iPhone kullanıcıları için ip adresi öğrenme, ip adresi değiştirme ve ip adresi gizleme işlemlerini sırasıyla anlatacağız. iPhone ile Wi-fi ağına bağlandığınızda veya mobil veri üzerinden internete bağlandığınızda ip adresinizi nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

iPhone cihazınızla bir wifi ağına bağlıysanız ve bağlı olduğunuz wifi’nin ip adresini öğrenmek istiyorsanız bunu telefonunuzun Ayarlar bölümünden yapabilirsiniz. Ayarlar > Wi-Fi yolunu izleyin. Bağlı olduğunuz wifi ağının yanında bulunan (i) simgesine dokunun. Açılan ekranda IP Adresi sekmesi yanında ip adresiniz yazmaktadır.

iphone wifi ip adresi

Eğer bir wifi ağına bağlı değilseniz yani telefonunuz ile operatör üzerinden internete bağlanıyorsanız ve ip adresinizi öğrenmek istiyorsanız, ip adresini gösteren web sitelerini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adreslerden birini ziyaret ederek ip adresinizi öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki adresleri kullanarak aynı şekilde wifi ağınızın da ip adresini öğrenebilirsiniz.

iPhone’un ip adresini değiştirmek için cihazınızı uçak moduna alın ve sonra uçak modundan çıkarın. Böylece cihazınızın ip adresi değişmiş olacaktır. Mobil veri üzerinden internete bağlıysanız bu şekilde ip adresinizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu işlem wi-fi ağına bağlıysanız doğal olarak wifi’nin ip adresini değiştirmeyecektir. iPhone’u uçak moduna almak için Kontrol Merkezini açın ve ekranın sol üst köşesindeki uçak simgesine dokunun.

iphone ucak modu

iPhone’un ip adresini gizlemek veya kendinizi farklı bir ip’de göstermek istiyorsanız VPN uygulaması kullanmanız gerekmektedir. Sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz iPhone İçin En İyi 10 VPN Uygulaması yazımızdan kullanabileceğiniz VPN uygulamalarına bakabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık