Google her yıl en az bir büyük Android güncellemesi yayınlar. Android 12, 2021’in sürümüydü, ancak Google’ın bu sayıyla işi bitmedi. Bir sonraki güncelleme Android 12L olacak. Peki Android 12L nedir? Hangi cihazlar Android 12L güncellemesi alacak? Android 12L ne zaman gelecek? Tüm bu soruları yazımızda cevaplayacağız.

Android 12L Nedir?

Geçmişte Google, büyük Android sürümleri arasında sürümler yayınlardı. Örneğin: Android 4.0, 4.1 ve 4.4 gibi. Buna nokta güncellemeleri de denirdi. Ancak, Android 9’dan itibaren bu olmadı ve şimdi Android 12 nokta güncellemesi yerine L güncellemesi alacak.

Google, Android 12L‘den tipik bir Android güncellemesi olarak  bahsetmiyor. Şirket buna, Pixel telefonlarda ara sıra ortaya çıkan  “Özellik Düşüşü” diyor. Peki bu ne anlama geliyor.

Bir Özellik Düşüşü, çok odaklı özelliklere sahip belirli cihazları hedef alır. Başlıca Android sürümleri, platformdaki tüm telefonlar için mevcuttur ve Android Açık Kaynak Projesi’nde (AOSP) mevcuttur, ancak bir Özellik Düşüşü genellikle daha kısıtlıdır.

Hangi Cihazlar Android 12L Güncellemesi Alacak?

Peki Android 12L bir Özellik Düşüşü ise, hangi cihazlar bu güncellemeyi alacak? Android 12L, özellikle katlanabilir cihazlar olmak üzere büyük ekranlı cihazlar içindir. Android, Android 10’da katlanabilir cihazlar için destek sunmuştu, ancak Android 12L bunu büyük ölçüde iyileştirmeyi hedefliyor.

Android 12L, bu tür cihazlar için kullanıcı arayüzünü optimize eder. Bildirimler, Hızlı Ayarlar, ana ekran ve kilit ekranının tümü büyük, katlanabilir ekranlar düşünülerek güncellendi. Örneğin, Hızlı Ayarlar ve bildirimler iki sütunlu bir görünümde gösterilebilir.

Android 12L 1

Büyük ekranlar çoklu görev için harikadır ve Android 12L’de de iyileştirmeler vardır. Windows’taki Snap gibi, görev çubuğundan bir uygulama simgesini, bölünmüş ekran moduna geçirmek için ekranın bir tarafına sürükleyebilirsiniz.

Android uygulamalarıyla ilgili yaygın bir şikayet, katlanabilir cihazlar gibi düzensiz ekran boyutlarında nasıl göründükleridir. Yanlarda veya üstte ve altta siyah çubukları sık sık görürsünüz. Android 12L, cihaz üreticilerinin bunun nasıl göründüğüne karar vermelerine olanak tanır. Boyutu, şekli, rengi değiştirebilir, köşeleri yuvarlayabilir veya konumu değiştirebilirler.

Basitçe söylemek gerekirse Google, katlanabilir ekranların ve büyük ekranlı cihazlarda gelecek görüyor. Android 12L, bu yeni form faktörlerini daha iyi desteklemek için çok ihtiyaç duyulan bir arayüz güncellemesidir.

Android 12L Ne Zaman Gelecek?

Android 12L’nin gelecek yılın başlarında (2022) piyasaya sürülmesi planlanıyor. Belirtildiği gibi bu, tüm Android cihazlara gelen bir güncelleme olmayacak. Katlanabilir ürünler, tabletler ve diğer büyük ekranlı cihazlar için OEM ortaklarına (başka bir deyişle cihaz üreticileri) özel olarak sunulacak.

Elbette, Android 12L’deki yeni özelliklerin çoğu, geliştiriciler için API’lerdir. Cihazınız Android 12L’ye sahip olsa bile uygulamaların bu özellikleri sunması biraz zaman alacaktır. Bir Android geliştiricisiyseniz, hemen bu API’lerle çalışmaya başlayabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık