Samsung klavye ayarları ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda paylaşacağız. Samsung Klavye dili değiştirme, klavye sesi kapatma, klavye boyutu değiştirme, Q klavye, F klavye ayarlama, akıllı klavye açma kapatma, parmak kaydırma ile yazı yazma, klavye boyutu değiştirme, klavye rengi değiştirme, öngörücü yazı (kelime tahmini) açma gibi tüm merak edilen ayarların nasıl yapıldığını resimli olarak anlatacağız.

Samsung Klavye Ayarlarına Giriş

Samsung’un tüm akıllı telefonlarında varsayılan olarak Samsung Klavye kullanılmaktadır. Klavye ayarlarını düzenlemek için Ayarlar > Genel Yönetim > Samsung Klavye ayarları yolunu izleyebilir veya her hangi bir mesajlaşma uygulamasında sağ alt köşede yer alan klavye simgesine dokunup açılan menüden Samsung Klavye yanında bulunan Dişli Çark simgesine dokunarak klavye ayarlarına erişebilirsiniz.

samsung klavye ayarlari acma 1 yontem samsung klavye ayarlari acma 2 yontem

Samsung Q Klavye, F Klavye, Qwertz, Azerty ve Dil Değiştirme

Samsung klavye uygulamasında klavye dizilimini Q veya F klavye olarak ayarlayabilirsiniz. Klavye dizilimini değiştirmek için Klavye Ayarları menüsünün en üstünde yer alan Diller ve türler sekmesini kullanabilirsiniz. Burada Qwerty klavye, Türkçe Qwerty klavye, Türkçe F klavye, Qwertz, Azerty ve 3×4 klavye seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Qwerty klavye seçeneği ingilizce harfleri içermektedir. Eğer Türkçe’de yer alan i,ç,ş,ğ,ö gibi harfleri klavyede görmek istiyorsanız Türkçe Qwerty seçeneğini seçin. 3×4 klavye seçeneğini seçerseniz telefonun klavyesi tuşlu telefon klavyesi şeklini alacaktır.

samsung klavye turu degistirme q klavye f klavye

Diller ve türler sekmesi altında bulunan Giriş dillerini yönet seçeneğiyle dilediğiniz farklı dilleri örneğin arapça, rusça, yunanca, thai vb. harflerini klavyenize ekleyebilirsiniz.

Öngörücü yazı Açma Kapatma

Samsung Klavye’de bulunan Öngörücü yazı özelliği, yazı yazarken daha önce yazdığınız kelimelerden yazmak istediğiniz yazının tahmin edilmesini sağlar. Öngörücü klavye özelliği yapay zekaya sahiptir ve sizin yazdığınız kelimelere göre zamanla daha doğru sonuçlar vermektedir. Başlangıçta bu özellik doğru sonuçlar vermese de siz yazdıkça daha doğru çalışır. Hatta yazdığınız bir kelimeden sonra yazabileceğiniz diğer kelime-leri tahmin eder. Mesela “merhaba” yazdıktan sonra “nasılsın” kelimesini sonraki kelime olarak size önerir.

samsung klavye ongorucu yazi

Samsung Klavye Boyutu Değiştirme

Klavye boyutunu samsung klavye sayesinde istediğiniz gibi büyütüp küçültebilirsiniz. Klavye boyutunu ayarlamak için Samsung Klavye menüsünde yer alan Boyut ve Saydamlık seçeneğini kullanabilirsiniz. Açılan ekranda alt kısımda yer alan klavyenin çevresinde bulunan mavi çerçeveyi istediğiniz gibi çekip bırakarak klavyenin boyunu ayarlayın. Yine Samsung Klavye menüsünde bulunan Yazı tipi boyutu seçeneğinden yazı boyutunu ayarlayabilirsiniz.

samsung klavye boyut degistirme

Samsung Klavye Sesi Kapatma

Bazen toplu ortamlarda, okulda, toplantıda veya işte mesaj yazarken klavye sesi rahatsız edici olabilir. Bunun için telefonunuzu tamamen sessize almak yerine sadece klavye sesini kapatabilirsiniz. Klavye sesini kapatmak için Samsung Klavye menüsünde Kaydırma, dokunma ve geri bildirim > Dokunma geri bildirimi yolunu izleyip Ses seçeneğini pasif hale getirin.

samsung klavye sesi kapatma

Yazım Hatası Denetleme

Bilgisayarda sıklıkla kullanılan Microsoft Word’de olduğu gibi samsung klavyesinde de yazım hatalarını denetleyebilirsiniz. Metin düzeltmeleri öner seçeneğini aktif hale getirdiğiniz zaman yazım hatası olan kelimelerin altı kırmızı çizili olarak belirtilir. Eğer klavye diliniz Türkçe ise yazım hatası önerileri Türkçe’ye göre yapılacaktır.

samsung klavye metin duzeltmeleri oner

Parmak Kaydırma ile Yazı Yazma

Samsung klavye parmak kaydırma ile yazı yazma imkanı sunmaktadır. Samsung Klavye menüsünde Kaydırma, dokunma ve geri bildirim > Klavye kaydırma kontrolleri yolunu izleyin ve Yazmak için kaydırın seçeneğini seçin. Artık parmağınızı yazacağınız kelimelerin harfleri üzerinde gezdirdiğiniz zaman kelime yazılır. Yani parmağınızı klavyeden çekmeden harflerin üzerinde gezdirerek istediğinizi yazabilirsiniz.

samsung klavye parmak kaydirarak yazi yazma

Sayı Tuşlarını Klavye Üzerinde Gösterme

Rakamları klavye üzerinde göstererek hızlı ve pratik bir klavye deneyimi yaşayabilirsiniz. Sayıları klavye üzerinde göstermek için Samsung Klavye menüsünde Düzen seçeneğini seçin. Açılan ekranda Sayı tuşları seçeneğini aktif hale getirin.

samsung klavye sayi tuslarini gosterme

Samsung Klavye Rengi Değiştirme

Samsung klavyenin rengini değiştirmek için Samsung Klavye menüsünde Tema seçeneğini seçip Açık renk, Tamamen açık renk, Koyu renk veya Tamamen koyu renk seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca yine Samsung Klavye menüsünde yer alan Yüksek kontrastlı klavye seçeneğini seçerek klavyenize farklı renkler verebilirsiniz.

samsung klavye rengi degistirme 1

Otomatik Büyük Harf Yapma

Samsung Klavye menüsünde yer alan Diğer yazma seçenekleri‘ne dokunun. Açılan sayfada Otomatik büyük harf yap seçeneğini aktif hale getirin. Böylece cümle başlarındaki harfler otomatik olarak büyük olacaktır. Yine aynı menüde yer alan nokta için boşluk çubuğuna çift dokunun seçeneğini aktifleştirirseniz, boşluk tuşuna iki kere dokunduğunuzda kelime sonuna nokta bırakacaktır.

samsung klavye otomatik buyuk harf yap

Samsung Klavye Ayarlarını Sıfırlama

Samsung klavye ayarlarından klavyenizin tüm ayarlarını değiştirilebilirsiniz. Eğer yanlışlıkla bir klavye ayarını değiştirdiyseniz veya eski klavye düzenine geri dönmek isterseniz Samsung Klavye menüsünün altında yer alan Varsayılan ayarlara sıfırla seçeneğini kullanabilirsiniz.

samsung klavye varsayilan ayarlara sifirla

Sormak istediğiniz soruları bize yorum kısmından sorarsanız, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

Paylaş.

171 yorum

 1. Telefonum samsung galaxy s4 9500 dil ve giriş ayarlarında Yüksek kontrastlı klavyeler seçeneği ve Klavye boyutu seçeneği diye bişey yok. Samsung Klavyenin renk ve boyutunu değiştirmenin başka bi altarnatifi var mı?

 2. J7 prime mı yeni aldım klavye kısmında sadce Qwert klavye ile 3×4 klavye çıkıyo ama ben Q Qwert klavye istiyorum

 3. Gürkan Akin on

  Merhabalar samsung a30s tlf var klavye kısmındaki turkce yazan kısıma bastigimda samsung klavye sürekli olarak duruyor diye bir yazı cikiyor ve klavyeyi kullanamıyorum yardimci olursaniz sevinirim

 4. Merhaba. Ben klavyemin rengini deyiştirmek istiyorum. Markası samsung j2 core. Burada yüksek kontraslı klavyeler gibi birşey yazılmış. Benim klavye ayarlarımda böyle birşey yok. Başka ne yapa bilirim? Programlarda yüklüyorum olmuyor.

 5. Vanlı kız on

  Merhaba benim tabletim samsung galaksi a7 tablet nasıll ķilavyeme resim koyarım yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. İyi günler benim tlf samsung j6 plus klavyede sesli yazdırma neden yok varsa ben neden bulamıyorum

 7. A10s telefon aldım klavye ya algılamıyor ya da fazladan harf yazıyor lütfen bir cözüm söyleyin

Yorum Yap