Dün sizlerle Galaxy Note 8’in iPhone X’den daha iyi olan 23 özelliğini paylaşmıştık.  Bu yazımızda ise sizler için iPhone X‘in Galaxy Note 8‘den daha iyi olan özelliklerini listeledik. Eğer bu iki telefon arasında kaldıysanız bu makalelerimiz karar vermeniz için size yardımcı olacaktır.

iPhone X’in Galaxy Note 8’den Daha İyi Olan Özellikleri

1. Çift Hoparlör

iPhone X çift hoparlöre sahiptir. Hoparlörlerden biri üstte diğeri ise altta yer almaktadır. Galaxy Note 8’de ise tek hoparlör bulunmaktadır.

iphone x cift hoparlor

2. Dörtlü Çift Tonlu LED Flaş

iPhone X dörtlü çift tonlu led flaşa sahipken Galaxy Note 8 çift tonlu çift flaşa sahiptir. Çoğu zaman Note 8’in flaşı yeterli gelse de karanlık ortamlarda bu yetersiz kalmakta ve arka plan gözükmemektedir. Ancak iPhone X’in gelişmiş flaşı sayesinde karanlık ortamda çekilen fotoğraflarda bile arka plan detayları gözükmektedir.

iphone x note8 flas

3. Taptic Engine

Apple, iPhone 7 ile getirdiği Taptic Engine teknolojisini yeni iPhone modellerinde de kullanıyor. Taptic Engine ile dokunuşlarınız işlev kazanıyor.

iphone 7 taptic engine

4. 3D Dokunmatik Ekran

iPhone X, 3D touch özelliğine sahipken Samsung Galaxy Note 8’de bu özellik yoktur.

5. Ağır Çekim (Slow Motion)

İki amiral gemisinin kamerası da oldukça başarılı ancak iPhone X ağır çekim videolarda daha iyi. iPhone X, 4K videoyu 60 fps ile çekebiliyor. Bununla birlikte iPhone X, 240 fps slow motion videoları 1080p ile kayıt edebiliyorken Galaxy Note 8, 240 fps’yi 720p’de kayıt ediyor.

iphone x slow motion

6. Portre Modu

iPhone X’in tercih nedenlerinden biri kesinlikle Portre modu ve portre ışığı ekleme özelliğidir. iPhone X, profesyonel fotoğraf makinesi ve ekipmanlarla çekilebilen fotoğrafları çekmenizi sağlıyor.

iphone x portre modu

7. Uygulama Önceliği

Bu bir sır değil. Birçok başarılı uygulama ilk olarak iOS platformuna geliyor. Ve yine uygulama güncellemeleri ilk olarak iOS’a geliyor.

8. Apple Store

Kullanıcıların Apple’ı tercih etmelerindeki en önemli etkenlerden biri hiç kuşkusuz Apple Store’lar. Cihazınızda bir sorun olduğunda size en yakın Apple Store’ye gidebilir ve hatta anında cihaz değişimi bile yapabilirsiniz.

apple store

9. Sistem Güncellemeleri

iOS’u Android’den üstün kılan özelliklerden biri sistem güncellemeleridir. Bir iPhone X’iniz varsa düzenli olarak sistem güncellemesi alacağınızı ve yeni iOS versiyonları için beklemeyeceğinizi bilirsiniz. Ancak Android ekosisteminde durum böyle değildir. Android Oreo çıkmasına rağmen Galaxy Note 8 halen Nougat versiyonu ile çalışmaktadır.

iphone x ios

10. Uzun Süre Destek

Eğer alacağınız cihazı uzun yıllar kullanmak ve uzun yıllar boyunca destek almak istiyorsanız tercihiniz iPhone X olmalıdır. Örnek vermek gerekirse 2013 yılında satışa sunulan Galaxy S4’e son güncelleme 2015’de yapılmış ve 2016 yılında sistem güncellemesi tamamen bitmiştir. Yine 2013 yılında satışa sunulan iPhone 5s ise 2017 yılında iOS 11 güncellemesini almıştır.

11. İkinci El Değeri

Şu bir gerçek ki aldığınız bir iPhone’u ikinci el olarak satmaya çalıştığınızda değeri bir Samsung telefon kadar düşmez. Eğer telefonu bir süre kullanıp satacaksanız iPhone X, Galaxy Note 8’e göre daha az zarar etmenizi sağlar.

12. Tap To Top

iOS cihazlarda bulunan Tap to Top özelliği sayesinde ekranın üstüne dokunarak sayfanın en üstüne çıkabilirsiniz. Örneğin uzun bir metin okurken en başa dönmeniz gerekirse ekranın üstüne dokunmanız yeterlidir.

13. Titreşim Anahtarı

iPhone modellerde klasikleşmiş olan titreşim anahtarı sayesinde telefonunuzu anında sessize alabilirsiniz. Bu özellik kimi zaman çok işe yarıyor.

iphone x titresim anahtari

14. Tek Elle Kullanım

iPhone X, Galaxy Note 8’e oranla daha küçük boyutta olduğu için tek elle kullanım için daha uygundur. Ayrıca Galaxy Note 8’in arka tarafına kötü konumlandırılmış olan parmak izi okuma sensörü, telefonu tek elle açmanızı oldukça zorlaştırmaktadır.

15. iMessage ve Animoji

Eğer çevrenizde iPhone kullananlar varsa iMessage sizin için iyi bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlası olacaktır. Ayrıca bu yıl Apple’ın yeniliklerinden biri olan Animojiler ile mesajlarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

16. Wi-Fi Şifresi Paylaşma

Evinize gelen ve iPhone kullanan bir arkadaşınız wifi ağınızın şifresini sorduğunda sadece bir dokunuşla wifi şifresini arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Yani şifreyi söylemenize gerek yok her şey telefonlar arasında.

iphone x wifi sifre paylasma

17. Ekrana Bakarak İşlem Yapma

Bildiğiniz gibi Samsung telefonlarda bulunan bir özellik var. Eğer ekrana bakıyorsanız ekran kilidi devreye girmiyor. Bunun daha gelişmiş bir versiyonu iPhone X’de bulunuyor. Örneğin ekran kapalı ve imessageden bir mesaj aldınız. Telefonu elinize alıp göz hizanıza biraz eğimli tuttuğunuz zaman bildirimin içeriğini görebiliyorsunuz.

18. Kapsamlı ve Kolay Yedekleme

iPhone X ile yedek almak oldukça kolaydır. Birkaç tıklama ile tüm yedeğinizi alabilirsiniz. Ancak Samsung’da sadece belirli şeylerin (telefon, mesaj, rehber vb.) yedeğini alabilirsiniz.

19. Yazı Yazma

Galaxy Note 8’de bulunan S-Pen not almanızı ve yazı yazmanızı elbette çok kolaylaştırıyor. Ancak iPhone X’de bulunan 3D dokunmatik özelliği ile metin arasında dolaşmak, metin seçmek, telefonu sallayarak yazdığınız şeyi geri almak gibi özellikler işinizi çok kolaylaştırıyor.

20. True Tone Ekran

Yeni iPad’lerde bulunan True Tone Ekran özelliği iPhone X’de de bulunuyor. iPhone X’de bulunan True Tone Ekran özelliğini aktif ederek ortam ışığına göre telefon ekranının renk dengesini kurmasını sağlayabilirsiniz.

Evet listemizin burada sonuna geldik. Sizlerde yorum kısmından iPhone X’in beğendiğiniz özelliklerini bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık