Google bir süre önce Youtube’a Transkript (konuşma metni) özelliğini getirmişti. Transkript özelliği sayesinde video konuşmasında geçen kelimeler ve cümleler saniye saniye yan tarafta gösteriliyor ve böylece kullanıcının istediğini bölümü kolayca bulması ve atlaması amaçlanıyor. Google şimdi aynı özelliği Android sürümünü de getiriyor.

Şu an itibariyle bazı kullanıcılar Android uygulamasında, transkript özelliğinin geldiğini bildiriyor. Videonun açıklamasının altında özel bir “Transkript Göster” düğmesi var. Metnin kendisi masaüstü versiyonuna oldukça benziyor, sadece cep telefonunun kullanıcı arayüzüne uyarlanmış durumda. Güncelleme henüz çok yeni olduğu için şuan herkeste bu özellik görünmeyebilir. Fakat yakın zamanda tüm kullanıcılara açılacaktır.

youtube android transkipt

Youtube’da Konuşma Metni (Transkript) Nasıl Gösterilir?

  • Metnini görmek istediğiniz videoyu açın.
  • Videonun altında yer alan … üç noktaya dokunun ve açıla menüden Transkripti göster seçeneğini seçin.
  • Videonun yan tarafında video içindeki konuşma metni saniye saniye gösterilecek. Gitmek istediğiniz bölüme tıklamanız yeterli.

youtube transkipti goster konusma metni

Yukarıdaki anlatımda Youtube’un masaüstü sürümünde metni göstermeyi anlattık. Android ve sonrasında iOS‘da da yine video altında yer alan buton yardımıyla konuşma metnini gösterebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık