Hiç kuşkusuz iPhone ve iPad kullananların en büyük sorunlarından biri şarjlarının çabuk bitmesidir. Yeni iOS güncellemeleri, bataryanın ömrünü doldurması, telefona yüklenen uygulamalar, orijinal olmayan şarj adaptörü kullanma gibi nedenler iPhone şarjının hızlı bitmesine neden olabilmektedir. Bu yazımızda iPhone şarjının çabuk bitmesinin nedenlerini ve çözüm yollarını anlatacağız.

iPhone Şarjı Neden Çabuk Bitiyor?

iPhone şarjının çabuk bitmesinin iki ana nedeni, bataryanın ömrünü tamamlaması veya telefondaki yazılımsal sebeplerden kaynaklanmaktadır. Öncelikle şarjın çabuk bitmesinin kaynağını bulmaya çalışarak işe başlamalısınız.

iPhone Batarya Sağlığını Kontrol Edin

Telefonunuzda Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı yolunu izleyin. Burada batarya sağlığınızı görebilirsiniz. Buradaki değer %80’in üzerinde ise sorun yok demektir. %70-80 arası bataryanızın artık son demlerini yaşadığını gösterirken, %70’in altında ise artık bataryanızı değiştirmeniz gerektiğini işaret eder. Eğer batarya sağlığı %70’in altındaysa, telefonunun şarjı çabuk bitmeye başlar. Bununla birlikte iPhone’u tam şarj etseniz bile telefonun bataryası aniden düşebilir ve telefonunuz kapanabilir. Telefonun bataryasının zayıflaması, telefonun yavaş çalışmasına da neden olur. Bu gibi durumda yapabileceğiniz en iyi şey, iPhone bataryasını değiştirmek olacaktır.

Orijinal Şarj Adaptörü ve Kablosu Kullanın

Orijinal olmayan şarj adaptörleri ve kabloları, telefonun bataryasına zarar veren en büyük etkenlerden biridir. Cihazınızda uyumlu olmayan veya yan sanayi şarj adaptörleri ve kabloları, telefonun bataryasının doğru şekilde doldurmayacaktır. Telefon tam şarjlı gözükse bile şarjın hızlı veya aniden bitmesine neden olacaktır. Eğer orijinal şarj adaptörü veya kablosu kullanmıyorsanız ve iPhone şarj çok hızlı bitiyor veya iPhone şarjı varken kapanıyor diye şikayet ediyorsanız, nedeni bu olabilir.

En Çok Batarya Kullanan Uygulamaları Tespit Edin

Çoğu kullanıcının telefonunda kullanmadığı birçok uygulama bulunur. Bu uygulamalardan bazıları siz kullanmasanız bile arka planda çalışır ve telefon pilinin çabuk tükenmesine neden olur. iPhone’larda şarjınızı en çok hangi uygulamalar götürüyor öğrenebilirsiniz. Bu sayede bu uygulamalar eğer gereksizse bunları kaldırabilirsiniz. iPhone şarj süresini uzatmak için bu pratik bir yöntemdir.

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Pil seçeneğini seçin.
  • Sayfanın alt kısmında son 24 saatte ve son 10 günde bataryanızı en çok tüketen uygulamaları görebilirsiniz.
  • Bu pencerede şarjınızı tüketen uygulamaları göreceksiniz. Uygulamaların yüzde olarak tükettikleri batarya miktarlarının dışında bu uygulamaların açıkken tükettikleri şarjı ve arka planda çalışırken tükettikleri şarjları da göreceksiniz.ios-9-batarya-kullanma-ekrani

iPhone Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Kapatın

iPhone’da bazı uygulamalar varsayılan olarak arka planda çalışmaktadır. Bu durum iPhone şarjının çabuk bitmesinin en önemli nedenlerinden biridir. iPhone’da tüm uygulamalar için arka planda çalışmayı kapatabileceğiniz gibi sadece seçtiğiniz uygulamaların arka planda çalışmasına izin verebilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile yolunu izleyerek, uygulamaların arka planda çalışmasını kapatabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiye iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Kapatma ve Açma yazımızdan ulaşabilirsiniz.

iphone arka planda uygulama yenileme

Not: iPhone ve iPad’de bir uygulamanın arka planda çalışmasını engellerseniz gelen bildirimler ve mesajlar siz telefonunuzu açmadıkça size ulaşmayacaktır. Örneğin WhatsApp uygulamasını arkaplanda kapatırsanız. Size gelen bir mesajın bildirimini telefonunuzun ekran kilidini açmadıkça göremezsiniz.

Ekran Parlaklığını Düşürün

Telefon ve tabletlerde en fazla şarj tüketen şey ekrandır. Telefonun ekran parlaklığının yüksek olması, telefon şarjının hemen bitmesine neden olacaktır. Bundan dolayı telefon parlaklığını düşürmek, iPhone şarjının çabuk bitmesinin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Denetim Merkezinden ekran parlaklığını düşürebilirsiniz.iphone denetim merkezi

Sürekli Açık Ekran Özelliğini Kapatın

Kullandığınız iPhone modeli sürekli açık ekran (always on display) özelliğine sahipse bu özelliği devre dışı bırakmanız, iPhone bataryasının daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Konum Bilgisini Kapatın

iPhone’da en fazla şarj harcayan şeylerden biri de konum bilgisi gösterilmesidir. Konum bilgisini kullanan birçok uygulama bulunmaktadır. Mesela, App Store, Kamera, Facebook vb. uygulamalar konum bilgisini kullanırlar. Konum bilgisi için Her Zaman, Kullanım Esnasında ve Asla seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Uygulamaların konum bilgisini kapatmak veya değiştirmek için aşağıdaki yolu izleyin.

  • Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri yolunu izleyin.
  • Konum Servisleri seçeneğini kapatabilir veya listeden tek tek uygulamalar için konum bilgisini kapatabilirsiniz.iphone konum servisi

iOS Güncellemelerini Kontrol Edin

Yazımızın başında bazı yeni iOS güncellemelerinin bataryanın çabuk bitmesine neden olduğunu söylesek de, bazı durumlarda eski iOS sürümünü kullanmak da bataryanın hızlıca bitmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı cihazınızı en son iOS sürümüne güncelleyin. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunun izleyerek telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.

Paylaş

21 yorum

  1. Bendede iphone 4 vardı ve böyle telefonu kullanmadığım halde ve şarjı 100 olduğu halde hemen bitiyor şarjı ve şarja taktığımda 5 dakikada 100 oluyor Almayın abi iphone bence

Yorumdan çık