Apple dün gerçekleştirdiği etkinlikte üç yeni akıllı telefonu iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone Xr modellerini tanıttı. Pazarlama taktikleriyle kullanıcıları etkilemeye çalışan Apple, yeni iPhone’ların kutu içeriğiyle yine sınıfta kaldı. Hızlı şarj özelliğine sahip olan yeni modellerle beraber hızlı şarj cihazı verilmeyecek.

Apple, geçtiğimiz 2017 yılında tanıttığı iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin hızlı şarj özelliğine sahip olduğunu belirtti. Ancak bu modelleri alan kullanıcılar büyük bir şok yaşadılar. Çünkü aldıkları telefonun kutusunda hızlı şarj aleti değil eski 5W iPhone şarjı çıktı. Apple, kullanıcıların hızlı şarjdan yararlanabilmeleri için ekstra ücret ödeyip hızlı şarj cihazı almalarını istedi.

Geçtiğimiz yıl hızlı şarj aletini kullanıcılarına sunmayan Apple büyük tepki görmüştü. Ancak anlaşılan o ki Apple bundan bir ders çıkarmamış. Bu yıl yine hızlı şarj özelliği bulunan iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone Xr modellerinin kutusundan 5W’lik eski iPhone şarjı çıkacak.

Eğer yeni bir iPhone modeli alır ve hızlı şarj etmek isterseniz, şuan Apple’ın resmi sitesinden 30 W’lik hızlı şarj aletini 429 TL‘den alabilirsiniz.

iPhone Xr, iPhone Xs ve iPhone Xs Max’ın henüz Türkiye fiyatları açıklanmadı. Ancak bu modellerin fiyatının 10.000 TL’nin üzerinde olduğu düşünülürse, hızlı şarj aleti için ekstra para istenmesi aç gözlülükten başka bir şey değil.

Android platformunda yer alan Samsung, Huawei, Xiaomi, LG ve diğer tüm markalar hızlı şarj aletini ücretsiz sunarken, Apple’ın 2018 yılında böyle bir hamle yapmasını ayıplıyoruz.

Paylaş

Yorumdan çık