Ana sayfa BLOG Telefon Şarj Olmuyor – Kesin Çözüm

Telefon Şarj Olmuyor – Kesin Çözüm

217

Akıllı telefon kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri telefonun şarj olmamasıdır. Telefonun şarj olmamasının nedeni, telefondan kaynaklanabileceği gibi şarj aletinden de kaynaklanabilir. Telefon şarj olmuyor sorunu için yapabileceğiniz çözümleri en basitten başlayarak sıraladık. Her yöntemi denedikten sonra telefonu şarja takıp şarj alıp almadığını kontrol ediniz.

Telefon Şarj Olmuyor: Çözüm Yöntemleri

 1. Öncelikle telefonun orjinal şarj aleti varsa onu kullanın.
 2. Kullanmış olduğunuz şarj aletini başka bir telefonda deneyin ve o cihazı şarj edip etmediğini gözlemleyin.
 3. Telefonu bilgisayardan USB kablo ile şarj ediyorsanız diğer USB girişlerini deneyin.
 4. Telefonu şarj aleti ile şarj ediyorsanız duvardaki başka bir prize bağlamayı deneyin.
 5. Eğer imkanınız varsa şarj aletinin kablosunu ve adaptörünü değiştirin. Veya çalıştığını düşündüğünüz başka bir şarj aleti ile telefonu şarj etmeye çalışın.
 6. Eğer yukarıda saydığımız yöntemler çözüm üretmediyse sorun şarj aletinde değil telefonda demektir. Öncelikle telefonu kapatıp tekrar açın. Telefonu kapatıp açmak birçok soruna çözüm olmaktadır.
 7. Şarj kablosunun telefona takıldığı giriş kirlenmiş olabilir. Bu da telefonun şarj olmamasına neden olabilmektedir. Bir makas yardımı ile kulak temizleme çubuğunun plastik kısmını ucu sivri olacak şekilde kesin. Ve sivri uçla USB bağlantı noktasını temizleyin. Eğer imkanınız varsa elektronik devre temizleme spreyini uzaktan şarj girişine sıkın. Bu yöntem çoğu kullanıcının şarj olmama sorununu çözmektedir.

usb-sarj-girisi-temizleme

 • Yukarıdaki tüm yöntemler donanımsal çözümlerdi. Telefonun şarj olmamasının nedeni yazılımsal da olabilmektedir. Son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak yani format atmak kalıyor. Android telefonlarda format atmak için Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla yolunu izleyin. Ancak unutmayın bu işlem telefondaki tüm verileri silecektir. Format atmadan önce telefon yedeğini almayı unutmayın.

Eğer tüm bu yöntemleri yapmanıza rağmen telefonunuz halen şarj olmuyorsa yetkili bir servise telefonunuzu götürebilirsiniz. Telefonunuzun şarj giriş kısmı oksitlenmiş olabilir veya donanımsal (ana kart vb.) gibi bir sorundan dolayı telefonunuz şarj olmuyor olabilir.

217 YORUMLAR

 1. Merhaba şey benim telefonumun şarj aletine hiç bir sıkıntı yok yani diğer telfonlerda çalışıyor benim telefonumda ise sağa itip yukarı itince şarj alıyor böyle beklememiz gerekiyo ve yarım saatten fazla sürede 3,4 şarj alıyor ve şarj normal takrsak almıyor yamuk takınca alıyor yamuk durması içinde sıkı tutmam gerekip sizce sebebi ne

  • Telefonda şarj cihazının ucunun girdiği sokette sorun var. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir kurdan yardımıyla öncelikle temizlemeye çalışın. Belki toz veya kir girmiş olabilir. Sorun çözülmezse bir teknik servisten yardım alın.

 2. telefonum şarj olmadı ve soketini değiştirdik daha birkaç ay olmadan tekrar bozuldu. Neden böyle oluyor. yazılımsal ise, uzun süre hiç güncellemedim yine de yazılımsal olması mümkün mü

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın