Android telefonunuza casus yazılım bulaştığından mı şüpheleniyorsunuz? Bu yazımızda android telefona bulaşan casus yazılımı nasıl bulacağınızı ve temizleyeceğinizi anlatacağız. Birçoğumuz fotoğraflar, kredi kartı numaraları ve banka şifreleri gibi önemli verileri mobil cihazlarımızda saklıyoruz. Casus yazılımlar ise en büyük risk olarak karşımıza çıkıyor. Gelin şimdi telefonda casus yazılım bulma ve temizleme işlemini anlatalım.

Casus Yazılım Nedir ve Neler Yapabilir?

Casus yazılım, cihazlara gizlice girmek, verileri çalmak ve bunları üçüncü taraflarla paylaşmak için tasarlanmış kötü amaçlı bir yazılımdır. Android cihazlara girebilecek, her biri belirli veri türlerini izlemek üzere tasarlanmış farklı türde casus yazılımlar vardır. Ana casus yazılım grupları arasında ses ve video kaydeden casus yazılımlar, şifre çalanlar, tuş kaydediciler, bilgi çalanlar, çerez izleyiciler ve bankacılık truva atları yer alır.

Casus yazılımlar kişisel verileriniz ve çevrimiçi etkinlik bilgilerinizi çalmak için normal bir program olarak kendisini kamufle ederler. Casus yazılım sizin kontrolünüz dışında telefona yüklenir ve siz onu fark etmeyin diye uygulamalar arasında gözükmez.

Casus yazılımlar bilinmeyen kaynaklardan yüklenen apk dosyalarıyla telefona yüklendiği gibi e-posta veya web sitelerinde açılan reklamlara tıklanarak da telefona bulaşabilmektedir. En yaygın casus uygulamaları arasında mSpy, XNSPY, CocoSpy ve Hoverwatch bulunur.

Telefona Casus Yazılım Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Telefonunuzun aşırı ısınması, performansının yavaşlaması, pilin ve verinin daha hızlı tükenmesi, kalıcı açılır reklamlar ve tanınmayan uygulamaların varlığı cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceğinin en belirgin işaretleridir. Casus yazılımlar genellikle kurulumdan sonra gizli kalmak için ana ekrandan kaybolur ancak arka planda çalışmaya devam eder. Aşağıdaki adımları izleyerek telefondaki casus yazılımı bulabilirsiniz.

Telefondaki Casus Yazılım Nasıl Bulunur ve Temizlenir?

1.Bilinmeyen Uygulamaları Güvenli Mod’da Kontrol Edin

Casus yazılımları kontrol etmenin ilk ve basit yolu, Android cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları gözden geçirmektir. Tanınmayan uygulamaları Android telefonunuza güvenli modu açarak kontrol edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, listede sistem uygulamalarının da olduğudur. Bundan dolayı emin olmadığınız uygulamayı silmeyin. Android’de Güvenli Mod Nasıl Açılır? yazımızdan telefonu güvenli modda açmayı öğrenebilirsiniz. Daha sonra Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyerek telefonunuzda yüklü tüm uygulamaları görebilirsiniz. Casus yazılım olduğunuz uygulamaya dokunup Kaldır diyerek casus yazılımı telefondan silebilirsiniz.

guvenli mod uygulamalar

2.Yönetici Ayrıcalıklarına Sahip Uygulamaları Kontrol Edin

Yönetici ayrıcalıkları, uygulamalara, veri silme de dahil olmak üzere sistem işlevlerine ve ayarlarına erişim izni verir. Casus uygulamalar da verilerinize ulaşabilmek için yönetici ayrıcalığına sahip olabilir. Eğer bu bölümde bilmediğiniz bir uygulama varsa bu casus yazılım olabilir. Yönetici ayrıcalıklarına sahip uygulamaları bulmak için bu adımları izleyin.

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Güvenlik ve Gizlilik > Diğer Güvenlik Ayarları > Cihaz Yönetimi Uygulamaları yolunu izleyin.
  • Burada bilmediğiniz bir uygulamaya Cihaz Yönetimi yetkisi verilmişse bunu kaldırın ve daha sonra bu uygulamayı silin.

android cihaz yoneticisi uygulamalar

3.Casus Yazılım Tarama Uygulaması Kullanın

Eğer yukarıdaki adımları yapmanıza rağmen istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız, casus yazılım tarama uygulaması kullanabilirsiniz. Google Play Store’den Avast Antivirüs & Güvenlik uygulamasını indirin ve telefonunuzu taratın.

Eğer yukarıdaki tüm adımları yapmanıza rağmen telefondaki casus yazılım silinmediyse, telefonu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Ancak bu işlem telefonu formatlayacak ve telefonda bulunan tüm verileriniz silinecektir.

Paylaş

Yorumdan çık