22 Ağustos’da kullanıma sunulan Android Nougat’la gelen yeni özellikler resmi olarak açıklandı. Daha önce çıkan söylentiler doğru çıktı ve Nougat 22 Ağustos’da destekleyen Nexus cihazlar için geldi. Yakın zamanda diğer akıllı telefonlara da gelmeye devam edecek. Android Nougat güncellemesi alacak cihazların listesine Android 7.0 Nougat Güncellemesi Alacak Telefonlar yazımızdan ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim Nougat ile gelen yeniliklere.

Android Authority sitesi tarafından hazırlanan Nougat videosunda yeni Android sürümünün tüm özellikleri gösterilmiş durumda. Yazının altında yer alan videoda görsel olarak özellikleri görebilirsiniz.

Android 7.0 Nougat Yeni Özellikleri

Google kendi resmi sitesinde Android Nougat’ın getirdiği yeni özellikleri özet olarak paylaştı. İşte tüm özellikler.

Performans İyileştirmesi

Yeni JIT derleyici ile daha hızlı güncelleme, VR mode ve Vulkan API desteği ile daha iyi oyun görüntü deneyimi.

Batarya ve Veri

Android Marshmallow ile gelen Doze özelliği Nougat ile daha da gelişmiş durumda. Arkaplanda çalışan uygulamaları denetleyen bu yapı daha iyi batarya ve veri yönetimi sağlıyor.

Verimlilik

Android Nougat’ın en dikkat çeken özelliklerinden biri bölünmüş ekran özelliği. Bölünmüş ekran, resim içinde resim ve hızlı geçişler için çift dokunma özelliği verimliliği oldukça arttırıyor. Artık son uygulamalar tuşu daha fazla özelliğe sahip.

Bildirimler

Nougat ile gelen en iyi yeniliklerden bir diğeri ise Bildirimler ekranı. Artık bildirimler ekranı daha kullanışlı. Bildirim ekranında gelen bildirimi-leri görebiliyor bildirim ekranında gelen mesajlara cevap verebiliyorsunuz. Ayrıca bildirimi basılı tutarak kolayca ilgili ayara ulaşabiliyorsunuz.

Sistem Kullanılabilirlik İyileştirmeleri

Ayarlar bölümü ve hızlı ayarlar bölümü yeni tasarıma kavuşmuş durumda. Ayrıca hızlı ayarlar ekranının istediğiniz gibi kolayca düzenleyebiliyorsunuz. Kilit ekranı duvar kağıtlarına da yenileri eklenmiş.

Emoji

Resmi açıklamada 9 yeni emoji unicode yazıyor. Ancak 72 yeni emoji eklenmiş durumda. Ayrıca diğer emojilerde de iyileştirmeler söz konusu.

Gizlilik ve Güvenlik

Android Nougat ile birlikte dosya tabanlı şifreleme ve klasör erişimi için şifreleme yapılabilecek. Bu özellik birazda Galaxy Note 7‘de bulunan Güvenli Klasör özelliğine benziyor.

İçselleştirme

Çok sayıda yerel, yeni diller ve yeni dil tercihleri destekleniyor.

Erişebilirlik

Ayarlar bölümünde bulunan Erişebilirlik bölümü daha fazla özelliği kontrol etmeyi sağlıyor. Burada en dikkat çeken özellik ise ekran boyutu ile yazı boyutunu ayarlayabilmek.

Android İş Modu

Android Work modu sayesinde iş yerindeyken belirli uygulamaların bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık