YouTube geçtiğimiz Ekim ayında reklam engelleyen üçüncü taraf uygulamalara saldırı başlatmıştı. Şirket bugün resmi blog sayfasından yaptırımların genişletildiğini ve bu uygulamaları kullanan kişilerin videolara erişemeyeceğini duyurdu.

YouTube Hizmet Şartları’nı ihlal eden üçüncü taraf uygulamalara yaptırım yapmaya başladığını duyurdu. En büyük yaptırımlar ise reklam engelleme uygulamalarına geldi. Bu uygulamaları kullanan kişiler bir videoyu izlemeye çalışırken ara belleğe alma sorunları yaşamakta veya “Aşağıdaki içerik bu uygulamada mevcut değil” hatasını görmeye başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan YouTube “Şartlarımızın, üçüncü taraf uygulamalarının reklamları kapatmasına izin vermediğini, çünkü bu durumun içerik oluşturucunun görüntüleme karşılığında ödüllendirilmesini engellediğini ve YouTube’daki Reklamların, içerik oluşturucuları desteklemeye yardımcı olduğunu ve dünya çapında milyarlarca kişinin yayın hizmetini kullanmasına olanak sağladığını vurgulamak istiyoruz. Bazı kişilerin tamamen reklamsız bir deneyimi tercih ettiğini de anlıyoruz, bu nedenle YouTube Premium’u sunuyoruz.” dedi.

Şirket ayrıca “Üçüncü taraf uygulamaların API’mizi kullanmasına yalnızca API Hizmetleri Hizmet Şartlarımıza uymaları durumunda izin veririz ve bu şartları ihlal eden bir uygulama bulduğumuzda platformumuzu, yaratıcılarımızı ve izleyicilerimizi korumak için gerekli önlemleri alırız.” ifadelerini kullandı.

AdGuard gibi reklam engelleme uygulamalarını kullanan kişilerin keyfi kaçmış gibi gözüküyor. Artık bu tür uygulamalarla YouTube’a giriş yapıp video izlemeye çalıştığınızda “Aşağıdaki içerik bu uygulamada mevcut değil” hatası almanız çok olası.

YouTube’un yeni yaptırımları hakkında sizlerin düşüncesi nedir? YouTube Premium kullanıyor musunuz?

Paylaş

Yorumdan çık