Youtube arka planda çalma çoğu kişi tarafından sıklıkla sorulan soruların başında geliyor. Bildiğiniz gibi youtube arka planda çalışmıyor. Ancak youtube’nin yeni servisi YouTube Premium ve 3. parti uygulamalar ile youtube’u arka planda çalıştırabilir ve müzik dinleyebilirsiniz hem de ekranınız kapalı olsa bile.

Youtube’un ücretli versiyonu olan YouTube Premium, arka planda oynatma özelliğine sahiptir. Aslına bakarsanız bu ekstra bir uygulama değil ücret karşılığında sunulan bir hizmettir. Şuan Türkiye’de hizmete girmemiş olan YouTube Premium hakkında detaylı bilgiye buradaki yazımızdan erişebilirsiniz. YouTube Premium’un arka planda oynatma özelliği, müzik ve videoların diğer uygulamaları açtığınızda veya mobil cihazınızın ekranını kapattığınızda bile arka planda çalmaya devam etmesini sağlar.

Youtube arka planda çalma işlemi için size 2 ücretsiz uygulama tanıtacağız ancak öncesinde çoklu ekran desteği sunan android kullanıcılarına konu ile ilgili bir ipucu vermek istiyoruz. Android kullanıcıları eğer cihazları çoklu pencereyi destekliyorsa ekranın bir kısmında youtube’u oynatabilir ve diğer kısmında diğer işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Android kullanıcılarına önereceğimiz ilk uygulama YouTube Vanced uygulamasıdır. Youtube Vanced uygulaması, reklam engelleme, youtube arka planda çalma, otomatik tekrar (döngü) ve daha fazla özellik sunan bir uygulama. Uygulama Google Play Store’de yer almıyor ancak kendi sitesinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Uygulamanın hem rootlu cihazlarla hem de rootsuz cihazlarla çalışan versiyonları bulunmaktadır.

youtube vanced

Youtube videolarını arka planda oynatmak için önereceğimiz bir diğer uygulama ise FireTube uygulamasıdır. FireTube uygulaması sadece youtube videolarını arka planda çalmak için geliştirilmiş ve işini başarıyla yapan bir uygulamadır. FireTube uygulaması Youtube’u bir müzik çalar gibi kullanmanızı sağlar. Kullanımı oldukça kolaydır. Sadece çalmak istediğiniz videoyu açın ve sonra uygulamayı kapatın. Ekranı kapatsanız bile arka planda müzik çalmaya devam etmektedir. FireTube uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık