Google’ın Ekim ayında tanıttığı Android 12L‘nin ne olduğunu ve hangi cihazlarda kullanılacağını “Android 12L Nedir? Hangi Cihazlar Android 12L Alacak” yazımızda sizlere anlatmıştık. Şimdi nihayet Android 12L Beta 1 kullanıma sunuldu. Gelin isterseniz hangi cihazlar Android 12L beta 1 programına katılabilir detaylı olarak inceleyelim.

Google geçtiğimiz Ekim ayında tabletler, katlanabilir telefonlar ve hatta Chromebook’lar dahil olmak üzere büyük ekranlı cihazlara geliştirmeler getirmek için tasarladığı yeni işletim sistemi Android 12L sürümünü tanıttı. Geliştirici önizlemesinin yayınlanmasından sonra, Android 12L’nin ilk beta sürümü artık Pixel cihazları ve Lenovo Tab P12 Pro sahipleri için yayınlandı.

Android 12L beta, basit bir OTA güncellemesidir ve Android Beta Programına kaydolan herkes tarafından kullanılabilir. Eğer Android Beta Programına kayıtlı değilseniz, Android Beta Programı web sitesine gidebilir ve cihazınız uygunsa kolayca kaydolabilirsiniz.

Android 12L’nin özelliklerine gelince, beta güncellemesi geliştirilmiş geniş ekran kullanıcı arayüzüne, daha iyi çoklu görevlere ve bu tür cihazlarda daha iyi uygulama uyumluluğuna odaklanıyor. Bildirim panelinde, hızlı ayarlarda, ana ekranda ve daha fazlasında iyileştirmeler de sunuluyor. Android 12L ile 600 dp‘yi aşan ekranlar artık iki sütunlu bir düzen alacak, böylece insanlar daha geniş ekran alanında daha fazlasını yapabilecekler.

Daha iyi çoklu görev için katlanabilir ve geniş ekranlı cihazlarda artık favori uygulamalar arasında geçiş yapmak ve uygulamaları bölünmüş ekran moduna sürükleyip bırakmak için de bir görev çubuğu olacak. Daha iyi bir posta kutusu deneyimi için uygulamaların görünümü de iyileştirildi. Bu beta güncellemesi ayrıca Aralık 2021 güvenlik düzeltme ekini, hata düzeltmelerini ve optimizasyonları içeriyor.

Tüm bunlara ek olarak Android 12L beta, büyük ekranlar için Materyal Tasarımı, Jetpack Oluşturma, Pencere Boyutu Sınıfları ve daha fazla iyileştirme için çeşitli API’ler içerir. Android 12L, önümüzdeki yıl nihai sürümüyle kullanıcılara sunulacak.

Paylaş

Yorumdan çık