Bir güvenlik araştırma şirketi kısa süre önce, Android telefonlara gelen COVID-19 aşı randevusu mesajıyla telefonlara virüs bulaştıran kötü niyetli bir yazılım keşfettiklerini duyurdu. SMS yoluyla iletilen mesajda kullanıcılara COVID-19 randevu linkine tıklamaları söyleniyor ve linke tıklanınca kötü niyetli yazılım telefona yüklenmiş oluyor. Gelin detaylara bakalım.

TangleBot Kötü Amaçlı Yazılım

TangleBot kötü amaçlı yazılımı olarak adlandırılan bu yazılım, yakın zamanda CloudMark‘taki güvenlik araştırmacıları tarafından keşfedildi. Bu, Android kullanıcılarını bu yılın başlarında SMS sistemi aracılığıyla etkileyen FluBot‘a benziyor ve aynı tekniği kullanıyor. Kullanıcı cihazlarına tam erişim elde etmek için, kullanıcıları kötü amaçlı programı indirmeye ikna etmeye çalışıyor. TangleBot, kullanıcıları kandırmak için COVID-19 aşı randevu bağlantısına tıklamalarını söyleyerek onları ikna etmeye çalışıyor.

cloudmark TangleBot android malware covid 19

Bir kullanıcı bağlantıya tıkladığında, kullanıcının eski bir Adobe Flash Player’a sahip olduğunu belirten bir web sayfası açılıyor. Kullanıcı Flash oynatıcıyı güncellemek için bağlandığında ise, kötü amaçlı yazılım Android cihazına yükleniyor.

Kötü amaçlı program yüklendikten sonra, Android cihazın bazı temel işlevlerine erişim kazanır. Buna telefon rehberi, telefon görüşmeleri yapma ve mesaj gönderme, arama günlükleri ve internet işlevleri dahildir. Ayrıca kötü amaçlı yazılım, yazılım özelliklerine erişmenin yanı sıra, etkilenen Android cihazın kamera, mikrofon ve GPS işlevlerini de kullanır.

Bu yeni virüsten korunmak için tek yapmanız gereken şey bilmediğiniz ve güvenilir olmayan yerlerden gelen mesajlarda yer alan linklere tıklamamaktır. Bu tür mesajlar aldığınız zaman bunları hemen silmek en doğrusu olacaktır.

Android için En İyi Antivirüs Uygulamaları yazımız ilginizi çekebilir.

Paylaş

Yorumdan çık