2021 yılı diğer telefon üreticileri için olduğu gibi Apple için de zorlu bir yıl oldu. Ancak Apple 2021’in mutlak kazananı oldu. Elbette, çip sıkıntısı Apple’ı da vurdu ve halen tüm cihazlarını mağaza raflarına koymakta zorlanıyor. Ancak bu cihazlar yüksek talep görüyor ve pahalı olmalarını rağmen büyük rağbet görüyorlar. Ancak bazı iPhone modelleri için bunu söylemek çok zor. Gelin 2021’de hangi iPhone modelleri kazandı, hangileri kaybetti bakalım.

iPhone 13 Pro Max: Kazanan

Apple’ın bu yılki en iyi telefonu, her yıl olduğu gibi ailenin en büyüğü. iPhone 13 Pro Max, geçen yıl ki kamera tasarımıyla karşımıza çıktı ancak yine de iki güçlü argümanı var – pil ömrü ve ekran boyutu. Ekran tarafında boyut ve çözünürlük değişmedi, ancak yeni 120Hz yenileme hızı sayesinde panel hızlandı. Apple, iPhone’a bir ProMotion ekranı yerleştirmek için herkesten çok daha uzun süre bekledi.

iphone 13 pro max 3

iPhone 13 Pro Max ayrıca ana kamerada daha büyük bir sensör, daha uzun bir telefoto zoom ve son olarak otomatik odaklamalı ultra geniş kamera ile makul bir kamera yükseltmesine sahip.

iPhone 13 Pro: Kazanan

Bu otomatik odaklamalı ultra geniş kamera ve 120 Hz ProMotion ekran, iPhone 13 Pro‘yu, Pro Max’in yanında kazanan yapıyor. Daha küçük olan Pro, selefine göre %10’luk bir pil yükseltmesine de sahip oldu ve bu da 4 saatten fazla video oynatma ve 4 buçuk saatten fazla gezinme ekledi.

iphone 13 pro 3

Geçen yılki iPhone 12 Pro, Apple için bir kaybedendi, çünkü Pro Max’ten daha düşük hissettirdi ve daha uygun fiyatlı iPhone 12’yi ilk seçenek haline getirdi, ancak bu yıl tablo değişti.

iPhone 13: Kaybeden

2021’de ailenin küçük üyesi iPhone 13 kaybeden model oldu ve satışları beklenenin altında kaldı. 13 Pro’dan 250€ daha ucuz, ancak ProMotion ekranı yok, ana kamerasında daha küçük bir sensör var, telefoto yok ve odaklama veya makro yetenekleri olmayan daha eski bir ultra geniş açı var. 4 GB’lık daha düşük RAM kapasitesi de iPhone 13’ün kaybeden telefon olmasında büyük rol oynadı.

apple iphone 13 renkler

İlginizi Çekebilir: Samsung’un 2021’de Kazanan ve Kaybeden Telefonları

Paylaş

Yorumdan çık