Kalabalık bir zoom toplantısında size yardımcı olmasını istediğiniz kişi/leri “co-hostyardımcı ana bilgisayar olarak atayabilirsiniz. Böylece tanımladığınız yardımcı sizin gibi toplantıyı yönetebilir, ekran görüntüsü paylaşabilir ve kısacası sizin yapabileceğiniz tüm etkinliklerde size yardımcı olabilir.

Zoom Meeting programında bir yardımcı ayarlayabilmeniz için öncelikle “co-host” yardımcı ana bilgisayar özelliğini Zoom’un web sitesinden aktifleştirmeniz gerekmektedir. Sonrasında toplantı sırasında dilediğiniz kişi/leri yardımcı olarak atayabilir ve katılımcıları yönetme, ekran paylaşımı gibi iş yükünün bir kısmını üzerinizden almalarını sağlayabilirsiniz. Gelin şimdi zoom meeting programında yardımcı nasıl yapılır adım adım anlatalım.

Zoom Co-Host (Yardımcı) özelliğini aktifleştirme

  • Öncelikle Zoom Ayarlar sayfasına giriş yapın.
  • Burada yer alan Co-host özelliğini aktifleştirin. (Ctrl+F yapıp co-host kelimesini arayabilirsiniz.)

zoom co host

  • Co-host özelliğini aktifleştirdikten sonra artık zoom toplantılarınızda yardımcı ekleyebilirsiniz.

Zoom toplantısında yardımcı tayin etme

Zoom konferansında bulunan bir katılımcıyı yardımcı olarak atayabilmeniz için öncelikle toplantıya başlamış olmanız gerekmekte ve yardımcı olarak belirleyeceğiniz kişinin toplantıya katılmış olması gerekmektedir. (Yardımcı yönetici olarak belirleyeceğiniz kişi sizin yerinize toplantı düzenleyemez ve başlatamaz.) Ardından aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Ekranın alt kısmında yer alan Manage Participants (Katılımcıları Yönet) seçeneğine tıklayın.

zoom Manage Participants

  • Açılan listede yardımcı olarak eklemek istediğiniz kişinin adının yanındaki More (Daha) butonuna tıklayın.

zoom participants more

  • Açılan menüden Make Co-Host (Yardımcı Yönetici) seçeneğini seçin.

zoom make co host

  • Açılan uyarı penceresinde YES butonuna tıklayın ve işlemi onaylayın.

zoom make co host yes

Yardımcıyı kaldırma nasıl yapılır?

Zoom’da yardımcı olarak belirlediğiniz kişiden bu görevi istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz. Bunun için yukarıda anlattığımız gibi Manage Participants butonuna tıklayın ve yönetici olarak atadığınız kişinin yanındaki More butonuna tıklayın ve “Withdraw Co-host Permission” seçeneğini seçin.

zoom withdraw co host permission

Bir Zoom toplantısında sınızsız sayıda yardımcı belirleyebilirsiniz. Toplantıdan erken çıkmanız gerekiyorsa bir yardımcı belirlemeyi unutmayın. Aksi halde siz toplantıdan çıktığınız an toplantı sonlanacaktır.

Zoom kullanımı ve kurulumu hakkında detaylı bilgiye Zoom kurulumu ve kullanımı yazımızdan erişebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık