Google haritalara yer ekleme, Google’ın sunmuş olduğu ücretsiz bir servistir. İş yeri, mekan, firma, işletme, konut, okul, cafe, hastane, tarihi yerler, alışveriş merkezi gibi farklı yerleri Google Haritalara ekleyerek insanların o yeri google haritalar uygulamasında ve google aramalarında bulmasını sağlayabilirsiniz.

Google Haritalara yer ekleme işlemini telefondan veya bilgisayardan yapabilirsiniz. Google Haritalara eksik bir yeri eklemek için tek yapmanız gereken ad, kategori, adres bilgilerini girmek, harita konumunu seçmek ve varsa telefon ve internet sitesi bilgilerini girmektir. Şimdi bilgisayardan ve telefonlardan Google Haritalar’a nasıl yer eklenir resimli olarak anlatacağız.

Telefondan Google Haritalara Yer/Mekan Ekleme

  • Telefonunuzda bulunan Google Haritalar uygulamasını açın. Yer eklemek için Gmail hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir. Eğer gmail hesabınız yoksa e posta açma yazımızdan konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Ekranın sol üst köşesinde yer alan üç çizgiye dokunun ve açılan menünün alt kısmında yer alan “Eksik yer ekle” seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda haritalara ekleyeceğiniz mekanın, Ad, Adres, konum ve Kategori bilgilerini girin. Ekleyeceğiniz yerin Google tarafından doğrulanmasını kolaylaştırmak için varsa telefon, web site ve çalışma saatlerini girin ve ekranın sağ üst köşesindeki gönder simgesine dokunun.

google haritalara yer ekleme

  • Ekleme işlemi Google’a gönderilecektir. Ekleme işleminin durumu size mail yoluyla bildirilecektir.

Bilgisayardan Google Haritalara Yer Ekleme

Bilgisayardan google haritalara yer eklemek için yandaki Google Haritalar linkine tıklayın. Açılan ekranın sol üst köşesinde yer alan üç çizgiye dokunun ve Eksik Bir Yeri Ekle seçeneğini seçin.

google haritalar eksik bir yeri ekleyin

Açılan ekranda eklediğiniz yerin Ad, Kategori, Konum, Adres ve biliyorsanız çalışma saati, web sitesi, telefon numarası, açılış tarihi gibi bilgilerini girin ve Gönder butonuna tıklayın.

google haritalar yer ekleyin

Google Haritalara Yer Ekleme Detayları

  • Ad bölümüne eklediğiniz mekanın adını yazın. Örneğin; Doğa Koleji, Prestij Kontları, Mutlu Çay Bahçesi vb.
  • Adres bölümüne, eklediğiniz yerin açık adresini yazın.
  • Harita bölümüne tıklayarak bayrağı doğru konuma sürükle bırak yöntemi ile konumlandırabilirsiniz.
  • Kategori sekmesine dokunduğunuz zaman karşınıza bazı kategoriler çıkacaktır. Ekranın üstünde bulunan arama kutucuğuna dokunarak farklı kategori adlarını arayabilirsiniz. Eklediğiniz mekanın kategorisi kullanıcılar tarafından gözükmez sadece ekleme işleminin daha hızlı olmasını sağlar.

googe haritalar kategori ekleme

  • Telefon numarası, çalışma saatleri ve web sitesi ekleyin yazan yere dokunarak ilgili alanları açıp bu bilgileri girebilirsiniz. Bu bilgileri girmek zorunlu değildir ancak bu bilgiler mekanın google haritalara daha hızlı eklenmesini sağlayacaktır.

google haritalar telefon website ekleme

  • Google Haritalara yer ekleme işlemini tamamladığınız zaman girdiğiniz bilgiler, google ve haritalar topluluğu tarafından incelenir ve girdiğiniz bilgiler doğruysa eklediğiniz yer herkese gözükür hale gelir. Ekleme işleminin tamamlanması 3 gün sürebileceği gibi 1 hafta da sürebilir.
Paylaş

Yorumdan çık