Youtube içerik oluşturucuları artık videolara zaman damgası oluşturarak youtube videolarını bölümlere ayırabilirler. YouTube ilk denemeleri Nisan ayında yapmaya başlamıştı. Gelen olumlu geri dönüşler sonrasında YouTube, tüm YouTuber’lar için videoyu bölümlere ayırma özelliğini kullanıma açtı. YouTube videosunu bölümlere ayırma nasıl yapılır tüm detaylarıyla yazımızda.

YouTube, kullanıcıların izledikleri videoda istedikleri içeriğe kolay ulaşabilmeleri için videolara bölüm ekleme özelliği getirdi. Böylece içerik oluşturan YouTuber, videonun kaçıncı dakikasında ne paylaştığını zaman çizelgesinde belirtebilecek, ve o içeriğe ulaşmak isteyen izleyici zaman çizelgesinde bu noktaya erişebilecek.

YouTube Videosuna Bölüm Ekleme

YouTube videosuna bölüm eklemek için video açıklamasına zaman damgaları eklemeniz yeterlidir. İlk zaman damgasının 0.00’da başlaması, bir videoda en az üç zaman damgasının olması ve her zaman damgasının en az 10 saniye arayla olması gerekir. Bu kurallara uyarak videonun açıklama bölümüne zaman damgalarını eklerseniz, geri kalan işlemi YouTube otomatik olarak yapmaktadır.

Böylece videoyu izleyen kişiler, videonun altındaki zaman çizelgesinde, bölümleri siyah çizgilerle ayrılmış şekilde görecekler. Bu da izleyicilerin bölümler arasında geçiş yapmasını kolaylaştırmaktadır.

YouTube video bölümleri masaüstü, Android ve iOS‘ta çalışır. Masaüstünde, başlığı görmek için fareyle bir bölümün üzerine gelebilir ve istediğiniz bölüme tıklayabilirsiniz. Mobil cihazda, izlemek istediğiniz bölümü bulana kadar parmağınızı ekranda tutmanız ve zaman çizelgesinde ilerlemeniz gerekir.

YouTube Video Bölümlerini Kapatma

YouTube’da paylaştığınız bir videoya bölüm ekledikten sonra dilediğiniz zaman bölümleri kaldırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey ilk zaman damgası olan 0.00’ı değiştirmek ve farklı bir değer vermektir. Böylece bölümler devre dışı kalmış olacaktır.

Paylaş

Yorumdan çık