Google Play Store, Android kullanıcıları için müthiş bir pazar yeri gibi. Beğendiğiniz uygulama ve oyunu tek tıkla telefonunuza indirebiliyorsunuz. Ancak Google Play Store’nin birçok farklı özelliğini eminiz kullanmayı bilmiyorsunuz. Bu yazımızda Google Play Store hakkında ipuçlarını ve pek bilinmeyen özelliklerini sizlere anlatacağız.

1. Ücretli Uygulamaları Deneme ve Para İadesi

Evet yanlış duymadınız. Google Play Store’de ücretli olan oyun ve uygulamaları satın aldıktan sonra hiçbir gerekçe belirtmeden oyun/uygulamayı iade edebilir ve paranızı anında geri alabilirsiniz. Google Play Store’de satın aldığınız ücretli bir oyun/uygulamayı 2 saat  içinde geri iade edebilirsiniz.

google play store odeme iptali

2. Ana Ekrana Uygulama Kısayolu Eklemeyi İptal Etme

Google Play Store’den bir uygulama indirdiğiniz zaman otomatik olarak uygulamanın kısayolu telefonun ana ekranına eklenmektedir. Ancak yapacağınız küçük bir ayarla artık uygulama kısayolları telefon ekranına eklenmeyecektir. Bunun için Menü’den Ayarlar seçeneğini seçin ve Genel sekmesi altında yer alan “Ana ekrana simge ekle” seçeneği yanındaki kutucuktaki onayı kaldırın.

google play store ana ekrana simge eklemeyi kapatma

3. Beta ve Erken Erişim Uygulamaları İlk Siz İndirebilirsiniz

Google Play Store’de henüz yayınlamamış geliştirme aşamasında olan oyun ve uygulamaları indirebilirsiniz. Ancak bu uygulamaların henüz tamamlanmadığını ve hata verebileceğini unutmayın. Geliştirme aşamasında olan oyun ve uygulamalara Ana Sayfada yer alan Erken Erişim sekmesinden erişebilir ve indirebilirsiniz.

google play store erken erisim

4. Sadece Alakalı Yorumları Görüntüleme

Google Play Store’deki oyun ve uygulamalar hakkında en gerçekçi bilgiler genellikle kullanıcı yorumları olmaktadır. Ancak bazı zamanlarda yorumlar çok aldatıcı veya eski versiyonlar için olabiliyor. Yorumları, yararlı olma sırasına, uygulamanın son versiyonu için yapılan yorumlar ve sizin cihazınızla aynı cihaza sahip kişilerden olabilecek şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bunun için uygulama sayfasında yorumlar bölümünü açın ve ardından Seçenekler bölümünden ilgili alanları seçin.

google play store yorum ayarlari

5. Ülke ve Bölge Engeli Olan Uygulamaları İndirme

Google Play Store’deki bazı oyun ve uygulamalar bazı ülke ve bölgedeki kullanıcılar için engellidir. Ancak VPN uygulaması kullanarak cihazınızın ülkesini değiştirebilir ve Engelli olan oyun veya uygulamayı Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. VPN uygulaması için bizim önerimiz Opera VPN uygulamasıdır.

6. Geliştiriciye Göre Uygulama Arama

Google Play Store kendi içinde oldukça başarılı bir arama motoruna sahiptir. Play Store’de beğendiğiniz bir geliştiricinin uygulamalarını arama kutucuğuna “pub:GeliştiriciAdı” şeklinde yazıp arama yapabilirsiniz.

google play store gelistiriciye gore arama

7. Telefonunuza İndirmiş Olduğunuz Tüm Oyun ve Uygulama Arşivini Görüntüleme

Google Play Storeden indirdiğiniz her oyun ve uygulama arşivlenmektedir. Bir oyun veya uygulamayı telefonunuzdan kaldırsanız bile Kitaplık bölümünden bunları görebilir ve tek tıklama ile tekrar cihazınıza geri yükleyebilirsiniz. Eğer gizliliğiniz ile bir endişe duyuyorsanız da Kitaplık bölümünde görüntülenen oyun ve uygulamaların yanında bulunan çarpıya dokunarak bunu Kitaplıktan silebilirsiniz. Bunun için Menü’den Uygulamalarım ve Oyunlarım seçeneği seçip açılan ekrandan Kitaplık sekmesini seçmeniz yeterlidir.

google play store kitaplik

8. Belirli Uygulamalar için Otomatik Güncellemeyi Kapatma

Google Play Store’den indirmiş olduğunuz oyun ve uygulamalar varsayılan olarak otomatik olarak güncellemeleri almaktadır. Genellikle Wi-Fi ağına bağlandığınız zaman otomatik güncelleme işlemi başlamaktadır. Ancak dilerseniz istediğiniz bir uygulamanın otomatik güncellenmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilgili uygulama/oyunun sayfasına gelip ekranın sağ üst köşesinde bulunan … 3 noktaya dokunun ve Otomatik güncelle seçeneğini kaldırın.

google play store otomatik guncelleme kapatma

9. Çocukların Oyun ve Uygulama İndirmesini Engelleme

Google Play, uygulama yüklemelerini kilitlemek için üç farklı yol sunmaktadır. Böylece çocuklarınızın ücretli uygulama/oyun satın almalarını ve yaşlarına uygun olmayan uygulama/oyunları görmelerini engelleyebilirsiniz.

  • Ebeveyn Denetimleri: Menü > Ayarlar >Kullanıcı Denetimleri sekmesi altında yer alan Ebeveyn denetimleri bölümüne gelerek Google Play Store’de gösterilecek oyun/uygulama türlerini çocuklarınız için uygun seçeneği seçebilirsiniz. PEGI 3 – 7- 12 – 16 – 18 Nedir ? yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

google play store ebeveyn denetimleri

  • Google Play Store’de yer alan ücretli oyun ve uygulamaları kısıtlamak için Parmak İzi korumasını aktif edebilirsiniz. Bunun için Menü > Ayarlar > Kullanıcı Denetimleri sekmesi altında yer alan Parmak izi kimlik doğrulaması seçeneğini aktifleştirebilirsiniz.
  • Çocukların ücretli uygulamaları satın almasını engellemek için Kimlik Doğrulaması seçeneğini aktif edebilirsiniz. Böylece ücretli bir oyun/uygulama satın alınmak istendiğinde Gmail hesabınızın şifresini girmeniz istenecektir. Bunun için Menü > Ayarlar > Kullanıcı Denetimleri sekmesi altında yer alan Satın alma işlemleri için kimlik doğrulaması iste seçeneğini aktifleştirin.

Google Play Store hakkında sizlerle paylaşacağımız ipuçları bunlar. Sizlerde yorum kısmında kullandığınız pratik yöntemleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık