Telefonda en çok internet harcayan şeylerin başında video izleme gelmektedir. Videoları genelde youtube üzerinden izlediğimiz için en fazla internet kullanımına sebep olan şey youtube videolarıdır. Ancak youtube video kalitesini 360p olarak ayarladığınız zaman internet kullanımını ciddi oranda düşürebilirsiniz.

1080p’de 3 dakikalık bir video izlediğiniz zaman yaklaşık olarak 100 MB internet harcarken aynı videoyu 360p ile izlerseniz ortalama 15MB internet harcamış olursunuz. iPhone ve Android telefonunuzda bulunan youtube uygulamasında yapacağınız ayarla tüm videoları varsayılan olarak 360p olarak görüntüleyebilirsiniz.

Telefon ekranları küçük olduğu için 360p video kalitesi gayet yeterli olacak hatta HD görüntüye yakın kalite sunacaktır. Şimdi sırası ile iPhone ve Android’de Youtube video kalitesini 360p’ye nasıl düşüreceğinizi anlatacağız.

İçindekiler

iPhone’da Youtube Video Kalitesi Ayarlama

  • Youtube uygulamasını açın ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta … simgesine dokunun.
  • Açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçin.

iphone-youtube-ayari

  • Açılan ayarlar menüsünde “Sadece Kablosuzda HD” seçeneğini seçerek sadece wifi’ye bağlandığınız zaman HD video izlemeye izin verebilirsiniz.
  • Yüklemeler sekmesi altında bulunan “Yükleme Kalitesi” seçeneğine dokunun ve açılan menüden 360p seçeneğini seçin.

iphone-youtube-video-ayari

Böylece izleyeceğiniz tüm videolar otomatik olarak 360p kalitesinde açılacak ve sabitlenecektir. Böylece internet kullanımınız en aza inecektir.

Android’de Youtube Video Kalitesi Ayarlama

  • Youtube uygulamasını açın ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta … simgesine dokunun.
  • Açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Açılan menüden Genel sekmesini seçin.
  • Gelen ekranda “Mobil veri kullanımını sınırla” seçeneği seçin. Böylece HD videolar sadece kablosuz ağlarda yani wifi bağlantısında yüklenecektir. Telefon internetinden bağlı olduğunuz durumlarda ise videolar otomatik olarak 360p video kalitesinde görüntülenecektir.

youtube-video-kalitesi-ayarlama

Bu ayarı telefonda yaptığınız zaman özellikle çocukların bilinçsizce video izleyerek internet paketinizi tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap