Apple cihaz değişimi nasıl yapılır sorusunu tüm detaylarıyla yazımızda anlatacağız. Hangi durumlarda iphone cihaz değişimi nasıl yapılır?, Apple ürün değişimi şartları, Apple cihaz değişimi üst model almak mümkün mü?, iPhone garanti sorgulama, ürünü apple yetkili servisine gönderme ve değişimden gelen iphone sıfır mı gibi merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayacağız.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır?

Apple ürünlerinin (iPhone, iPad, iPod, Mac ve Apple donanımları) değişimi ve onarımı artık bulunduğunuz ildeki Yetkili Apple Servisleri tarafından yapılmaktadır. Eskiden sadece Zorlu Center ve Akasya tarafından bu işlemler yapılıyordu ve oldukça zorlu bir süreçti. Artık iPhone değişimi için randevu almak için günlerce uğraşmanıza gerek yok, zira Apple sitesi üzerinden de randevu sistemi kaldırıldı. Eğer bulunduğunuz ilde Yetkili Apple Servisi yoksa, cihazınızı İstanbul’da bulunan Apple Zorlu Center’a kargo ile gönderebilirsiniz. Apple Zorlu Center, Beşiktaş KVK bayisiyle çalışmaktadır ve kargoları buraya kabul etmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Apple Türkiye, ilk etapta değişim işlemi yetkisini Yetkili Apple Servislerine bırakmıştı. Ancak ülkemizdeki yetkili servisler bu durumu süistimal ettikleri için Yetkili Servisin değişim kararı vermesi durumunda cihaz incelenmek için Apple Merkezine gönderiliyor ve değişim cihazı oradan tekrar yetkili servise gönderiliyor. Bu durumdan dolayı değişim gerçekleşmesi durumunda cihazın elinize ulaşması biraz uzun sürmektedir.

Apple Garanti Süresi Sorgulama

Apple ürününüzü garanti kapsamında değiştirebilmek için öncelikle cihazınızın garanti süresinin devam ediyor olması gerekmektedir. iOS 12.2 güncellemesiyle birlikte iPhone ve iPad’lerin garanti süreleri Ayarlar bölümünden öğrenilebiliyor. Cihazınızın garanti süresini öğrenmek için iPhone garanti sorgulama yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Apple’ın kendi sitesinden garanti sürenizi sorgulamak için Apple Garanti Sorgulama sayfasında Seri Numarası yazan yere cihazınızın seri numarasını (iPhone için imei) yazın. Alttaki kutucuğa da güvenlik kodunu yazıp Devam butonuna tıklayın.

apple garanti sorgulama

iPhone’un imei numarasını öğrenmek için arama ekranın *#06# yazabilir veya Ayarlar > Genel > Hakkında > IMEI yolunu izleyebilirsiniz.

Hangi Durumlarda iPhone Cihaz Değişimi Gerçekleşir

Apple garanti kapsamında olan ve fabrika hatasından kaynaklı sorunları bulunan tüm cihazları yenisi ile değiştirmektedir. Apple bu konuda en iyi müşteri deneyimi sunan markadır diyebiliriz. Çünkü Apple genellikle onarım yapmaz bunun yerine değişim işlemi gerçekleştirir. Tecrübelerimiz ve gelen kullanıcı yorumları doğrultusunda iPhone cihaz değişimi şu durumlarda gerçekleşir: Fabrika kaynaklı kamera hataları, kamera içinde toz bulunması, sessize alma tuşunun bozulması, FaceID’nin çalışmaması, home tuşunun bozulması, fiziksel tuşların bozulması, ekranda piksel kayıpları olması (bazen ekran değişimi de olabilmektedir), hoparlörün bozulması, ana kart ve diğer donanımsal hatalar genel olarak değişim için yeterli sebeplerdir.

Ekran kırılması veya çatlaması değişim için sebep değildir. Bu durum kullanıcı hatası kabul edilmekte ve garanti kapsamı dışında tutulmaktadır.

Batarya problemlerinde ise genellikle batarya değişimi yapılmaktadır. Ancak bazı batarya problemlerinde de değişim yapıldığı olmuştur.

NOT: Apple ürününüzün garanti süresi devam ettiği halde apple resmi sitesi üzerinde cihazınız garanti kapsamı dışında gözüküyorsa ve elinizde garanti belgeniz varsa garanti belgenizde yazan tarih geçerli olacaktır.

Ayrıca garanti süreniz bittiyse ve cihazınızı yetkili olmayan bir serviste tamir ettirmemişseniz ücretli olarak yine Apple Yetkili Servisinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca çokça sorulan bir soru olan “iPhone’umu üst modelle değiştirebilir miyim?” veya “ cihazım 128GB, 256 GB’lık versiyon alabilir miyim?” sorularını da buradan yanıtlayalım. Değişime verdiğiniz cihaz ne ise birebir aynı özelliklere sahip cihazı alırsınız. Buna cihazınızın rengi de dahildir. Yani Apple cihaz değişiminde üst model alma şansınız yoktur. Yalnız istisnalar olabilmektedir. Eğer cihazınızın stoğu kalmamışsa o zaman burada belirttiğimiz şeyler geçerli değildir. Örneğin buradaki haberimizde belirttiğimiz gibi Nisan ayına kadar iPhone 6 Plus cihazlar iPhone 6s Plus ile değiştirilecektir.

Apple Ürününü Servise Hazırlama Aşaması

 • iPhone cihazı örnek alacak olursak öncelikle verilerinizi iTunes veya iCloud ‘a yedekleyin.
 • Telefonunuzun iPhone’umu Bul özelliğini kapatın.
 • Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil menüsünden verileri ve ayarları silin.
 • Telefonunuzda kılıf veya kapak varsa çıkarın.

iPhone Değişimden Gelen Cihaz Sıfır mı?

Apple’ın iPhone değişimlerinde verdiği cihaza Swap denir. Swap değişim için verilen sıfır ürün demektir. Bazı kişilerin swap ürünlerin tamir edilip verilen ürün olduğunu söylemelerine inanmayın. Swap ürün değişim için hazırlanmış ve vergiden muaf tutulmak için ayrı paketlenmiş sıfır ürünlerdir. Detaylı bilgileri Apple Store’da çalışan Genuis elemanlarından da alabilirsiniz.

Yorum kısmından aklınıza takılan soruları sorabilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Paylaş

2.028 yorum

 1. Iphone 12 mini telefonumu g3cen yil hoparlör ve ses sorunu için genpaya biraktin garanti kapsamında hopörlor değişti şimdi tékrsr aynı sorunla karşılaştım yine genpaya bıraktım onlarda apple onarım merkezine göndermişler telefon değişimi saglamirmi

 2. azad alioglu on

  İphone 14 Promax Yurtdisindan aldigim 2 ay oldu alali Pil direk 98 e dustu ve Sebeke sorunu var surekli servis yok deniliyor ayrica telefonda donma mevcut Garanti kapsamina Girecek olan nedir ve gonderrsem ne yapilir?

  • Osman Çokgezer on

   Pil sağlının %99’a düşmesi değişim için bir neden değildir maalesef. Ancak 2 yıllık sürenin sonunda batarya sağlığınız daha da düşerse ücretsiz batarya değişiminden yararlanabilirsiniz.

 3. Azra güneş on

  1 şubatta 2023 tarihinde 14 Pro Max satın aldım lakin kamerada bazı ışıklarda titreme ve tiz bir ses çıkarıyor sim kartında problem var telefona bildirim gelmiyor ve sürekli meşgule veyahut ulaşılamıyor diyerek aramayı sonlandırıyor sosyal medyalardan Whatsappta çevrimdışı gözüküyorum aramaların ve mesajların bildirimi whatsapptan bana gelmiyor ek olarak durumlardaki sesler birbirine giriyor Instagram sesler çıkmıyor sürekli ses açma kapama tuşu ile sesi açıyorum hikayelerde hiçbir şekilde ses gelmiyor keza instagramdan çektiğim videolarda da ses gelmiyor Twitter’a giriş yapamıyorum hata uyarısı veriyor ve sayfama daha giriş sağlayamadım telefonu aç kapa yaptığımda şifreyi girdikten sonra ana ekrana gelmeden önce telefon 2-3 saniyelik donma ile alakalı bir sorun oluşturuyor gündüz kamerası güzel çekerken gece berbat çekiyor ki her modelde bir üst modeli çıkardıklarında sile getirdikleri önceki modelden 4 kat daha dayanıklı ve kaliteli Safir lens kullanılıyor denilirken bu marka bir telefonun son modelini kullanırken daha 2. Ayda ilk aldığım günden beri bu tarz problemler ile karşılaşmam ciddi anlamda çok üzüyor cihazım Türkiye ve yenilenmiş bir cihaz değil yeni bir cihaz jiletini kendim açmasam derim ikinci el bunu bilerek aldım ama bu kadar berbat problemler ile karşılaşmak ciddi anlamda piskolojimi ve cebimi zorluyor

 4. Trendyoldan iPhone 11 aldım ve elime ulaşalı 2-3 gün oluyor ama dokunmatiginde sorun var ve bi kaç telefoncuya sordum apple e gönder sıfır göndersinler dedi ama burda da değişim gelir falan diye gördüm, şimdi ben bu cihazı sıfırıyla değişmek için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 5. iphone 11 cihazımda siyah gölgelenme oluyor 4 kere servise gitti 3 kez ekran değişikliği ve 1 kere yazılım 0 laması gördü şuanda ürününüz onarılmıştır butonu yazıyor değişim için ne yapmam gerek.

 6. Merhaba mayıs ayında 11 aldım pil sağlığı gittikçe hızlı düşüyor ön gün önce pil 97 sonra hızlıca 95 oldu aldığım yere söyledim iPhone servisine gönderelim rapor verirse buraya gelip değişelim dediler iPhone değişim yapar mı? Çünkü servis telefonu alıp açarsa mağdur olmakla istemiyorum

Yorumdan çık