Youtube, Eylül 2020’de TikTok‘a rakip olarak Shorts özelliğini kullanıma sundu. 60 saniyelik videolar paylaşmanızı sağlayan Shorts, metin ekleme, otomatik altyazı, renk düzenleme, temel filtreler gibi özellikler sunuyor ancak TikTok’da yer alan videoya ses ekleme özelliği sunmuyordu. Ortaya çıkan yeni bilgiler Youtube’un bu özellik üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Aslına bakılırsa TikTok’u eğlenceli yapan en önemli özelliği videolara dublaj sesleri veya müzik ekleme özelliğidir dersek yanlış olmaz. Youtube Shorts, videonuza eklemek için 15 saniyelik ses klipleri kaydedebileceğinizi söylese de, uygulama böyle bir seçenek sunmuyor. Şuanda shorts’a ses veya müzik eklemek için bunları ayrı hazırlamanız ve üçüncü taraf bir uygulama kullanmanız gerekiyor. XDA-Developers, uygulamanın beta sürümünün kodunda ses ekleme özelliğinin izlerini buldu.

youtube shorts ses kodu

Android için YouTube’un 17.04.32_beta sürümünün bir incelemesinde seslendirme özelliğiyle ilgili yeni dizeler tespit edildi. Dizeler, özelliğin YouTube uygulamasına özel bir seslendirme düğmesi ekleyeceğini ve kullanıcıların üçüncü taraf bir video düzenleyiciye ihtiyaç duymadan seslendirme kaydetmesine imkan tanıdığını ortaya koyuyor.

Şu anda Android’deki YouTube uygulaması, yalnızca YouTube kitaplığından Shorts’a ses eklemenize izin veriyor. Özel bir ses klibi eklemek istiyorsanız, bunu ayrı olarak kaydetmeniz ve ardından üçüncü taraf bir video düzenleyici kullanarak videoya eklemeniz gerekiyor. YouTube’un destek sayfası, videonuza eklemek için 15 saniyelik ses klipleri kaydedebileceğinizi söylese de, uygulama böyle bir seçenek sunmuyor. Ortaya çıkan yeni seslendirme özelliği bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Şu anda, seslendirme özelliği Android için en son YouTube beta sürümünde yayında değil ve YouTube bu konuda herhangi bir resmi bilgi paylaşmadı. Özellik, gelecekteki bir beta sürümüyle kullanıma sunulduğunda daha fazlasını öğrenmeyi umuyoruz.

Paylaş

Yorumdan çık