Telefonunuzda yanlış giden bir şeyler olduğunda telefonu güvenli modda başlatarak cihazınızdaki sorunları çözebilirsiniz. Windows bilgisayarlarda sorun yaşandığında bilgisayarı güvenli modda başlatabildiğiniz gibi Android telefonu da güvenli modda başlatabilirsiniz. Gelin şimdi Android telefonda güvenli mod nasıl açılır tüm detaylarıyla anlatalım.

Android Güvenli Mod Nedir?

Güvenli Mod, Android işletim sistemini üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakılmış halde çalıştıran özel bir teşhis modudur. Güvenli Modda yalnızca telefona önceden yüklenmiş uygulamalar ve hizmetler kullanılabilir. Android telefonda Güvenli Mod, cihazınızla ilgili sorunları gidermenizi sağlar; çökme, donma veya pil ömrü sorunları yaşıyorsanız, güvenli modda önyükleme yapabilir ve sorunların devam edip etmediğini görebilirsiniz. Güvenli mod ile hatalı çalışan üçüncü taraf uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Android’de Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Android’de güvenli mod’u açmak için, Güç düğmesine uzun basıp açılan kapatma menüsünden “Kapat” seçeneğine basılı tutmanız yeterlidir. Ardından, güvenli modda yeniden başlatma istemi göreceksiniz. Güç menüsüne nasıl ulaşacağınız cihaza göre değişiklik gösterebilir. Genellikle çoğu android telefonda, kapatma menüsünü getirmek için fiziksel güç düğmesini basılı tutmanız yeterlidir.

guvenli mod nasil acilir

Ancak bazı telefonlarda, Güç düğmesine uzun basıldığında Google Asistan açılmaktadır. Telefonunuzda durum buysa Hızlı Ayarlar menüsünden Güç düğmesine dokunabilirsiniz. Güç düğmesini ortaya çıkarmak için ekranın üstünden bir veya iki kez aşağı kaydırın. Açılan ekranın en üstündeki Kapatma simgesine dokunun. Ardından açılan menüde Kapat seçeneğine basılı tutun.

kapatma menusu alternatif

Şimdi Güvenli Mod’a önyükleme yapmak için “Güvenli Mod” düğmesine basın veya “Tamam” seçeneğine dokunun.

Bu adımdan sonra telefonunuz güvenli modda açılacaktır. Genel görünüm aynı olsa da ekranın altında, Güvenli Mod (Safe Mode) yazısını göreceksiniz. Üçüncü taraf ana ekran başlatıcılar da dahil olmak üzere, cihaza önceden yüklenmemiş uygulamalar kullanılamayacaktır.

Güvenli Mod’dan Çıkış Nasıl Yapılır?

Güvenli Modu kapatmak ve normal moda geri dönmek için Android cihazınızı yeniden başlatmanız yeterlidir. Güvenli Moddayken telefonu yeniden başlattığınızda, normal çalışma moduna geri dönersiniz. Güç menüsünü açmak için fiziksel güç düğmesini basılı tutun ve açılan ekrandan Yeniden Başlat seçeneğini seçin. Fiziksel güç tuşuyla bu ekrana ulaşamıyorsanız, telefonun ekranını aşağı çekerek ulaşacağınız hızlı ayarlar menüsünden bu menüye ulaşabilirsiniz.

android yeniden baslat

Android Güvenli Mod hakkında sormak istediklerinizi bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık