük bir gecikme sağlar. Apple bunun göz açıp kapatmaktan 8 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

apple vision pro islemci

Batarya

Apple Vision Pro, 2 saat dayanabilen bir bataryaya sahip. Bu süre kısa gibi görünebilir fakat cihazın üzerinde sürekli çalışan kameraları ve sensörleri düşününce bunun şimdilik normal olduğunu kabul edebiliriz.

Apple’ın çığır sanal gerçeklik alanında çığır açtığını iddia ettiği Apple Vision Pro hakkında sizlerin görüşleri neler. 3499$’lık fiyatı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Paylaş

Yorumdan çık