2017 yılının en iyi iki telefonu Samsung Galaxy Note 8 ve iPhone X‘i sizler için inceledik ve telefonların birbirine göre üstün olan özelliklerini sizler için listeledik. İlk yazımızda Galaxy Note 8’in iPhone X’den daha iyi olan özelliklerini paylaşacağız. Sonraki yazımızda ise iPhone X’in Galaxy Note 8’den daha iyi olan özelliklerini sizlerle paylaşacağız.

Galaxy Note 8’in iPhone X’den Daha İyi Olan Özellikleri

1. Daha Büyük Ekran

Her iki amiral gemisi de çerçevesiz OLED ekrana sahip. Galaxy Note 8, 6.3 inç ekrana sahipken iPhone X 5.8 inç ekran boyutuna sahip. Ayrıca iPhone X’in ekranın üst tarafında yer alan çentik kötü bir ekran deneyimine neden oluyor.iphone x ekran centigi

2. Hızlı Şarj Adaptörü

Hem Galaxy Note 8 hem de iPhone X hızlı şarj özelliğine sahip. Ancak Galaxy Note 8 hızlı şarj adaptörüyle gelirken iPhone X alanlar ekstra ücret ödeyerek hızlı şarj adaptörü ve ona uygun kablo almak zorundalar. Bu da en az 68$ daha ekstra masraf demek oluyor.

iphone x hizli sarj adaptor maliyeti

3. Daha Ucuz

Samsung Galaxy Note 8, iPhone X’e göre çok daha uygun fiyatlı. Ülkemizde 64 GB’lık Note 8’in fiyatı şuanda 4200 TL civarındayken iPhone X’in 64 GB’lık versiyonu 5800 TL civarında satılıyor.

4. S Pen

Samsung Galaxy Note 8’i diğer telefonlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri tabi ki S Pen. S Pen sürekli not alan kişilerin işini oldukça kolaylaştırıyor.

note 8 s pen 1

5. Samsung Pay

Apple Pay de Samsung Pay kadar iyi ancak Samsung Pay kadar geniş kapsamlı değil. En azından şimdilik.

6. MikroSD Kart Desteği

Samsung Galaxy Note 8’in iPhone X’den daha iyi olan bir diğer önemli özelliği mikroSD kart desteği sunması. MikroSD kart ile telefonunuzun depolama alanını 256 GB’a kadar arttırabilirsiniz.

note 8 mikroSD

7. Hızlı Kamera Erişimi

Samsung Galaxy Note 8’in Power (Güç) düğmesine üst üste 2 kez basarak kamera uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Oyun oynarken, bir şey okurken veya ekran kapalıyken bile bu yöntemle hızlıca kamerayı açabilirsiniz. Bu belki size gereksiz bir özellik olarak gelebilir ancak aniden fotoğraf çekmeniz gerekirse bu özellik imdadınıza yetişecektir.

8. Tam Ekran Görüntüsü Alma

Samsung Galaxy Note 8’in ekran görüntüsü alma işleminde Kaydırma (Scrolling ScreenShot) seçeneği vardır. Bu sayede uzun/ekrana sığmayan bir metnin veya görüntünün ekran resmini tek karede çekebilirsiniz.

9. Çoklu Ekran

Android işletim sisteminin bir özelliği olan Çoklu Pencere özelliği ile aynı anda iki uygulamayı Galaxy Note 8’de çalıştırabilirsiniz. Çoklu ekran özellikle Youtube’da bir video izliyorsanız ve ikinci bir uygulamaya bakmanız gerektiğinde işinize yarayacaktır.

10. Uygulamaların Ekran Uyumluluğu

Her iki akıllı telefonun tasarımı da 2017 yılının ölçülerinde yani diğer telefonlara göre daha uzun ve ince bir yapıdalar. Bu da birçok uygulamanın telefonların ekranlarıyla uyumlu olmadığı anlamına geliyor. Ancak Galaxy Note 8 bu durumu daha hızlı aştı. Ancak iOS tarafında halen bir çok uygulama iPhone X’in ekran tasarımına uygun değil.

iphone x ekran uyumlulugu

11. Planlı Mesaj Gönderme

Samsung Galaxy Note 8 ile göndereceğiniz mesajları planlayabilirsiniz. İleri bir tarihte göndermeniz gereken bir mesajı önceden zamanlayarak belirlediğiniz tarihte gönderebilirsiniz. Örneğin haftaya bir toplantınız var ve toplantı günü katılımcılara hatırlatma mesajı gönderecekseniz, mesajı şimdiden yazıp bir hafta sonra gönderilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

12. Batarya Göstergesi

Samsung Galaxy Note 8 size kalan batarya bilginizi yüzde olarak gösterir. Ancak iPhone X’de bu özellik yoktur. Ayrıca telefonunuzu şarj ederken Galaxy Note 8 kaç dakika sonra cihazınızın tam şarj olacağını size göstermektedir.

note 8 batarya bilgisi

13. Edge Paneli

Samsung Galaxy Note 8’in edge paneli sık kullandığınız uygulamalara hızlı erişim yapmanızı sağlamaktadır. Edge Panele istediğiniz uygulamaları koyarak dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

14. Çift Dijital Asistan

Samsung Galaxy Note 8 sahipleri hem Google Asistanı hem de Samsung’un Bixby sesli komut asistanını kullanabilirler. Tabi burada rakipleri Siri oldukça güçlü. Hangisinin daha iyi olduğu ayrı bir tartışma konusu.

15. Pano

Android işletim sisteminin sunduğu güzel bir özellik de Pano (Clipboard) özelliğidir. Bu özellik ile daha önce kopyaladığınız şeyleri mesaj yazarken seçip kolayca gönderebilirsiniz.

16. Performans

Samsung Galaxy Note 8 sahip olduğu 6 GB RAM ile iPhone X’den daha iyi performans sunuyor. iPhone X belki Note 8’den daha hızlı olabilir ancak çoklu uygulama çalıştırma konusunda Galaxy Note 8 daha iyi. İki telefonun hız testi videosunu buradan izleyebilirsiniz.

17. Bildirimler

Samsung Galaxy Note 8 bildirimler konusunda açık ara farkla iPhone X’den daha iyi. Kilit ekranında bildirimleri gösteriş şekli daha işlevsel olan Note 8 ayrıca hem LED ışıkla bildirimleri gösteriyor hem de telefonunuza bildirim gelmişse telefonu elinize aldığınızda titreşimle sizi uyarıyor.

note 8 bildirim isigi

18. Maksimum Güç Tasarruf Modu

Samsung Galaxy Note 8 Maksimum Güç Tasarruf Moduna sahiptir. Eğer şarjınız çok az kalmışsa ve telefona ihtiyacınız varsa bu mod sayesinde telefonunuzun şarj süresini saatlerce uzatabilirsiniz.

19. 3.5mm Hoparlör Jakı

Apple, 3.5mm hoparlör jakını kaldırırken bununla çok övünmüş ve bunu iyi bir şey olarak pazarlamıştı ancak bunun geri dönüşü hiç de öyle olmadı.

20. Kamera Kamburu Yok

Samsung Galaxy Note 8’in arka tarafında bulunan çift kameranın kamburu yoktur. Yani iPhone X’in kamerası gibi dışarıda bir çıkıntısı yoktur. Bu hem daha şık bir tasarıma sahip olmasını hem de telefonu masanın üstüne koyduğunuz zaman düz durmasını sağlıyor.

iphone x kamera cikintisi

21. Secure Folder (Güvenli Klasör)

Galaxy Note 8’de bulunan Güvenli Klasör özelliği sayesinde dilediğiniz uygulamaları ve dosyaları güvenli klasör haline getirebilir, başkalarının erişmelerini engelleyebilirsiniz. Örneğin Snapchat uygulamasını Güvenli Klasöre taşıyabilir ve sadece buradan erişime açabilirsiniz. Böylece telefonunuzda iki adet Snapchat görülecektir. Çalışan yani giriş yaptığınız Snapchat güvenli klasörde yer alacak, telefon ekranındaki snapchat ise giriş yapılmamış uygulama olarak gözükecektir.

22. Gif Oluşturma

Samsung Galaxy Note 8’de bulunan Animasyon özelliği sayesinde kolayca gif oluşturabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Aynı ekran görüntüsü alma işlemi gibi Animasyon özelliği ile bir videonun 15 saniye görüntüsünü çekerek bunu video veya gif olarak kaydedebilirsiniz.

note 8 gif

23. Temalar

Samsung Galaxy Note 8, Android işletim sistemi sayesinde sizlere sınırsıza yakın özgürlük sunmaktadır. Telefonunuzun temasını istediğiniz gibi değiştirebilir, telefonunuzu dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. iPhone X ve diğer iOS cihazlarda böyle bir izniniz yoktur.

Sizler de yorum kısmından fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap