Akıllı telefon kullanıcılarının yaşadığı en can sıkıcı durumlardan biri telefon şarj olmuyor sorunudur. Telefonun şarj olmamasının farklı nedenleri olabilir. Telefonun şarj girişi kirlenmiş olabilir, yazılım kaynaklı bir sorun olabilir, şarj kablosu, şarj adaptörü veya prizden kaynaklanıyor olabilir. Şimdi tüm bu sorunların çözüm yöntemlerini sırasıyla deneyerek “Telefon şarj olmuyor” sorununuzu çözmeye çalışalım.

Telefon şarj olmuyor sorunu ve çözüm yöntemleri

Telefonun şarj olmamasının başlıca nedenleri, şarj aletinin bozulması, şarj kablosunun bozulması, telefonun şarj girişinin bozulması veya kirlenmesi, prizden elektrik gelmemesi ve yazılım güncellemeleri kaynaklı olmaktadır. Bu yazımızda telefon şarj olmuyor sorunu için 8 çözüm yöntemi anlatacağız. Her bir çözüm yolunu denedikten sonra telefonunuzun şarj olup olmadığını test edin. Eğer telefon halen şarj almıyorsa bir sonraki çözüm yöntemine geçin.

1.Telefonunuzu kapatıp tekrar açın

Telefonu kapatıp açmak, telefonda yaşanan sorunların çözümü için başvuracağınız ilk ve en basit yöntemdir.

2.Farklı bir şarj aleti deneyin

Telefonun şarj olmamasının neden kaynaklandığını öğrenmek için imkanınız varsa başka bir şarj aleti ile telefonunuzu şarj etmeyi deneyin. Eğer farklı bir şarj aletiyle telefonunuz şarj oluyorsa, sorun şarj aletinizden kaynaklanıyor demektir. Başka bir şarj aletiniz yoksa, şarj kablosunu bir PC veya TV’nin USB girişine takarak telefonu şarj etmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca başka bir telefon varsa, kendi şarj aletinizin diğer telefonu şarj edip etmediğini deneyin. Eğer diğer telefon şarj oluyorsa sorun, şarj aletinde değil telefonunuzda demektir.

3.Farklı bir priz deneyin

Bazen sorun telefon ve şarj aletinden değil, prizden kaynaklanıyor olabilir. Evdeki veya işyerindeki farklı bir prizi kullanarak telefonunuzu şarj etmeyi deneyin.

4.Kablosuz şarjı deneyin

Eğer telefonunuzun kablosuz şarj özelliği varsa. Telefonu kablosuz şarj ile şarj edin. Böylece sorunun Şarj girişinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz.

5.USB girişini temizleyin

Telefonların şarj giriş noktaları kapalı olmadığı için bu bölgeye kir ve toz girer ve zamanla elektrik akımını engelleyecek seviyede kirlenir. Bir kürdan veya iğne yardımıyla dikkatli bir şekilde burada biriken tozu ve kiri temizleyin.

telefon sarj olmuyor temizleme

6.Telefonu güvenli modda başlatın

Telefonu güvenli modda başlatmak, telefonunun yalnızca kendi uygulamalarını çalıştırır vaziyette açılmasını sağlar. Eğer telefonunuz güvenli modda şarj oluyorsa, yüklemiş olduğunuz bir uygulama telefonun şarj olmasını engelliyor demektir. Şüpheli gördüğünüz uygulamaları silerek telefonun şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Telefonu güvenli modda başlatmak için telefonun güç düğmesine basılı tutun. Telefon ekranınıza, Kapat, Yeniden Başlat, Acil Mod seçenekleri çıkacaktır. Kapat seçeneği üzerine basılı tutun. Güvenli Mod yazısı çıkacaktır. Güvenli Mod’a dokunduğunuzda telefonunuz güvenli modda açılır. Güvenli moddan çıkmak için telefonu kapatıp açmanız yeterlidir.

guvenli moda giris

7.Uygulama ile yazılım hatasını test edin

Telefonu şarja taktığınız zaman, şarj simgesi beliriyor ancak telefon şarj olmuyor ise veya şarja takmanıza rağmen şarj olmuyorsa telefonunuzda bir yazılım hatası olabilir. Bunu test etmek için ücretsiz bir uygulama olan Ampere’yi kullanabilirsiniz. Ampere uygulaması, telefonunuzun herhangi bir anda ne kadar akım boşaldığını veya şarj olduğunu görmenizi sağlayan basit bir uygulamadır. Ampere ayrıca telefonunuzun pilinin iyi durumda olup olmadığını, mevcut voltajı ve mevcut sıcaklığını öğrenmenizi sağlar. Buradan Ampere uygulamasını indirebilirsiniz.

8.Yazılım güncellemelerini kontrol edin

Bazı Android ve iOS güncellemeleri yaşanan sorunları gidermek içindir. Telefonunuza bir güncelleme gelip gelmediğini kontrol edin ve güncelleme varsa telefonunuzu güncelleyin. Ayarlar > Yazılım Güncellemesi yolunu izleyerek telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.

Eğer tüm bu yöntemleri yapmanıza rağmen halen telefon şarj olmuyor ise yetkili bir servise telefonunuzu götürebilirsiniz. Telefonunuzun şarj giriş kısmı oksitlenmiş olabilir veya donanımsal (ana kart vb.) gibi bir sorundan dolayı telefonunuz şarj olmuyor olabilir.

Paylaş

217 yorum

  1. telefonum şarj olmadı ve soketini değiştirdik daha birkaç ay olmadan tekrar bozuldu. Neden böyle oluyor. yazılımsal ise, uzun süre hiç güncellemedim yine de yazılımsal olması mümkün mü

  2. Sorunlu telefon on

    Merhaba şey benim telefonumun şarj aletine hiç bir sıkıntı yok yani diğer telfonlerda çalışıyor benim telefonumda ise sağa itip yukarı itince şarj alıyor böyle beklememiz gerekiyo ve yarım saatten fazla sürede 3,4 şarj alıyor ve şarj normal takrsak almıyor yamuk takınca alıyor yamuk durması içinde sıkı tutmam gerekip sizce sebebi ne

    • Telefonda şarj cihazının ucunun girdiği sokette sorun var. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir kurdan yardımıyla öncelikle temizlemeye çalışın. Belki toz veya kir girmiş olabilir. Sorun çözülmezse bir teknik servisten yardım alın.

Yorumdan çık