Ana sayfa BLOG Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır

2010

Apple cihaz değişimi nasıl yapılır konumuzu 2018 yılı itibariyle güncelledik. 2015 yılında hazırladığımız makalemizde iPhone, iPad, Mac gibi Apple ürünleri değişimi konumuza şimdiye kadar 1500’e yakın kullanıcı yorumu yapıldı. Zaman içinde Apple Türkiye’nin değişen değişim politikaları ve kullanıcılarımızdan gelen yorumlar doğrultusunda sizlere daha iyi bilgi verebilmek için konumuzu güncelledik.

Apple ürünlerinin (iPhone, iPad, iPod, Mac ve Apple donanımları) değişimi ve onarımı artık bulunduğunuz ildeki Yetkili Apple Servisleri tarafından yapılmaktadır. Eskiden sadece Zorlu Center ve Akasya tarafından bu işlemler yapılıyordu ve oldukça zorlu bir süreçti. Artık iPhone değişimi için randevu almak için günlerce uğraşmanıza gerek yok zira Apple sitesi üzerinden de randevu sistemi kaldırıldı. Eğer bulunduğunuz ilde Yetkili Apple Servisi yoksa cihazınızı İstanbul’da bulunan Apple Zorlu Center’a kargo ile gönderebilirsiniz. Apple Zorlu Center, Beşiktaş KVK bayisiyle çalışmaktadır ve kargoları buraya kabul etmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Apple Türkiye, ilk etapta değişim işlemi yetkisini Yetkili Apple Servislerine bırakmıştı. Ancak ülkemizdeki yetkili servisler bu durumu suistimal ettikleri için Yetkili Servisin değişim kararı vermesi durumunda cihaz incelenmek için Apple Merkezine gönderiliyor ve değişim cihazı oradan tekrar yetkili servise gönderiliyor.

Apple ürününüzü garanti kapsamında değiştirebilmek için öncelikle cihazınızın garanti süresinin devam ediyor olması gerekmektedir. iOS 12.2 güncellemesiyle birlikte iPhone ve iPad’lerin garanti süreleri Ayarlar bölümünden öğrenilebiliyor. Cihazınızın garanti süresini öğrenmek için iPhone garanti sorgulama yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Apple’ın kendi sitesinden garanti sürenizi sorgulamak için Apple Garanti Sorgulama sayfasında Seri Numarası yazan yere cihazınızın seri numarasını (iPhone için imei) yazın. Alttaki kutucuğa da güvenlik kodunu yazıp Devam butonuna tıklayın.

apple garanti sorgulama

iPhone’un imei numarasını öğrenmek için arama ekranın *#06# yazabilir veya Ayarlar > Genel > Hakkında > IMEI yolunu izleyebilirsiniz.

Garanti süreniz devam ediyorsa, ücretsiz olarak değişim veya onarım işleminize başlayabilirsiniz. Apple ürününüzün garanti süresi devam ettiği halde apple resmi sitesi üzerinde cihazınız garanti kapsamı dışında gözüküyorsa ve elinizde garanti belgeniz varsa garanti belgenizde yazan tarih geçerli olacaktır.

Ayrıca garanti süreniz bittiyse ve cihazınızı yetkili olmayan bir serviste tamir ettirmemişseniz ücretli olarak yine Apple Yetkili Servisinden yararlanabilirsiniz. Ancak eğer cihazınızı daha önce yetkili olmayan bir serviste tamir ettirdiyseniz artık Yetkili Apple Servisinden ücretli olarak bile yararlanamazsınız.

Apple Ürününü Servise Hazırlama Aşaması

 • iPhone cihazı örnek alacak olursak öncelikle verilerinizi iTunes veya iCloud ‘a yedekleyin.
 • Telefonunuzun iPhone’umu Bul özelliğini kapatın.
 • Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil menüsünden verileri ve ayarları silin.
 • Telefonunuzda kılıf veya kapak varsa çıkarın.

Hangi Durumlarda iPhone Cihaz Değişimi Gerçekleşir

Apple garanti kapsamında olan ve fabrika hatasından kaynaklı sorunları bulunan tüm cihazları yenisi ile değiştirmektedir. Apple bu konuda en iyi müşteri deneyimi sunan markadır diyebiliriz. Çünkü Apple genellikle onarım yapmaz bunun yerine değişim işlemi gerçekleştirir. Tecrübelerimiz ve gelen kullanıcı yorumları doğrultusunda iPhone cihaz değişimi şu durumlarda gerçekleşir: Fabrika kaynaklı kamera hataları, kamera içinde toz bulunması, sessize alma tuşunun bozulması, home tuşunun bozulması, fizilsel tuşların bozulması, ekranda piksel kayıpları olması (bazen ekran değişimi de olabilmektedir), hoparlörün bozulması, ana kart ve diğer donanımsal hatalar genel olarak değişim için yeterli sebeplerdir.

Ekran kırılması veya çatlaması değişim için sebep değildir. Bu durum kullanıcı hatası kabul edilmekte ve garanti kapsamı dışında tutulmaktadır.

Batarya problemlerinde ise genellikle batarya değişimi yapılmaktadır. Ancak bazı batarya problemlerinde değişim yapıldığı da yaşanmaktadır.

Ayrıca çokça sorulan bir soru olan “iPhone’umu üst modelle değiştirebilir miyim ?” veya “ cihazım 32GB, 64 GB’lık versiyon alabilir miyim?” sorularını da buradan yanıtlayalım. Değişime verdiğiniz cihaz ne ise aynısını alırsınız. Buna cihazınızın rengi de dahildir. Yalnız istisnalar olabilmektedir. Eğer cihazınızın stoğu kalmamışsa o zaman burada belirttiğimiz şeyler geçerli değildir. Örneğin Buradaki haberimizde belirttiğimiz gibi Nisan ayına kadar iPhone 6 Plus cihazlar iPhone 6s Plus ile değiştirilecektir.

iPhone Değişim Cihazı Swap Nedir ?

Apple’ın iPhone değişimlerinde verdiği cihaza Swap denir. Swap değişim için verilen sıfır ürün demektir. Bazı kişiler swap ürünlerin tamir edilip verilen ürün olduğunu söylemelerine inanmayın. Swap ürün değişim için hazırlanmış ve vergiden muhaf tutulmak için ayrı paketlenmiş sıfır ürünlerdir. Detaylı bilgileri Apple Store’da çalışan Genuis elemanlarından da alabilirsiniz.

Yorum kısmından aklınıza takılan soruları sorabilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

2010 YORUMLAR

 1. Merhaba benim iphone 7 telefonum var hâlâ garantisi devam ediyor telefonum normal kullanırken ve sarjdayken sürekli ısınıyo patlayacak gibi oluyo ve sesim karşıya gitmiyo sürekli kesiliyor sizce garantide değişim yaparlar mı yoksa tamir mi ederler

 2. Benim cihazım iPhone 11 true Tone özelliği tam olarak verimli çalışmıyor sarılık vermiyor aynı cihaz ile karşılaşma yaptım benim ki ile fark var acaba değişim olurmu Bilgi verirseniz sevinirim

 3. MacBook airimin f3 tuşu çalışmıyor ve bazı uygulamalar sorunlu çalışmaya başladı değişim yapılır mı ve yapılırsa da bizim aldığımızda 13.0000 tl di şimdi 17.500 fiyat farkı da alınır mı

 4. Merhabalar benim iPhone 12 pro Max im var fakat dün durduk yere hiçbir darbe felan suyla teması olmadıgi halde bir anda karşı tarafın sesi videodan müzikten ses gelmemeye basladi apple yolladım bugün sizce değişim yapılır mı garantisi devam ediyor

 5. Merhaba benim 7 plasım var ama şarjı çabuk bitiyo Kasıyo ekranımda çizik var garantiside hala var 0 ıyla değiştirirlermi

  • Batarya değişimi yapılır. Ayrıca ekranda belirttiğiniz çizikler kullanıcısı hatası değilse ekran değişimi yapılır. Onarım sonrasında düzelmezse değişim talebinde bulunabilirsiniz.

 6. iPhone 6s cihazımın 2 defa ekranı değişti parmak izi okumama ve ekranda sararmasan dolayı şuanda yine ara dura parmak izini okumuyor ve göme tuşundan çıt çıt ses geliyor tekrardan servise gönderecem eğer bir daha ekran değişirse değişimde bulunabilirmiyim

 7. benim iphone 7 plas var aldım karşıdakine ses kesiliyor 1 dakka ses gitmiyor yine geri gidiyor ve yarım saat konuşunca tekrar sesim kesiliyor hiç gitmiyor ve bozuk gidiyor ayrıca kulaklık takınca hiçbir sorun yapmiyor ama kulaklıklada sürekli ariyamam kimseyi bugün servise verdim cuma günü haber verecekler acaba degişim yaparlarmı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın