Bu yazımızda telefon ekranını televizyona yansıtma nasıl yapılır tüm detaylarıyla anlatacağız. iPhone, Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, LG, Sony, Nokia, Realme gibi akıllı telefonlarda yer alan ekran yansıtma özelliği sayesinde, Samsung, LG, Beko, Arçelik, Vestel, Sunny, Philips, Sony, Regal marka televizyona telefonu kablosuz bağlayabilir ve telefonunuzdaki video, fotoğraf ve diğer tüm görüntüleri TV’den izleyebilirsiniz.

Gelişen teknolojiyle birlikte hem akıllı telefonlar hem de televizyonlar birçok kullanışlı özellik sunmaya başladılar. Bunlardan biri de ekran yansıtma özelliğidir. Ekran yansıtma özelliği sayesinde, tek dokunuş ile telefonu televizyona bağlamak mümkün hale geldi. Gelin en basit yoluyla telefonu televizyona bağlama nasıl yapılır anlatalım.

Telefon ekranını televizyona nasıl yansıtırım?

Telefon ekranını televizyona yansıtmak için ihtiyacınız olan şeyler: akıllı telefon, smart tv ve Wifi bağlantısıdır. Genel olarak tüm telefon ve TV’lerde ekran yansıtmak için telefon ve TV ile aynı Wi-Fi ağına bağlanılır ve daha sonra telefonda yer alan Ekran Yansıtma seçeneği seçilir. iPhone’da AirPlay, Samsung’da Smart View, Huawei’de MirrorShare, Xiaomi’de Ekran Yayınlama, Oppo’da Wireless Display gibi özellikler ile telefon ekranını TV’ye yansıtabilirsiniz. Tabi bunun için televizyonunuzun Wifi’ye bağlanabilen ve ekran yansıtma özelliğini destekleyen bir smart tv olması gerekmektedir. 2015 ve sonrası üretilen Samsung, LG, Philips, Sony, Vestel, Arçelik, Beko, Sunny, Regal gibi televizyonlar genellikle bu özellikleri sağlamaktadır.

Biz örnek anlatımımızda Samsung Galaxy S6 ile Samsung 55NU7400 model televizyon kullanarak telefonu televizyona bağladık. Yazımızın devamında oppo telefonu televizyona bağlama, xiaomi telefonu televizyona bağlama, huawei telefonu televizyona bağlama ve iphone telefonu televizyona bağlama nasıl yapılır anlatacağız.

Telefonu televizyona kablosuz bağlama nasıl yapılır?

 • Öncelikle telefon ve televizyon ile aynı Wi-Fi ağına bağlanın.
 • Telefonun hızlı menüsünde yer alan Smart View özelliğine dokunun.
 • Açılan Cihaz Seç ekranında, ekranı yansıtmak istediğiniz televizyonu seçin.
 • İlk bağlantıda Televizyon ekranınızda bir kod veya izin ver seçeneği çıkabilir. İzin ver diyerek veya kodu telefona girerek bağlantı işlemini tamamlayın.

telefon ekranini tv ye yansitma samsung

 • Artık telefon ekranı televizyona yansımaya başlayacaktır.

Not: Eğer evinizde wifi internet yoksa başka bir telefonun internetini paylaşarak da bu işi yapabilirsiniz.

Huawei telefon ekranını televizyona yansıtma

 • Öncelikle telefon ve televizyon ile aynı Wi-Fi ağına bağlanın.
 • Telefonun hızlı menüsünde yer alan MirrorShare özelliğine dokunun.

huawei telefonu tv ye baglama mirrorshare

 • Açılan MirrorShare ekranında, ekranınızı yansıtmak istediğiniz televizyonu seçin.
 • Televizyon ekranında, bağlantı istediği gözükecektir, izin ver diyerek işlemi tamamlayın.
 • Artık telefon ekranı televizyona yansımaya başlayacaktır.

Xiaomi telefon ekranını televizyona yansıtma

 • Öncelikle telefon ve televizyon ile aynı Wi-Fi ağına bağlanın.
 • Telefonda Ayarlar > Ekran > Yayınlama yolunu izleyin.

xiaomi telefonu tv ye baglama

 • Burada ekranınızı yansıtabileceğiniz televizyonları görebilirsiniz. Eğer televizyon gözükmüyorsa ekranın sağ üst köşesindeki … üç noktaya dokunun ve Kablosuz Görüntülemeyi Etkinleştir seçeneğini seçin.
 • Televizyonu seçtikten sonra telefon ekranınız televizyona yansımaya başlayacaktır.

Oppo telefon ekranını televizyona yansıtma

Oppo telefonlarda, ekran yansıtma özelliği diğer markalara göre biraz farklı çalışmaktadır. Oppo telefonu televizyona bağlamak için Ayarlar > Other Wireless Connections (Diğer Wireless bağlantıları) > Wireless Display (Kablosuz Ekran) yolunu izleyin.

oppo wireless display

Wireless Display (Kablosuz Ekran) özelliğini aktif hale getirin. Yine aynı sayfada bağlanabileceğiniz TV’ler gözükecektir. Bağlanmak istediğiniz televizyonu seçin ve telefon ekranını tv’ye yansıtmaya başlayın.

iPhone ekranını televizyona yansıtma

iPhone ekranını televizyona yansıtma hakkında detaylı bilgiye iPhone ekranını televizyona yansıtma yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen bütün Smart TV markaları aynı şekilde çalıştığı için anlatımları telefon markaları üzerinden yaptık. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Smart TV’niz ekran yansıtma özelliğine sahipse, telefonunuzdan TV’nizi görebilir ve bağlantı sağlayabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık