PEGI (The Pan-European Game Information), Avrupa Interaktif Yazılım Federasyonu(ISFE) tarafından geliştirilen yaş derecelendirme sistemidir. PEGI, ebeveynlerin çocukları için oyun satın alırken bilinçli karar vermelerine yardımcı olmak için kurulmuştur. PEGI, Sony, Nintendo, Microsoft gibi büyük konsol üreticileri ve birçok oyun geliştirici firma tarafından desteklenmektedir. PEGI ibaresini Google Play, PC, Nintendo, XBox, PlayStation oyunlarında görmek mümkündür.

PEGI, oyunların yaş sınırını PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16 ve PEGI 18 olarak sınıflandırmaktadır. Burada bulunan rakamlar o yaş ve üzeri için oyunun uygun olduğunu göstermektedir. Örneğin PEGI 3 demek 3 yaş ve üzeri çocukları için oyunun uygun olduğunu belirtmektedir. Burada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken şey buradaki yaş derecelendirme sistemi o oyunun zorluk seviyesini belirlememektedir. Yaş derecelendirmesi o oyunun o yaş grubu için uygunluğunu belirlemektedir.

PEGI 3 Nedir ?

PEGI 3 değerlendirmesine sahip oyunların içeriği tüm yaş grupları için uygun olarak kabul edilir. Ancak bu oyunlar bazen komik şiddetler içerebilmektedir.(Genellikle Bugs Bunny, Tom & Jerry çizgi filmlerinde olduğu gibi.) Bu tür oyunlar hayal ürünüdür ve gerçek hayat ve kişilerle bağlantısı yoktur. PEGI 3 oyunlarında çocukların korkmasına neden olabilecek resim, ses ve kötü bir dil kullanılmaz.

PEGI 7 Nedir ?

Normalde PEGI 3 derecesine sahip olan ancak muhtemel korkutucu sahneler veya sesler içeren herhangi bir oyun bu kategoriye uygun olarak kabul edilebilir.

PEGI 12 Nedir ?

PEGI 12 dereceli oyunlarda hafif olmak koşuluyla kaba dil ve hafif cinsel küfürler yer alabilmektedir. Bu oyunlar gerçek insan karakterleri, hayvanlar ve doğa içermektedir. Hafif şiddet içeriği bulunmaktadır.

PEGI 16 Nedir ?

PEGI 16 derecesine sahip oyunlar gerçek hayattaki tasviri ile küfür içerikli kötü dil, cinsellik, suç, şiddet, sigara, uyuşturucu gibi öğeler barındırabilmektedir.

PEGI 18 Nedir ?

PEGI 18 derecesine sahip olan oyunlar tamamen yetişkinler içindir ve bu oyunlar tiksinti verecek seviyede korku, şiddet, kaba dil vb. barındırırlar. Yaş sınırı belirlemede 8 farklı tanımlayıcı vardır. Bunlar: şiddet, korku, kötü dil, cinsellik, uyuşturucu, ayrımcılık, kumar ve online gerçek kişilerle oynayabilmekdir.

Paylaş

3 yorum

Yorumdan çık