Twitter, 3 yıllık uzun bir aradan sonra mavi tik (onaylı hesap) başvurularını tekrar aktif hale getirmişti. Ancak aradan 1 hafta kadar bir zaman geçtikten sonra hesap onaylatma programını durduğunu attığı bir tweet ile bildirdi.

Twitter’ın hesap onaylatma hesabı olan Twitter Verified (@verfied) hesabından yapılan açıklamada, hesap onaylatma programına ara verildiği duyuruldu. Bunun gerekçesi ise çok fazla talebin olması. Yaşanan yoğun ilgiden dolayı, başvuruları incelemelerinin imkansız hale gelmesi nedeniyle böyle bir karar alındı. Fakat iyi haber ise, yapılan başvurular değerlendirildikten sonra hesap onaylatma programının tekrar başlatılacak olması.

Twitter bize yeni istekleri tam olarak ne zaman kabul etmeye başlayacağını söylemiyor, ancak “istekleri yakında yeniden açacağını” vaat edip söz veriyor.

Neyse ki artık Twitter, onaylı hesaplar için belirlediği kriterleri daha net bir şekilde açıklıyor. Twitter’da mavi tik başvurusunda bulunabilmek için hesabınızın aşağıdaki altı kategoriden birine girmesi gerekir:

  • Devlet Kurumu, Hükümet görevlisi (siyasetçi, milletvekili vb.)
  • Şirketler, markalar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar
  • Haber kuruluşları, gazeteciler, websiteleri
  • Eğlence
  • Spor ve oyun
  • Aktivistler, organizatörler ve etkili diğer kişiler

Tüm kategoriler için bazı ortak şartlar var. Genel bir Twitter hesabına sahip olmak ve son altı ay içinde üç veya daha fazla medya referansına sahip olmak gibi. Ayrıca Twitter, şirketlerin, markaların, kuruluşların ve aktivistlerin, aynı coğrafi bölgede bulunan aktif hesapların en az %0.05’i kadar takipçi sayısına sahip olmasını şart koşmaktadır.

Eğer yukarıdaki kriterleri taşıyorsanız artık mavi tik için başvuru yapabilirsiniz.

Twitter hesap doğrulama hakkında detaylı bilgiye Twitter mavi tik nasıl alınır yazımızdan ulaşabiliriz.

Paylaş

Yorumdan çık