Yurtdışından kişisel kullanım için getirdiğiniz cep telefonun imei kaydını e-devlet üzerinden yaparak sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  • 01.01.2016 tarihi itibari ile cep telefon imei kayıt ücreti 138.80 TL’dir.
  • Pasaportunuz ile yurda girişinizden itibaren 120 gün geçmemiş olmalıdır.
  • Yurtdışından 2 yıl içinde en fazla 1 adet telefonun imei kaydını yapabilirsiniz. Eğer 2 yıl içinde başka bir telefon için imei kaydı yaptırdıysanız imei kaydı yapamazsınız.
  • E-Devlet üzerinden imei kaydı yapacağınız için e-devlet şifreniz olmalıdır. Eğer ilk defa e-devlet kullanacaksanız en yakın ptt şubesinden e-devlet şifrenizi alınız.
  • Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız imei kayıt ücretini TC kimlik numaranızı belirterek Vergi Dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırmanız gerekmektedir.
  • IMEI kaydını yapacağınız telefonun arama ekranına *#06# yazarak imei numaranızı bir yere not edin ve yanlış olmamasına dikkat edin.
  • Anlaşmalı Bankalar : İş Bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası TAO, Asya Katılım Bankası A.Ş., Anadolu Bankası A.Ş., Aktif Yatırım Bankası A.Ş., Alternatif Bank A.Ş., Finansbank Katılım Bankası A.Ş., Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Tekstil bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Turkishbank,Turkland Bank, Denizbank A.Ş. İNG Bank A.Ş.,Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.,HSBC Bank A.Ş., Şekerbank T.A.Ş.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet e-devlet imei kaydetme sayfasına giriş yapın. TC Kimlik No ve e-devlet şifrenizi girin.

Karşınıza çıkan uyarı penceresini okuyun ve Devam Et butonuna tıklayarak imei kayıt sayfasına gelin.

imei-kaydetme

 

Bu ekranda insanların en çok sorun yaşadığı alan Pasaport Türü ve Pasaport No bölümü. Pasaport numaranız U,S,Z,P ile başlıyor ve toplam 9 karakterden oluşuyor ise çipli pasaporttur. G ile başlıyor ve toplam 9 karakterden oluşuyor ise geçici pasaporttur. 7 karakterden oluşuyor ise eski tip pasaporttur.

Tüm bilgilerinizi eksiksiz girdikten sonra Devam Et Butonuna tıklayın ve aşağıdaki gibi ödeme ekranına gelin.

imei-kayit-odeme-ekrani

Eğer imei kaydı için ödemenizi vergi dairesinden veya anlaşmalı bankalardan yaptıysanız Ödememi Kontrol Et butonu ile ödemenizi kontrol edip işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer ödemeyi bu sayfada yapacaksınız altta listelenen bankalardan istediğinizi seçin. Bankanın kendi ödeme sayfası açılacaktır. Ödemenizi yaptıktan sonra imei kayıt işlemini Onaylamanız yeterlidir.

Imei Kaydını yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama linkinden imei kaydınızı sorgulayabilirsiniz.

imei-sorgulama

15 haneli imei numaranızı ve güvenlik resminde yazan kodu girip sorgula butonuna tıklayarak telefon imei kaydınızı sorgulayabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık