iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri iPhone şarj olmuyor sorunudur. iPhone’un şarj olmamasının birçok nedeni olabilir: şarj adaptörü, şarj kablosu, usb giriş yuvası, priz veya yazılımsal nedenler. Bu yazımızda iPhone şarj olmuyor sorunu için çözüm yöntemlerini sırasıyla paylaşacağız.

iPhone’un şarj olmamasının yazılımsal veya donanımsal sebepleri olabilir. Sırasıyla anlatacağımız yöntemleri deneyin. Yöntemleri sıralarken en basit çözümden başlayarak gittik. Her çözüm yöntemini denedikten sonra iPhone’u şarja takıp şarj olup olmadığını kontrol edin ve eğer şarj olmuyor ise diğer adıma geçin. Ayrıca eğer iPhone şarjı %80 üstüne çıkmıyor ise, bunun nedeni iOS 13 ile beraber gelen İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğidir. Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı > İyileştirilmiş Pil Şarjı yolunu izleyerek bu özelliği kapatırsanız iPhone tam şarj olacaktır. Şimdi iPhone şarj olmuyor sorunu için çözüm yöntemlerine geçelim.

iPhone Şarj Olmuyor – Çözüm Yöntemleri

 • iPhone’u kapatıp tekrar açın. Bildiğiniz gibi iPhone’da telefonu kapatıp açmak yaşanan birçok soruna çözüm olmaktadır.
 • iPhone’u orijinal bir şarj adaptörü ile şarj etmeyi deneyin. Orijinal olmayan ürünler veya bilgisayar ile telefonu şarj etmek bu soruna neden olabilir. Mümkünse kullandığınız şarj aletini başka bir iPhone’da deneyerek şarj aletinin düzgün çalıştığını kontrol edin.
 • Başka bir priz deneyin. Sorun kullandığınız prizden kaynaklanıyor olabilir.
 • Telefonu yeniden başlatmaya zorlayın. iPhone X, iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 veya iPhone 13 modellerinde: Ses Açma düğmesine basıp çabucak bırakın, Ses Kısma düğmesine basıp çabucak bırakın, sonra yan düğmeyi basılı tutun. Apple logosu göründüğünde düğmeyi bırakın. Home Tuşu (Ana ekran düğmesi) olan daha eski modellerde, iPhone’un kablosu takılı konumda iken Güç Düğmesi ve Home (Ana Ekran) düğmesine 10 saniye kadar uzun basın. Ekranda Apple logosu görünecek, iPhone resetlenecek ve tekrar açılacaktır.
 • Yukarıdaki işlemleri yaptınız ancak iPhone halen şarj olmuyorsa, sorun şarj ucunun girdiği yuvanın kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bir kürdan, iğne veya kulak temizle çubuğu yardımıyla şarj girişini temizlemeye çalışın. (Kulak temizleme çubuğunun plastik kısmını makas yardımı ile sivri şekilde kesip girişe sokun.) Eğer elinizde varsa elektronik devre temizleme spreyini uzaktan şarj girişine sıkın.

iphone-sarj-temizleme

 • Yazılım güncellemelerini kontrol edin. Eğer yeni bir güncelleme varsa telefonunuzu güncelleyin. Yazılım güncellemesi için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin.
 • Eğer yukarıdaki yaptığınız işlemler sonucunda halen iphone şarj olmuyor ise sorun yazılımdan kaynaklanıyor olabilir. Son çare olarak iPhone’a format atma seçeneği kalıyor. Unutmayın ki bu işlem sonrası telefonunuzdaki tüm veriler silinecektir. Onun için öncelikle iCloud veya itunes üzerinden yedeğinizi alın. Ancak yedeği geri yüklemek çözülen şarj sorununu tekrar eski haline getirebilir. iPhone’a format atmak için Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmesine gelip “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğini seçin.

iphone-u-sil

Eğer halen iPhone şarj olmuyor ise yapacak tek şey telefonu bir teknik servise götürmek olacaktır.

Paylaş.

142 yorum

 1. merhaba benim tel 5s suya düşmüştü hemen telefoncuya gittim içini kurulattım pili değişmemişti 2hafta sonra şarj 1e düşüp dolmamıştı. tekrar götürüp pili değiştirdim pirinçte 3gün beklettim. yine 2 hafta içinde tekrar aynı oldu kapandı açılmadı hiçbirtürlü yine değiştirdim şuan da 1 de şarja takılı gece sabaha kadar bıraktım dolmuştu şimdi takıyorum 22 den 1 e düştü kaldı saatlerdir dolmuyor yazılımsal sorun mu pilden kaynaklımı bilmiyorum.bu 3. pil sürekli telefon pilleri bozuyor yardımcı olabilirmisiiniz?

  • Merhaba benim telefonum 6. Telefonum kapandı bir saattir şarjda ama hala kırmızı pil simgesi var. Şarjım da hemen bitiyor 30-20 falan olduğu anda telefon kapanıyor. Siz sorununuza çözüm bulabildiniz mi?

 2. Telefonum iphone 5 sarj simgesi gelip gidiyor telefonum sarj olmuyor ve suan kapali hicbir sekilde acilmiyor sorun nedir bilmiyorum bir anda sarj simgesi gelip gitmeye basladi yardimci olursaniz cok sevinirim

   • merhaba benim iphonemde sacma sapan bir sorun var kapalyken sarj olmuyor gostergesi gelip gidiyor sanirim entegre problemi temizledim herseyi yaptm sarj cihazi orjinal fakat olmuyor yazilimsal sorun olabilir diyede dusunuyorum formatlarsam duzelirmi sizce ?

 3. Merhaba iphone x kullanıyorum normalde hixbir sıkıntısı yoktu fakat suan sarj olmuyor algılamıyor, giren kisim kirli de degil temizlemeyi de denedim olmuyor ne yapayım

  • Mehmet Gezer on

   Merhaba;
   Çözümü şarj entegresinden kaynaklanıyor.Bu entegrenin değişmesi gerekiyor.Şarj entegresinin arızalanma sebebi ise telefonun şarjını tamamladıktan sonra şarj adaptörünü fişten çekmemektendir.Yani uzun süre şarjda kalması bu entegreyi arızalandırıyor.Diğer sebep ise düşükde olsa sahte şarj cihazıdır.

 4. Serkan ŞAHİN on

  Bende Iphone 5S telefon var. Cebimdeyken şarj kısmına ufak peçete parçası gibi pislik girmiş. Bunu ataş yardımı ile temizledim. Temizledikten sonra kabloyu bükmeden şarj almadı. Aradan zaman geçtikten sonra şarj yeri yine dolmuş. Bende yine temizledim. Bu sefer hiç şarj almıyor. Şarj kablosunu tüm gücümle itiyorum, hafif yukarı veya aşağı kastırıyorum anca o zaman alıyor. Onuda duvara yaslayıp, üzerine ağırlık koyuyorum yoksa şarjı iptal ediyor. Anladığım kadarıyla o kabloyu taktığımız şarj entegresi değişecek. Bazı arkadaşların telefonu kapanmış, açılmadığını söylüyorlar. Onlar şarj kablosunu takınca sadece pil işareti olduğuna baksınlar eğer şimşek şekli gibi bir şekil var ise şarj almıyordur. Bir daha telefon aldığımda Iphone almayacağım. Şarj kablosunun ucu kendi kendine parçalandı. Yamalı bohça gibi.

Yorum Yap