Bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da birçok kötü niyetli yazılım bulunmaktadır. Telefon tarayıcısında girdiğiniz bir site veya dışarıdan yüklediğiniz bir uygulama telefonunuza virüs bulaşmasına neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için telefonunuza bir antivirüs uygulaması yükleyebilirsiniz. Bu yazımızda Android telefonunuzda kullanabileceğiniz en iyi 6 antivirüs uygulamasını paylaşacağız.

Bugün neredeyse tüm özel bilgilerimiz kullandığımız telefonlarda yer almaktadır. Telefonumuzda fotoğraflarımız, belgelerimiz, sosyal medya hesaplarımız, bankacılık uygulamaları, kripto para uygulamaları, e-devlet uygulamaları gibi birçok önemli şey yer almaktadır. İş böyle olunca bu bilgileri güvende tutmak gerekmektedir. Telefonunuzu birçok zararlı yazılım ve virüsten korumak için iyi bir antivirüs uygulaması kullanmanız gerekmektedir. Gelin isterseniz bu işi en iyi yapan antivirüs uygulamalarına bakalım.

1.Avast Antivirüs

Avast, hem mobil cihazlar hem de PC için geliştirilmiş en popüler antivirüs uygulamalarından biridir.  Avast, AV-Test‘in Kasım 2020’deki test turunda koruma, performans ve kullanılabilirlik testlerinden 6/6 puan aldı. Uygulamanın mobil versiyonu, cihazınızı güvende tutmak için bir takım araçlara sahiptir. Bunlar arasında uygulama kilitleri, hırsızlık önleme özellikleri, fotoğraf kasası, VPN erişimi, gizlilik izinleri panosu, önemsiz temizleyici, web kalkanı ve elbette virüs tarayıcı ve kaldırma işlevi bulunmaktadır.

Avast’ın hem ücretsiz hem de ücretli bir sürümü mevcuttur. VPN, Wi-Fi güvenliğinin doğrulanması, kimlik avı koruması ve VPN gibi bazı özellikler yalnızca ücretli paketlerde yer almaktadır. Planlar yılda 60 dolardan başlıyor. Ücretsiz sürüm de işini iyi yapmaktadır. Ancak reklamlar ve nag ekranlarının can sıkıcı olduğunu belirtelim.

Avast indir

2.Bitdefender Mobil Securty & Antivirüs

AV-Test’in analizinde 6/6 tam puan almayı başaran bir diğer Android antivirüs uygulaması Bitdefender Mobile Security and Antivirus.

Bu antivirüs uygulaması ücretli bir uygulamadır. Uygulamanın 14 günlük deneme sürümü bulunmaktadır. Bununla birlikte, cüzdanınızı çıkarmaya istekliyseniz, muhtemelen mevcut en iyi ücretli seçenektir.

Bitdefender’ın en faydalı özelliklerinden biri, hem pil ömrü hem de cihaz performansı açısından az yer kaplamasıdır. Antivirüs uygulamalarının en çok şikayet edilen özelliklerinden biri çok yer kaplaması ve telefon performansını düşürmesidir. Bitdefender bu konuda sizi memnun edecektir.

Diğer bazı dikkate değer özellikler arasında hırsızlığa karşı koruma (bir coğrafi konum belirleyici dahil), web koruması, PIN korumalı uygulamalar ve güvenilir Wi-Fi ağlarındayken akıllı kilit açma işlevi bulunur. Bitdefender, planın bir parçası olarak Wear OS akıllı saatiniz için de destek sunmaktadır.

Korumanız gereken cihaz sayısına bağlı olarak paketler yıllık 15 dolardan başlamaktadır.

Bitdefender Mobil Securty & Antivirüs indir

3.Kaspersky Mobil Antivirüs

Kaspersky, Android için geliştirilmiş bir diğer en iyi antivirüs uygulamasıdır. Güvenlik uygulamasının hem ücretsiz hem de ücretli bir sürümü var.

Ücretsiz sürüm, antivirüs koruması, virüsler, casus yazılımlar, fidye yazılımları ve Truva atları için arka plan kontrolü, telefonumu bul özelliği ve hırsızlık önleme araçları dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm temel korumayı sunar. Ve işin en tarafı ücretsiz sürüm bile reklam içermemektedir.

Yılda 40 ABD doları öderim diyorsanız, kimlik avı önleme özelliklerine, bir web filtresine ve uygulama kilitleme aracına da erişebilirsiniz. Premium sürüm ayrıca manuel taramalara güvenmek yerine gerçek zamanlı tehdit algılama özelliği sunmaktadır..

Bitdefender ve Avast gibi, AV-Test’in bağımsız analizinde Kaspersky’da 6/6 puan almayı başardı.

Kaspersky Mobil Antivirüs indir

4.Avira Antivirüs

Avira, Android için en iyi ücretsiz antivirüs uygulaması olduğunu iddia ediyor. Uygulama bir ağ tarayıcısı, kimlik koruması ve web koruması içerir. Etkileyici bir şekilde, ücretsiz VPN’e de erişebilirsiniz. Bu, neredeyse tüm virüsten koruma uygulamalarının ücretli sürümde sunduğu bir özelliktir.

Temel kötü amaçlı yazılım korumasının dışında, Avira’nın ücretsiz katmanında bir performans yükseltici, bir bellek optimizasyon aracı ve bir depolama optimizasyon aracı bulunur.

Windows ve Mac makineleri de dahil olmak üzere tüm cihazlarınızı kapsayacak ücretli bir seçenek de vardır. Ücretsiz özelliklere ek olarak, gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılım algılama, şifreli web tarama, bir parola oluşturucu ve bilgisayar ve mobil hız optimizasyon araçları bulunmaktadır. Ücretli sürümde fiyatlar yıllık 99 dolardan başlıyor.

Avira Antivirüs İndir

5.Norton 360

Belirli bir yaştaki okuyucular, muhtemelen herhangi bir Norton ürünü hakkında biraz kötü bir algıya sahip olabilirler. Şirket, 2000’li yılların başında antivirüs ortamına hakim oldu. Ancak en güçlü makinelerde bile Norton yavaşlamaya sebep oluyordu.

Neyse ki, bu sorunlar artık geçmişte kaldı ve Norton’a ikinci bir şans vermenin zamanı geldi. Gerçekten de, şirketin bütünsel Android antivirüs uygulaması—Norton 360— piyasadaki en hızlı ve en güvenilir uygulamalardan biridir.

En iyi özelliklerden bazıları karanlık web izleme, önceden indirilmiş uygulama tarayıcı, Wi-Fi güvenlik uyarıları ve web korumasıdır. Ayrıca VPN, parola yöneticisi, akıllı güvenlik duvarı ve 10 GB bulut yedekleme depolaması aracılığıyla banka düzeyinde şifreleme elde edersiniz.

Norton 360’ın en büyük dezavantajı maliyetidir. 14 günlük deneme süresinde uygulamayı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz, ancak bundan sonra tek bir cihaz için yılda 85$ ödemeniz gerekecektir. Beş cihaz size yılda 100 dolara mal almaktadır.

Norton 360 indir

6.AVG

AVG, Android virüs koruması dünyasında büyük bir oyuncudur. Android için en iyi ücretsiz antivirüs uygulamalarından birinin yanı sıra güçlü bir ücretli uygulama sunar.

Aslında, Avast ve AVG arasında çok fazla fark yoktur. Avast 2016’da AVG’yi satın aldığından beri ikisi de aynı antivirüs motorunu kullanıyor.

Avast’ın ücretsiz katmanı, AVG’den daha fazla özelliğe sahiptir ancak çok daha fazla reklam içermektedir. Uygulamanın ücretsiz paketinde bulunan özellikler arasında hırsızlık önleme işlevi, uygulama kilitleri, telefon hırsızları için bir “kamera tuzağı” ve kötü amaçlı yazılım taraması bulunur.

Aylık 4 ABD doları ödeyerek ücretli plana sahip olursanız, kimlik avı koruması, web sitesi tarayıcısı, ağ güvenliği doğrulama aracı ve fidye yazılımlarına karşı koruma da elde edersiniz.

AVG indir

BONUS: Google Play Protect

Pek çok yorumcu ve analist, Android antivirüs uygulamalarının gereksiz olduğuna inanıyor. Modern Android işletim sistemi, birçok yerel güvenlik özelliği içermektedir. Bu taraftan bakıldığında, antivirüs uygulamalarının gereksiz olabileceği anlamı çıkmaktadır.

Eğer yalnızca Play Store’den “standart” uygulamalar yüklüyorsanız, muhtemelen güvendesinizdir. Google Play Protect, siz indirmeden önce Google Play Store’daki uygulamalar üzerinde otomatik olarak bir güvenlik kontrolü gerçekleştirir ve ayrıca cihazınızı diğer kaynaklardan gelen zararlı uygulamalara karşı tarayabilir.

Paylaş

Yorumdan çık