Netflix geçtiğimiz Mart ayında, hesaplarını başka hanedekiler ile paylaşanlardan ücret alacağını açıklamış ve Ekstra Üye olarak adlandırdığı bu yeni özelliğini Şili, Kosta Rika ve Peru’da kullanıma sunmuştu. Netflix şimdi kendi resmi bloğu üzerinden paylaştığı bir yazıda hesap paylaşmayı nasıl engelleyeceğini anlatan bir duyuru yayınladı.

Dünyanın en popüler dizi/film izleme platformu olan Netflix, bu yılın başlarında kullanıcılarını üzen bir karar aldı. Bildiğiniz gibi Netflix üyeliğine sahip olan birçok kişi kullanıcı bilgilerini diğer aile üyeleri ve arkadaşlarıyla paylaşıyor ve tek bir üyelikten birden fazla kişi yararlanıyordu. Bunun önüne geçmek isteyen Netflix, Ekstra Üye sistemini Şili, Kosta Rika ve Peru gibi ülkelerde denemeye başladı. Tabi her ekstra üye için belli bir ücret ödemek gerekiyor. Şirket şimdi resmi bloğundan yaptığı duyuruda, hesap paylaşmanın önüne geçecek yeni özelliği duyurdu.

Getirilecek yeni özellikle birlikte Planlar bölümünde yeni bir “Ev ekle” seçeneği yer alacak. Bir hesabın birden fazla hane arasında paylaşılmasına ve kullanıcıların ilkinden sonra her ev için ekstra ödeme yapmasını gerekli hale getirecek.

netflix new home

Tabi bu Ev Ekle seçeneği adrese dayalı olduğu için Ev Adresleri için ekstra ödeme gerektirecek. Netflix aboneleri, yine telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarını kullanarak istedikleri yerlerden film ve dizi izleyebilecekler.

Bu yeni özellik ilk olarak Arjantin, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, El Salvador ve Guatemala’da uygulamaya geçecek ve buradaki üyeler e-posta ve Netflix üzerinden bilgilendirilecek.

Netflix böyle bir adım atmalarının nedenini, yeni film/dizi ve TV şovları için gereken bütçe diye açıklıyor. Ancak paylaşılan son veriler şirketin bu hamlesinden dolayı 10 yıl sonra ilk kez müşteri kaybı yaşadığını gösteriyor.

Netflix’in Yeni EV Ekle seçeneği hakkında sizin düşünceleriniz neler? Şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşıyor musunuz? Bu özellik Türkiye’ye gelirse Netflix’te kalmaya devam eder misiniz?

Kaynak

Paylaş

Yorumdan çık