Zoom uzun süren tartışmalar sonunda nihayet uçtan uca şifrelemeyi (E2E) tüm kullanıcılara sundu. İlk etapta ücretsiz kullanıcılar için uçtan uca sunmaya sıcak bakmayan Zoom, yaşanan güvenlik açıkları sonunda hem ücretsiz hem de ücretli kullanıcılar için uçtan uca şifrelemeyi sundu. Artık telefon numarası aracılığıyla kimliğinizi doğrulayarak Zoom’da Uçtan Uca şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz. Zoom’un E2E şifrelemesini ve nasıl etkinleştirileceğini yazımızda tüm detaylarıyla anlatacağız.

Zoom Uçtan Uca Şifreleme Etkinleştirme

Zoom uçtan uca şifreleme nasıl yapılır başlıklı yazımızda, zoom’un E2E (uçtan uca şifreleme) özelliğini, hem bireysel kullanıcılar, hem kurumsal kullanıcılar hem de gruplarda nasıl yapacağınızı anlatacağız. Bununla birlikte Zoom’un E2E özelliği hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara değineceğiz.

Zoom Uçtan Şifreleme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uçtan uca şifrelemeye geçmeden önce bilmeniz gereken birkaç noktayı sizlere anlatacağız. Uçtan uca şifreleme özelliğini aktif hale getirdiğiniz zaman, bulut kaydı, grup akışı, canlı kopya, toplantı sahibinden önce katılma ve daha birçok özelliği kullanamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca kullanıcılar telefon üzerinden bir E2E toplantısına katılamazlar.

Zoom tarafından yapılan açıklamada Uçtan uca şifrelemenin şuan Teknik Önizlemede olduğu söyleniyor. Bu nedenle tüm özellikleri E2E ortamında kullanabilmeniz bir yıldan fazla sürebilir. Bunun haricinde hem ücretsiz hem de ücretli kullanıcılar E2E desteğine sahiptir. Ancak ücretsiz kullanıcıların kimliklerini bir cep telefonu numarasıyla doğrulaması gerekmektedir. (Son yaptığımız denemede telefon doğrulaması istemedi)

Zoom uçtan uca şifreleme Windows, macOS, Linux, Android, iOS ve Zoom Rooms’un özel uygulamalarında mevcuttur. Şuan itibariyle E2E şifrelemesi web’de desteklenmemektedir. Ayrıca tüm katılımcıların uçtan uca şifrelenmiş bir toplantıya katılmak için E2E şifrelemeyi etkinleştirmiş olması gerekmektedir.

Bireyler için Zoom Uçtan Uca Şifreleme Etkinleştirme

  • Zoom’da uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirmek için Zoom’un web sitesini kullanmanız gerekmektedir. Yandaki Zoom Ayarlar linkine tıklayın ve Meeting sekmesine tıklayın.

zoom settings meeting

  • Sayfada yer alan Allow use of end-to-end encryption özelliğini aktifleştirin.

zoom allow use of end to end encryption

  • Eğer telefon numarası doğrulaması isterse telefon numaranızı yazın ve Send Verification Code butonuna dokunun.

zoom telefon dogrulamasi

  • Telefonunuza gelen kodu girin ve Verify diyerek doğrulama işlemini tamamlayın.

zoom telefon dogrulamasi 2

Artık Zoom toplantısının Uçtan Uca şifrelenmiş olup olmadığını doğrulamak için sol üst köşede yeşil bir kalkan logosu göreceksiniz. Unutmayın, GCM şifrelemesinin de yeşil bir kalkanı vardır, ancak bir onay işareti içerir. Ancak E2E etkinleştirildiğinde, yeşil kalkanın içinde asma kilit simgesi yer almaktadır.

Grup ve Yöneticiler için Zoom Uçtan Uca Şifreleme Etkinleştirme

  • Bağlantıya tıklayın ve Zoom Ayarlar sayfasını açın.
  • Meeting sekmesinde yer alan Security başlığındaki “Allow use of end-to-end encryption” özelliğini aktif hale getirin.
  • Daha sonra default encryption type seçeneğini End-to-End encryption olarak belirleyin ve Save diyerek kaydedin.
  • Grubunuzdaki veya hesabınızdaki tüm kullanıcılar için E2E şifrelemesini zorunlu kılmak istiyorsanız, değişiklikleri onaylamak için Kilit simgesine tıklayın. Bu kadar.

Gördüğünüz gibi aslında bireysel ve grup için uçtan uca şifreleme aynı şekilde yapılıyor. Buradaki tek fark şudur. Siz yöneticiyseniz ve uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirirseniz, sizin toplantınıza katılacak olan bireylerde yukarıdaki ayarı yaparak zoom uçtan uca şifrelemeyi açmak zorundadır. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi uçtan uca şifrelenmiş bir toplantıya katılabilmek için tüm kullanıcıların bu özelliği aktif hale getirmesi gerekmektedir.

Paylaş

Leave A Reply