iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri iPhone şarj olmuyor sorunudur. iPhone’un şarj olmamasının birçok nedeni olabilir: şarj adaptörü, şarj kablosu, usb giriş yuvası, priz veya yazılımsal nedenler. Bu yazımızda iPhone şarj olmuyor sorunu için çözüm yöntemlerini sırasıyla paylaşacağız.

iPhone’un şarj olmamasının yazılımsal veya donanımsal sebepleri olabilir. Sırasıyla anlatacağımız yöntemleri deneyin. Yöntemleri sıralarken en basit çözümden başlayarak gittik. Her çözüm yöntemini denedikten sonra iPhone’u şarja takıp şarj olup olmadığını kontrol edin ve eğer şarj olmuyor ise diğer adıma geçin. Ayrıca eğer iPhone şarjı %80 üstüne çıkmıyor ise, bunun nedeni iOS 13 ile beraber gelen İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğidir. Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı > İyileştirilmiş Pil Şarjı yolunu izleyerek bu özelliği kapatırsanız iPhone tam şarj olacaktır. Şimdi iPhone şarj olmuyor sorunu için çözüm yöntemlerine geçelim.

iPhone Şarj Olmuyor – Çözüm Yöntemleri

 • iPhone’u kapatıp tekrar açın. Bildiğiniz gibi iPhone’da telefonu kapatıp açmak yaşanan birçok soruna çözüm olmaktadır.
 • iPhone’u orijinal bir şarj adaptörü ile şarj etmeyi deneyin. Orijinal olmayan ürünler veya bilgisayar ile telefonu şarj etmek bu soruna neden olabilir. Mümkünse kullandığınız şarj aletini başka bir iPhone’da deneyerek şarj aletinin düzgün çalıştığını kontrol edin.
 • Başka bir priz deneyin. Sorun kullandığınız prizden kaynaklanıyor olabilir.
 • Telefonu yeniden başlatmaya zorlayın. iPhone X, iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 veya iPhone 13 modellerinde: Ses Açma düğmesine basıp çabucak bırakın, Ses Kısma düğmesine basıp çabucak bırakın, sonra yan düğmeyi basılı tutun. Apple logosu göründüğünde düğmeyi bırakın. Home Tuşu (Ana ekran düğmesi) olan daha eski modellerde, iPhone’un kablosu takılı konumda iken Güç Düğmesi ve Home (Ana Ekran) düğmesine 10 saniye kadar uzun basın. Ekranda Apple logosu görünecek, iPhone resetlenecek ve tekrar açılacaktır.
 • Yukarıdaki işlemleri yaptınız ancak iPhone halen şarj olmuyorsa, sorun şarj ucunun girdiği yuvanın kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bir kürdan, iğne veya kulak temizle çubuğu yardımıyla şarj girişini temizlemeye çalışın. (Kulak temizleme çubuğunun plastik kısmını makas yardımı ile sivri şekilde kesip girişe sokun.) Eğer elinizde varsa elektronik devre temizleme spreyini uzaktan şarj girişine sıkın.

iphone-sarj-temizleme

 • Yazılım güncellemelerini kontrol edin. Eğer yeni bir güncelleme varsa telefonunuzu güncelleyin. Yazılım güncellemesi için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin.
 • Eğer yukarıdaki yaptığınız işlemler sonucunda halen iphone şarj olmuyor ise sorun yazılımdan kaynaklanıyor olabilir. Son çare olarak iPhone’a format atma seçeneği kalıyor. Unutmayın ki bu işlem sonrası telefonunuzdaki tüm veriler silinecektir. Onun için öncelikle iCloud veya itunes üzerinden yedeğinizi alın. Ancak yedeği geri yüklemek çözülen şarj sorununu tekrar eski haline getirebilir. iPhone’a format atmak için Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmesine gelip “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğini seçin.

iphone-u-sil

Eğer halen iPhone şarj olmuyor ise yapacak tek şey telefonu bir teknik servise götürmek olacaktır.

Paylaş

142 yorum

 1. Slm 6Plus war sabah elimden düştü sarj%70lerdeydi bi bktm 30 a düşmüş tam arama yapıcaktm tak kapandı şarj bitti dedi takıyrum şarj%20 yi asla geçmiyor ekran kilitlyken skıntı yok açınca ortalama 20 30 sanie sonra direk reset atıyor :S

 2. telefonumun hıc sarzı olmadıgı ıcın kapalı kırmızı pil gostergesı devamlı duruyo ıkı saattır hıc dolmuyo acamıyorum da ne yapmam lazım 6 kullanıyorum bu arada

 3. merheba 7 plus kullanıyorum bütün şarj kablolarını kabul ediyor orjinal şarj aletini görmüyor sebebi ne olabilir kablo sağlam denendi çünkü.

  • merhaba şu an aynı sorun bende mevcut. Orijinal kablo diğer telefonlarda çalıştığı halde benim telefonumu şarj etmiyor. farklı şarj ile telefonum şarj oluyor. siz sorunu çözebildiniz mi? çözebildiyseniz nasıl yaptınız? yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Merhaba telefonum depremden beri kapalı dışarı çıktığımız için hemen power bank almadım şarja takıyorum şarj aletim bozuk değil kuzenimin telefonunu şarj ediyor. Telefonumda kırmızı şarj ibaresi gözükmüyor ne kadar yan düğmeye bassam da gözükmüyor

Leave A Reply