Facebook 1 yıldan daha uzun bir süre önce, Whatsapp, Messenger, Facebook ve Instagram uygulamalarının mesajlaşma özelliklerini birbirleriyle entegre etmeyi planladığını duyurmuştu. Amerika’daki birçok kullanıcı instagram’in yeni güncellemesiyle birlikte Instagram DM ile Messenger‘ın entegre olduğunu paylaştı.

Amerika’daki kullanıcılar Instagram’ı açtıkları zaman aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaştılar. “Instagram’da mesajlaşmanın yeni bir yolu” başlığıyla ortaya çıkan pencerede, facebook arkadaşlarınızla mesajlaşın, yeni renkli mesajlaşma ekranı, daha fazla emoji tepkisi, hızlıca yanıtlamak için kaydırın şeklinde yenilikler paylaşıldı.

instagram messenger 1

The Verge‘nin paylaştığı haberde, ABD’deki kullanıcılar yeni güncelleme ile birlikte (iOS ve Android) Instagram üzerinden, Messenger kullanan arkadaşlarına mesaj gönderebiliyorlar hem de Instagram hesapları olmasa bile. Güncelleme sonrası Instagram uygulamasında sağ üst köşede yer alan DM simgesi yerini Messenger simgesine bırakıyor.

instagram messenger 2

Facebook’un temel altyapıyı yeniden inşa ettiği söyleniyor. İlerleyen dönemde Facebook uygulamalarından yalnızca birine sahip olan kullanıcılar farklı Facebook uygulamalarına mesaj gönderebilecek. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg sistemin uçtan uca şifrelenmesini istediğini söyledi. Facebook, en popüler uygulamalarını entegre ederek Apple’ın iMessage‘ıyla daha doğrudan rekabet edebilir.

Instagram’ın yeni güncellemesinin Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz belli değil. Yeni güncellemenin kalıcı olması durumunda diğer bölgelere hızlıca özelliğin gelmesi bekleniyor.

Facebook, Instagram’ı 2012’de 1 milyar dolara, WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolara satın aldı. Gelişmeleri yakından takip ediyor ve paylaşıyor olacağız.

Paylaş

1 Yorum

Yorumdan çık