Ana sayfa BLOG Telefon Şarj Olmuyor – Kesin Çözüm

Telefon Şarj Olmuyor – Kesin Çözüm

217

Akıllı telefon kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri telefonun şarj olmamasıdır. Telefonun şarj olmamasının nedeni, telefondan kaynaklanabileceği gibi şarj aletinden de kaynaklanabilir. Telefon şarj olmuyor sorunu için yapabileceğiniz çözümleri en basitten başlayarak sıraladık. Her yöntemi denedikten sonra telefonu şarja takıp şarj alıp almadığını kontrol ediniz.

Telefon Şarj Olmuyor: Çözüm Yöntemleri

 1. Öncelikle telefonun orjinal şarj aleti varsa onu kullanın.
 2. Kullanmış olduğunuz şarj aletini başka bir telefonda deneyin ve o cihazı şarj edip etmediğini gözlemleyin.
 3. Telefonu bilgisayardan USB kablo ile şarj ediyorsanız diğer USB girişlerini deneyin.
 4. Telefonu şarj aleti ile şarj ediyorsanız duvardaki başka bir prize bağlamayı deneyin.
 5. Eğer imkanınız varsa şarj aletinin kablosunu ve adaptörünü değiştirin. Veya çalıştığını düşündüğünüz başka bir şarj aleti ile telefonu şarj etmeye çalışın.
 6. Eğer yukarıda saydığımız yöntemler çözüm üretmediyse sorun şarj aletinde değil telefonda demektir. Öncelikle telefonu kapatıp tekrar açın. Telefonu kapatıp açmak birçok soruna çözüm olmaktadır.
 7. Şarj kablosunun telefona takıldığı giriş kirlenmiş olabilir. Bu da telefonun şarj olmamasına neden olabilmektedir. Bir makas yardımı ile kulak temizleme çubuğunun plastik kısmını ucu sivri olacak şekilde kesin. Ve sivri uçla USB bağlantı noktasını temizleyin. Eğer imkanınız varsa elektronik devre temizleme spreyini uzaktan şarj girişine sıkın. Bu yöntem çoğu kullanıcının şarj olmama sorununu çözmektedir.

usb-sarj-girisi-temizleme

 • Yukarıdaki tüm yöntemler donanımsal çözümlerdi. Telefonun şarj olmamasının nedeni yazılımsal da olabilmektedir. Son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak yani format atmak kalıyor. Android telefonlarda format atmak için Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla yolunu izleyin. Ancak unutmayın bu işlem telefondaki tüm verileri silecektir. Format atmadan önce telefon yedeğini almayı unutmayın.

Eğer tüm bu yöntemleri yapmanıza rağmen telefonunuz halen şarj olmuyorsa yetkili bir servise telefonunuzu götürebilirsiniz. Telefonunuzun şarj giriş kısmı oksitlenmiş olabilir veya donanımsal (ana kart vb.) gibi bir sorundan dolayı telefonunuz şarj olmuyor olabilir.

217 YORUMLAR

 1. Yağmur yağarken çok yakından bir şimşek geldi. Telefon şarj olmamaya başladı. Takıyorum ilk başta şarj ediliyor diyor 5sn sonra tekrar gidiyor. Evdeki bütün prizleri denedim aynı. Şuan power bankı taktım prize. Power bankı da telefona bağladım şarj oluyor. Sorun evde mi ? Yıldırımdan dolayı ?

 2. Samsung a31 telefonum arabada sarj oluyor ama normal prizde sarj olmuyor orjına sarj kafası Baska telefonu sarj ediyor ama a31 sarj etmiyor ıpone telefon sarjı kafası da sarj ediyor cok entarasan bınç durum var ortada bununlada telefon cok gec sarj oluyor

 3. Merhaba Telefonum Samsung Note 4 cihazınız şarz edilemiyor diyo altında da samsung uyumlu şarz cihazına taktıdığınıza emin olun yazıoyr benim telim anakart integral bozuk o yü<zden şarza da takamıyorum batarya doldurucu klullanıyorum bu cihazınız şarz edilemiyor hatasını nasıl yok edebilirim

 4. telefonu şarja takıyorum 30 40 saniye şarj oluyor sonra şarj etmemeye başlıyor şarj aletini çıkartıp takınca tekrar dolmaya başlıyor ama yine 30 40 saniye sonra duruyor bunun çözümü nedir

 5. Merhaba, acil cevap gerekiyor. Samsung Note 10 Lite kullanıyorum ve telefonu yere düşürdüm telefonum şarj olmuyor. Yere düşmeden mi kaynaklıdır yoksa virüs vb. şeyler olmuş olabilirmi? Hepsini denedim olmadı ne yapmalıyım????

   • Yere düşürdüm ondanmıdır veya daha önceden indirdiğim uygulamalardan bulasan virus vs den olabilirmi diyor anlamadıgınız işlere ve sorulara yorum yapmamaya calısın.

  • Telefonunuzu kapatıp bir 10 dakika kadar bekleyin. Tekrar açın ve şarja takın. Başka bir şarj aletiyle deneme yapın. Olmazsa, düşmeden kaynaklı olabilir.

 6. huwaei p20 lite sahibiyim ve şarj aletinin ucunu telefona bastırmayınca telefon şarj edilmiyor bu yöntemleri denesem düzelir mi emin olamadım çünkü bi yakınımın telefonu böyle olunca düzeltilememiş. yardımcı olabilir misiniz lütfen

 7. ya lütfen yardım edermisiniz telefonu yere düşürdüm sonra sarja takınca dolmadı telefonun ekranında falan hiçbir sey yok general mobile 4g

 8. merhaba gm discovery 1 kullanıyorum,telefonum şarj almamaya başladı.sonra bir sürü şarjla denedim yine dolmadı. tamirciye götürdüm yeni batarya aldık ama o da şuan dolmuyor hiçbir türlü açamıyorum ne yapmalıyım. soket bölümünü de temizledim.

 9. Ya acil cevap bekliyorum bnm telefonum sony xperia iki dk öncesine kadar şarj alıyordu çıkardım sonra tekrar taktım bu sefer almadı farklı şarj aleti de denedim olmuyor ne yapsam acaba yardımcı olursanız sevinirim

 10. Telefonumum şarj söketi ve bataryası yeni olduğu halde şarj olmuyor kırık bir yeri de yok nedeni nedir yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Şarj oluyor gözüküyor ama şarj olmuyor başka şarj aletleri ile de denedim gene aynı lütfen yardımcı olurmusunuZ

 11. İyi günler. Telefonum samsung j7 prime, her usb kablosuyla şarj olmuyor. Çok nadir usb kablolarıyla oluyor ve aldığım kablolar 3-4 ay gidiyor ve tekrar şarj etmiyor ama başka telefonları şarj ediyor. Uygun usb kablo bulmakta zorluk çekiyorum orjinal kabloları da kabul etmiyor. Soket yerini temizledim. Ne yapmalıyım ? Şuan telefon kapalı.

 12. burada belirtilen pek çok batarya sarj almama nedeni bataryalarda bulunan orta uç data ucunun çalışmaması telefonla haberleşememesi bataryanız iyi ise başka bir aynı model bataryanın içerisinde bulunan sarj devresini olduğu gibi diğer bataryaya aktarın.

 13. yine başka bir olayı anlatayım iki adet batarya var elimde biri normal çalışıyor gibi telefona taktığımda pil menüsü telefonda görülüyor ancak sarj almıyor,diğer bataryayı taktığımda telefon açılıyor yüzdesini gösteriyor ancak telefon menüsünde pil bölümü bile açılmıyor pili hiç tanımıyor müsait olunca bataryanın içerisindeki sarj devresini değiştireceğim muhtemelen düzelecektir yaptıktan sonra durumu paylaşırım.

 14. bir kaç tespitim de benim var,hurdadan bir batarya aldım telefona taktım telefon bataryayı ne sarj etti ne tanıdı hiç bir şekilde okumuyordu bu bataryayı harici masa üstü sarj cihazı ile doldurmaya kalktım yine dolmadı daha sonra bataryanın pin uçlarının bulunduğu kısmı kırmadan zorlamadan açtım.lityum iyon bu pillerin içerisinde sarj devresi olduğunu gördüm onu değiştirdim başka elimde bulunan küçük ebatlı olur bunlar genelde sarj devresini eskisini sökerek diğerini lehimledim batarya üst kapağını düzgün bir şekilde tekrar yerine taktım telefona bataryayı taktım telefon hem bataryayı tanıdı hemde sarj etmeye başladı.hurdaya atılan bu batarya telefonun üzerindeki orjinal bataryasından daha sağlam çıktı bir tanesi 1 gün gidiyordu bu sonradan yaptığım batarya iki gün gidiyor, batarya pin uçları dikkatli incelendiğinde eksi artı uçları olur genelde bu böyledir aksi yoktur ortada da data ucu vardır telefonun boş olduğunu dolu olduğunu pil voltajının belli bir değerden daha aşağıya düşürmemek ve akımı kesmek gibi görevleri vardır anladığım kadarıyla data ucu benim batarya da çalışmıyordu diğeri ile değiştirince hem data hemde eksi ve artı uçları çalışmaya başladı tavsiyem yeni bir batarya almak yada değiştirebiliyorsanız pil üzerindeki sarj devresini değiştirin.

 15. Benim telefonumda açıkken şarj almıyor yeniden başlat deyince şarj almaya başlıyor. 4 5 aydır bu sorun var. Sadece bir kere arabada şarj ederken düzelti. Fabrikalarına döndüm olmadı farklı şarj aletleri herşeyi denedim düzelmedi hala devam ediyorr önerebileceginiz bir yöntem varmı?

  • orta uç data ucu bozuk muhtemelen pil üzerinde siyah kapak altındadır değiştirebiliyorsanız bu sarj devresini değiştirin hata yapmadan ilgili uçları polariye göre yeniden lehimleyin düzelecektir data ucu çalışmazsa telefon pili görmeye bilirde. okumaz okuyamaz telefona lazım olan bilgileri gönderemez.
   .

 16. telefonum galaxs a3 hem şarj olmuyor hemde telefon kapalı hertürlü yöntemi denedım genede şarj etmıyor ne yapmam gerek

  • bataryanın data ucu çalışmıyor ortadaki uç.telefonla bu durumda haberleşemez. bilgi alıp gönderemez kendini tanıtamaz sarja müsade etmez devre sürekli kapalı kalır,devreyi açmaz.

 17. Telefonum j7 core telefon sarjda ama sarj isareti cikmiobdaha 15 dk once taktigimda gozukuyodu simdi gozukmuyo en acilinden cevap alabilirmiyim

  • Eğer telefonda şarj işareti çıkmıyorsa şarj almıyor demektir. Büyük ihtimalle bir temassızlık vardır. Farklı şarj aleti ile deneme imkanınız varsa deneyin. Şarj girişiniz kirlenmiş olabilir, yukarıda anlattığımız gibi temizleyiniz.

 18. telefonum j7 şarz olmuyor ve ekranı AÇILMIYOR AÇILSADA CİHAZ ISINDI VEYA BATARYA ISINDI DİYOR YENİ AÇTIM HALDE ŞARZIM VE BATARYAYI YENİ ALDIM

 19. Turkcell t60 kullanıyorum. Telefonum açıkken şarj olup olmadığını anlayamıyorum çünkü şarj olduğunu gösteren o yıldırım işareti çıkmıyor. Telefon ayarlarından da şarj durumu olmuyor diyor. Ancak telefonu kapattığımda bildirim ışığından yandığını görebiliyorum o da telefon kapalıyken sürekli şarjı takıp çekmişim gibi açılıp kapanıyor. Bu yüzden telefonu yeniden başlatıp iki saniyelik sürede(bildirim ışığının yanması gerekiyor şarj olması için) ayarlamaya çalışıyor telefonu milim kımıldatmıyorum.

  • aynı sorun bendede var
   merhaba benim huawei mate 10 lite telefonum var evde kendim bataryasını değiştirdim telefonu şarja taktığımda pil simgesinin yanında birde ekranın altına şarj olduğuna dair yazı ve simge oluyur şarja taktığımda ekrana şarja takıldığına dair bir animasyon gibisinden birşey gelir normalde gelmeden hemen kapanıyor artık telefon şarjı 40-50 lerde geziniyor sabahten beri şarja ve şu an %2 takınca doluyor güzüküyor ama pil işaretinnin yanında simnge yok ve şarjdan çıkarınca 30 saniye sonra kapanıcak diyor ama taktığımda da dolmuyor ne yapmalıyım önceden olmuyordu

 20. ADMIN BEY BENİM TELEFONUM ŞARZ OLUYOR GÖSTERİP OLMUYORDU BENDE BATARYA BİTMİŞTİR DEDİM TAMİRCİYE GÖTÜRDÜM MEĞERSEM ŞARZ YERİ BOZUKMUŞ ADAM YAPTI ŞARZA SOKTUM YİNE AYNI SORUN OLUP GÖSTERİP OLMAMA

 21. Benim samsung galaxy j7 core 2018 telefonum şarj olurken %93 e gelinceye kadar zor şarj oluyor sonra %90 düşüyor bunu şarj olduğu halde tekrarlıyor sonra%93 e geliyor bi anda 1 2 dakikada % 100 oluyor bu sorunun çaresi nedir

   • *#0228#yaptim sarz olan ama ama hemen biten telefon artık hiç sarz almıyor sarzi bitmesin derken şimdi sarz aletini tanımıyor bunun iptali yokmu

 22. Telefonumu şarja taktığımda şarj oluyo geri gidiyo 1 dakka içinde en az 20 defa geliyo gidiyo şarj sebebi nedir

  • aynısı bendede oluyor. evdeki şarjlar sürekli oluyor diyor kesiyor gitgel oluyor. ama araçtaki şarjda olmuyor.

  • Rıdvan Bey, şarj yuvanız kirlenmiş olabilir. Temizlemek için bir bandı ters çevirerek rulo yapın ve şarj girişinize sokarak kirleri temizlemeye çalışın.

   • Telefonum bir sure sarj aliyor sonra hic almiyor butun yomtemleri denedim bazen tam doluyor bazen hic dolmuyor bazen %50 liken bir anda batarya bos diyerek kapniyor yardim edin neyapmaliyil buara telefonu 2 yildir kullaniyorum

 23. Telefonum lg k10 birsürü kez tamire götürmeme rağmen sürekli bozuluyor batarya yeni şarj orijinal şarj soketini yaptırdım sıfırladım ama olmuyor olmuyor ne yapmam gerek

 24. Merhaba. Casper VIA m3 kullanıyorum. Bir buçuk yıldır herhangi bir sıkıntısı olmadı ama az önce telefonum şarjda iken şarj olmamaya başladı. Kapatınca şarj oluyor açınca bazen şarj oluyor bazen olmuyor. Ne yapabilirim?

 25. Meraba admin bende j7 2015 var orjinal sarj kablosu ile sarj oluyor baska sarj aleti nin sarj kablosu ile olmuyor nedeni nedir acaba ?

  • Kullandığınız kablo doğru akımı sağlamadığı için olabilir. Telefonunuzun güvenliği ve sağlığı için orijinal ürün kullanmaya özen gösterin.

 26. J5 pro telefonum normal sarzı bitip kapandı ßimdi şarz almıyor. Teknik servis telefonun soket yanmış dedi olmadı. Ekran yanmış dedi olmadı entegre dedi yine olmadı. Bu sorun nerdedir

 27. Merhaba telefonum Vestel Venüs V3 5580 orijinal şarj aletiyle şarj etmeme rağmen %60’a kadar doluyo ne yapmalıyım ?

  • Merve hanım telefonunuzun şarjını tam olarak bitirin ve kapanmasını sağlayın. O şekilde 2 saat kadar bekletip telefonunuz kapalıykan şarja takın ve tam doldurun. Şarjı tam dolduktan sonra da 1 saat bekleyin. Ve sonrasında telefonunuzu açın. Bu anlattığım işlem batarya kalibrasyon işlemidir. Eğer bununla da sorununuz çözülmezse bir teknik servisten destek alın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın